Adil Öksüz'ün yeğeninin cezası belli oldu!

14.05.2019 - 14:30 | Son Güncelleme: 14.05.2019 14:52 |
Yorum Yap
ABD'ye evrak gönderdiği iddiasıyla tutuklanan ve "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan yargılanan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) sözde "TSK imamı" Adil Öksüz'ün yeğeni Esmaül Hüsna Öksüz, "suçluyu kayırmaya teşebbüs" suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılıp adli kontrol şartıyla tahliye edildi.
Adil Öksüz'ün yeğeninin cezası belli oldu!

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Esmaül  Hüsna Öksüz avukatıyla katıldı.

Duruşmada, sanığa ait dijital materyallerle ilgili hazırlanan  bilirkişi raporunun dosyaya sunulduğu ve raporda herhangi bir suç unsuruna  rastlanmadığına yönelik tespit olduğu belirtildi.

Raporun okunmasının ardından esasa ilişkin mütalaasını sunan İstanbul  Cumhuriyet Savcısı, sanık hakkında daha önce "silahlı terör örgütü üyeliği"  suçundan dava açıldığını ancak suçunun "silahlı terör örgütüne yardım" suçu  kapsamında kaldığını belirterek, sanığın bu suçtan 15 yıla kadar hapis cezasına  çarptırılması talebinde bulundu.

Mütalaaya karşı beyanı sorulan sanık Öksüz, suçlamaları kabul  etmediğini belirterek, beraatini istedi.

Sanığın avukatı ise müvekkilinin sadece soyadından ötürü  yargılandığını savunarak, "İllaki bir suçlama yapılacaksa bu ancak 'suçluyu  kayırmaya teşebbüs' suçundan yapılabilir. Bilirkişi raporunda da herhangi bir suç  kaydına rastlanmadığı belirtiliyor. Beraat talep ediyoruz." dedi.

Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Esmaül  Hüsna Öksüz'ün, "suçluyu kayırmaya teşebbüs etme" suçundan 2 yıl 1 ay hapis  cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Heyet, tutuklu sanığın "yurt dışına çıkış yasağı" konularak  tahliyesini de karara bağladı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri,  Esmaül Hüsna Öksüz'ün kargo ile ABD'ye önemli örgütsel evrak göndereceği  istihbaratı üzerine çalışma başlatmış, Öksüz, alıcı olarak E.S. isminin yazıldığı  zarfı kargo yetkilisine teslim ettiği sırada suçüstü yakalanmıştı.

İnceleme sonucu zarfta, Adil Öksüz'ün kardeşi ve örgütün sözde  "Üsküdar il imamlığı"nı yaptığı gerekçesiyle aranan Mehmet Öksüz, tutuklu olan  eşi Şenay Öksüz ve çocukları Zeynep Şeyma Öksüz'e ait bazı evrak bulunmuştu.

Esmaül Hüsna Öksüz'ün ifadesinde, paketin kendisine ait olduğunu ve  Mehmet Öksüz'ün talimatı üzerine kargo ile göndermeye çalıştığını söylediği  öğrenilmişti. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen Öksüz,  tutuklanmıştı.

İddianamede Öksüz'ün, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7,5  yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu. 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN