ABD: Türkiye ile anlaştık

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Blinken, IŞİD’in elindeki Minbiç- Mare hattının temizlenmesi için Ankara’yla anlaştıklarını söyledi.

Dünya 13/05/2016 - 16:20
 ABD: Türkiye ile anlaştık
-A +A

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, ABD ve Türkiye’nin Suriye sınırında Mınbıc’dan Mare’ye kadar olan hattan IŞİD’i temizlemek için birlikte çalıştıklarını belirtti. Blinken “Bildiğiniz gibi geçen yıl bu konuda kaydedilen en büyük başarı, sınırın Fırat Nehri’ne kadar olan yüzde 90’lık bölümünü IŞİD’in elinden almak oldu. Fakat hâlâ Mınbıc cebi denilen açık bir alan var ki IŞİD bu alandan yabancı savaşçı geçişini sağlıyor. Türkiye’ye, Avrupa’ya ve ABD’ye yönelik saldırılar gerçekleştiriyor. Bunu yapmak için yerel güçleri destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Habertürk’ten Bahar Bakır’ın haberine göre telekonferans yöntemiyle gazetecilerin sorularını yanıtlayan Blinken, şu değerlendirmelerde bulundu:

* Türkiye ile ortak hedefimiz Mınbıc’dan Mare’ye kadar olan hattı kapatmak için birlikte çalışmak. Mare hattında IŞİD’in elinden geri almak için verilen çabayı görmüşsünüzdür. Bu konuya odaklanmış olduğumuzu ve başarmak için birlikte çalıştığımızı söyleyebilirim.

* (Suriye’de Rusya ile işbirliği hakkında) Suriye’de çatışmaların durdurulması ‘yaralı’ da olsa devam ediyor. Rusya ile bir mekanizmamız var. Halep şehrinde çatışmaların durdurulması ilkesi çiğnendiği anda Rusya ile temasa geçip bu çatışmayı anında durdurmaya çalışıyoruz. Günlük olarak görüşüyoruz ve çok aktif bir mekanizma.

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Dünya kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Yatağa bağımlılar, "seyyar sandık" ile oy kullanıyor