Kafkasya Arakan için ayağa kalktı!

Arakan'da Müslümanlara uygulanan katliam ve zulüm devam ediyor. 2 bin 600'den fazla ev yakılarak yok edildi, binlerce sivil hayatını kaybetti. Bu zulme karşı dünyanın dört bir yanında Müslümanlar da seslerini yükseltmeye devam ediyor.

Dünya 04/09/2017 - 12:25
 Kafkasya Arakan için ayağa kalktı!
-A +A

Arakan'da polis ve çetelerin Müslümanlara yaptığı zulüm devam ediyor. Binlerce kişi hayatını kaybederken mülteci olarak Bangladeş'e giden Arakan'lı Müslüman sayısı 73 bine ulaştı.

YÜZBİNLERCE KİŞİ PROTESTO ETTİ

Myanmar ordusu tarafından katledilen binlerce Arakanlı Müslüman için İslam dünyası ayağa kalktı. Çeçen Devlet Başkanı Ramazan Kadirov'un organize ettiği gösteride yüzbinlerce kişi Arakan'da yaşanan zulümü protesto etti.

Kadın-erkek binlerce Müslüman taşıdıkları dövizler ve attıkları sloganlarla zulme tepkilerini gösterdiler.

KADİROV: GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMAYA DAVET EDİYORUZ!

Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov, "Arakan'da yaşanan katliama karşı yetkilileri zulüm haberlerini araştırıp, sorumlularını bulmaya ve Arakanlı Müslümanların haklarını korumak için gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz" dedi.

DİĞER PROTESTOLAR

Başta Çeçenistan, İnguşetya Cumhuriyeti, Dağıstan, Endonezya ve Pakistan olmak üzere birçok ülkede Arakanlı Müslümanlara yönelik katliam protesto ediliyor. Halk katliama tepki gösterirken Arakanlı Müslümanlara destek için yardım sandıkları da kuruldu. Bazı uluslararası kuruluşlar ise güvenlik gerekçesiyle yardım faaliyetlerini durdurdu.

SON DAKİKA ARAKAN AÇIKLAMASI

Bakan Abdrahmanov, Parlamento binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Birleşmiş Milletlerde (BM) 30 Ağustos'ta düzenlenen toplantıya katıldık ve Myanmar hükümetini, ülkedeki durumun çözümü için çabalayan BM, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) gibi uluslararası örgütler ve diğer ortaklarla aktif iş birliğine çağırdık." ifadesini kullandı.

"Myanmar'daki Arakanlı Müslüman toplumun durumundan ciddi endişe duyuyoruz." diyen Abdrahmanov, Myanmar'da İslamofobi eğilimi gözlemlediklerini ve dolayısıyla İİT'nin bu sorunun çözümünde aktif yer alarak ülkedeki Myanmar hükümetiyle diyalog içinde olmasını istediklerini kaydetti.

RAMAZAN KADİROV KİMDİR?

Ramazan Kadirov, Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenya Cumhuriyeti'nin üçüncü devlet başkanıdır. Çeçenya Cumhuriyeti'nin ikinci devlet başkanı Alu Alkhanov'un ölümünden sonra Vladimir Putin'in desteği ile Çeçenya Cumhuriyeti devlet başkanı olmuştur.

Kadirov evli ve beş çocuk babasıdır.

Başkanlığa seçilmesinin ikinci senesinde başkent Grozny şehrinde 20, 30 ve 40 katlı binalar inşaatı için start vermiştir. Aynı zamanda yol ve altyapı için de çalışmalar devam etmektedir.

2008 yılında Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de Türkiye'den gelen ustalara Kafkasya'nın en büyük camisi olan ve Sultanahmet Camisi'nin bir kopyası olan Kadirov Camisini inşa ettirmiştir.

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Dünya kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Konuk: “İstikrar sürsün, Türkiye şahlansın”