Köpek eti festivalindeki vahşete tepki yağıyor

Her yıl Çin'in Yulin şehrinde yapılan ve binlerce köpeğin türlü işkencelere maruz kalarak öldürülüp etinin yendiği festival başladı.

Dünya 23/06/2016 - 03:40
 Köpek eti festivalindeki vahşete tepki yağıyor
-A +A

in'in güney şehirlerinden Yulin,'köpek eti festivali' için pazartesi günü hazırlıklarını tamamladı. Dünyanın en acımasız ve iğrenç festivalinin durdurulması için dünya çapında aktivistlerden çok ağır tepki ve eleştiri gelmesine rağmen etkinlik dün başladı.

ACI VERİCİ YÖNTEMLERLE KATLEDİLİYOR

Binlerce köpeğin öldürüleceğinin tahmin edildiği ve vahşetin simgesi haline gelen festival için hayvan hakları savunucuları 11 milyon imzayı Pekin'e sunmuştu. Köpekler, sırf etlerinin bu şekilde daha lezzetli olduğuna inanıldığı için, dövülerek, yakılarak ve başka acı verici yöntemlerle katlediliyor.

YEREL HALK TEPKİ GÖSTERİYOR

Dün aktivistler, katledilmeyi bekleyen birçok köpeği satın alırken, yerel halk ise 'geleneklerinin' mahvedildiği gerekçesiyle tepki gösteriyor. Öte yandan etkinlik, bölge sakinlerinin birçoğu tarafından 'gurur' kaynağı olarak görülse de, özellikle köpek eti restoranları ve marketleri önünde güvenlik önlemleri artırıldı.

BEDEN İÇİN İYİ OLDUĞUNA İNANILIYOR

Yulin yönetimi ise kendisini festivalden uzak tutarken, etkinliğin özel sektör tarafından düzenlendiğini ve resmi bir desteği bulunmadığını söylüyor. Daha çok Çin'in güneyinde, sıcak yaz günlerinde yenen köpek etinin beden için iyi olduğuna inanılıyor.

SAHİPLERİNDEN ÇALINIYOR

Çin'de her yıl yaklaşık 10-20 milyon civarı köpek eti için öldürülüyor. Yaklaşık 10 bininin ise festival için öldürüldüğü tahmin ediliyor. Yulin festivali için ise birçok köpeğin sahibinden çalındığı veya sokaktan toplandığı düşünülüyor. Öte yandan ülkedeki kuduz hastalığı oranının en yüksek olduğu Yulin'de her yıl yüzlerce kişi de kuduzdan ölüyor.

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Dünya kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Konya’da Trafik polisi kazada yaralandı, kardeşi öldü