Akkuyu NGS'de önemli gelişme! Hisseleri satılıyor

Akkuyu Nükleer Santrali'nde faaliyetlerini Rosatom'un, yüzde 49'luk hisseyi ekonomik sıkıntılar nedeniyle satışa çıkardığı belirtildi.

Ekonomi 27/04/2016 - 11:55
 Akkuyu NGS'de önemli gelişme! Hisseleri satılıyor
-A +A

Akkuyu Nükleer Santrali'nde faaliyet yürüten Rus şirket Rosatom'un, finansman sıkıntısı nedeniyle, santraldeki yüzde 49'luk hissesini satışa çıkarttığı belirtildi.

RUSYA'DAKİ SORUNLAR

Türkiye'nin ilk nükleer santral projesi olan ve çalışmalarına devam edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) hisselerinin yüzde 49'u satışa çıkarıldı.

Rus devlet şirketi Rosatom'un Türkiye'de kurduğu Akkuyu Nükleer AŞ'den edinilen bilgiye göre, Rusya'daki ekonomik sorunların ardından, finansman sıkıntısı yaşanması üzerine, şirketin yüzde 49'a kadar olan hissesinin satılmasına karar verildi.

TÜRK ŞİRKET İLGİLENİYOR

Türkiye'nin enerji arz güvenliğini sağlamak için inşa edilen Akkuyu Nükleer Santrali'nin satışa çıkarılan hisseleriyle Akkuyu liman ihalesini de kazanan Cengiz İnşaat'ın ilgilendiği belirtiliyor.

TAMAMI RUSLARDA

Enerji uzmanları, Akkuyu'nun yüzde 100 hissesinin Ruslara ait olduğunu, bu yüzden hisse devrinin normal karşılanması gerektiğini belirterek, Türkiye açısından bu girişimin inşaat sürecini nasıl etkileyeceğinin önem taşıdığını vurguladı.

NE ZAMAN DEVREYE GİRİYOR?

Türkiye, Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'ne ilişkin ilk anlaşmayı 2010 yılında Rusya ile imzaladı. Toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşması planlanan santralin, en geç 2023 yılında devreye girmesi öngörülüyor.

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Ekonomi kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Yatağa bağımlılar, "seyyar sandık" ile oy kullanıyor