Binlerce işçiye müjde! O parayı alabilirsiniz

Yargıtay'ın verdiği karara göre, işverenin baskısı yüzünden istifa edenler bundan sonra dava açıp yasal haklarını alabilecek.

Ekonomi 16/05/2016 - 10:19
 Binlerce işçiye müjde! O parayı alabilirsiniz
-A +A

İşveren tarafından işten çıkarılan işçi, eğer 1 yılın üzerinde çalıştıysa kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi haklarını alabiliyor.Bu işçi işsizlik maaşı için de başvurabiliyor. Buna karşılık işçinin kendi isteğiyle işten çıkması yani istifa etmesi durumunda birçok hakkı yanıyor

DAVA AÇIP HAKLARINI TALEP EDEBİLİRLER

Bazı işverenler, işten çıkarmak istedikleri işçiyi baskı, yıldırma (mobbing) gibi çeşitli yollarla istifaya zorluyorlar.Çok fazla direnemeyip işçi istifa ederse bu şekilde işten ayrılan işçiyi kendi isteğiyle işten ayrılmış gibi gösterip birçok sorumluluktan kurtuluyorlar. Olan işçiye oluyor.  Baskı ve yıldırmayla işten ayrılan çalışanlar, Yargıtay kararına dayanarak haklanı talep edebilir veya dava açabilir.

YARGITAY'DAN EMSAL KARAR

Yargıtay kararında açıkça belirtildi 'Yargıtay 7'nci Hukuk Dairesi' baskıyla istifa eden bir işçinin açtığı davada işçi lehine karar verdi. (Esas No: 2014/9925, Karar No: 2015/440, Tarihi: 26.01.2015). Mahkeme kararında, işverenin baskı uygulaması sonucu verilen istifa dilekçesine değer verilemeyeceği, bu durumda gerçek bir istifadan bahsedilemeyeceği, yani işçinin işveren tarafından işten çıkarılmış sayılacağı bildirildi.
Baskıya uğrayan çalışanlar 'ALO 170'e başvurabilir. 

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Ekonomi kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Konya'da otomobil uçuruma yuvarlandı: 8 yaralı