Akın Öztürk: Darbeyi FETÖ Yaptı!

Çapraz sorgusu süren Akın Öztürk, darbe girişimini dış güçlerin desteğiyle FETÖ'nün yaptığını söyledi.

Güncel 05/08/2017 - 09:20
 Akın Öztürk: Darbeyi FETÖ Yaptı!
-A +A

ETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe kalkışması esnasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere dair görülen davada, dönemin YAŞ üyesi sanık Akın Öztürk savunmasından sonra soruları cevapladı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Sincan Ceza İnfaz Kurumları yerleşkesindeki salonda gerçekleştirilen duruşmaya, sanık ve müşteki avukatları ile müşteki yakınları katıldı.

Savunmasını bitiren Akın Öztürk'e Mahkeme Başkanı Selfet Giray farklı sorular sordu.

"DARBEYİ KİM YAPTI" SORUSU

Mahkeme Başkanı Giray'ın "Darbeyi kim yapıyor o zaman? Darbeyi dair talimatları kim veriyor?" sorusuna yanıt olarak Öztürk, "Vallahi kimden geldiğini bilemem ben. Genelkurmay Başkanımız dedi ki 'Bunlar bu işe kalkışmışlar' Akın." diye konuştu.

Kim bunlar sorusu üzerine ise Öztürk, sabaha dek 4-5 generalle muhatap olduğunu aktararak, "Bunlar Ömer Faruk Harmancık, Kubilay Selçuk, Hakan Evrim, Kara Havacılık Komutanı Coşkun, bir kişi daha vardı onu anımsayamıyorum. Onda da karacılık giysisi vardı. Bunların haricinde de kimseyle görüşmedim." yanıtını verdi.

"LİSTEDE NE İŞİN VAR?"

Giray'ın, "Darbeyi planlayanların kafasında siz darbe karşıtı birisi değilsiniz ki sizi ikinci komutan olarak atıyorlar ya da Akıncı Üssü'ne gelip arabuluculuk yapmanıza müsade ediyorlar." şeklindeki ifadesi üzerine de Öztürk, "Ben iki veya üç listeden bahsedildiğini işittim. Birisinde Genelkurmay 2. Başkanlığına tayin olmuşum, birisinde hiçbir yere atanmamışım, birisini de polislerden öğrendim ki Cumhurbaşkanlığı da varmış." ifadelerini kullandı.

"DARBE GİRİŞİMİNİ DIŞ GÜÇLERİN DESTEĞİYLE FETÖ YAPTI"

Darbeyi kimin yaptığına dair ne düşündüğü sorusunun yinelenmesi üzerine de Öztürk, "Kesinlikle içinde. Türk Silahlı Kuvvetleri içinde bulunan FETÖ'cü bir grubun, başkalarının yardımıyla dış güçlerin de desteğiyle... Ben buna kanaat getirdim." ifadelerini kullandı.

"DIŞ DESTEK" DERKEN KİMİ KASTEDİYORSUN?

Öztürk, "dış destek"ten kastının sorulması üzerine, Türkiye'nin bölgede ayaklarının üstüne sağlam bastığını gören herkesin olabileceğini kaydederek, "Bunun arkasında Almanı da, İngilizi de, Amerikalısı da Rusu da olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Güncel kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
"İsmi gibi, vatan konusunda Fırat nehri gibi coşardı"