SON DAKİKA

Fatih Altaylı yazdı tutuklu papazla ilgili son dedikodular

Fatih Altaylı bugünkü yazısında İzmir'de tutuklu papazın, ABD'deki New York’taki Zarrab-Atilla davasının sonuçlarına yansıdığını iddia etti.

Güncel 18/05/2018 - 09:13
 Fatih Altaylı yazdı tutuklu papazla ilgili son dedikodular
-A +A

ABD'de yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'ya verilen ceza tartışılmaya devam ediyor. Davaya bakan Yargıç Richard Berman, Hakan Atilla'ya 32 ay hapis cezası verdiğini açıkladı ve Atilla’nın hapiste geçirdiği 14 ayda aldığı cezadan düşmesine karar verildi.

İzmir'de yargılanan tutuklu ABD'li papaz ile Hakan Atilla davası arasında bağ kuran Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Türkiye'nin papaz kozunu iyi oynadığını düşünüyor. "Gördünüz mü papaz kozunun önemini" başlıklı köşesinde bu konuyu ele alan yazar son dedikoduları böyle aktardı:

BEKLENENİN ÇOK ALTINDA CEZA ALDIĞINI HERKES KABUL EDİYOR


"26 NİSAN günkü “Milyar dolarlık papaz” başlıklı yazımda, İzmir’de tutuklu Papaz Brunson’un önemine değinerek, ABD New York’taki Zarrab-Atilla davasında bu papazın çok önemli bir koz olduğunu vurgulamıştım.
Papaz üzerinden yürütülen pazarlıkla, Hakan Atilla hakkında verilecek kararın, Türk bankalarına kesilmesi muhtemel cezaların ve hatta bazı üst düzey FETÖ’cülerin iadesinin konuşulduğunu anlatmıştım. Hakan Atilla’nın cezası önceki akşam açıklandı. Beklenenin çok altında bir ceza aldığını herkes kabul ediyor. Bununla ilgili dedikoduları aktarayım size hemen.

- Amerikan tarafı, Hakan Atilla’nın cezasında yaptırılan indirimi yeterli görüp papazın serbest kalmasını istiyor.
- Türk tarafı ise İran’la yapılan ticaretle ilgili olarak Türk devletine yönelik bir suçlama yapılmamasını istiyor.
- Türkiye’nin bir diğer talebi ise OFAC (Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi) konusunda garanti almak ve bankalara ceza kesilmemesini sağlamak.
- En azından bazı üst düzey FETÖ’cülerin iadesi.
- ABD ise rahibin, FETÖ’nün Türkiye’deki yapılanmasıyla ilgili daha fazla bilgi vermesinin yeterli olacağını düşünüyor ve iddia o ki, FETÖ’ye yönelik son operasyonlar Brunson’un verdiği bilgiler doğrultusunda yapılıyor.

Anlaşılan Türkiye, “papaz kozu”nu iyi kullanmış durumda."

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Güncel kategorisine ait diğer haberler
Bugün içinde çok okunan haberler

Konya haberleri
Konya'da yer altı tankı üretilen fabrikada yangın çıktı