FETÖ'nün 271 hakim ve savcısı firari

Türkiye'nin her kurum ve kuruluşa sızan FETÖ'ye bağlı 4 bin 664 hakim ve savcı hakkında soruşturma açıldı. 2 bin 44 hakim ve savcının tutuklandığı belirtilirken 271 hakim ve savcının hala firari olduğu belirtildi.

Güncel 23/08/2017 - 07:47
 FETÖ'nün 271 hakim ve savcısı firari
-A +A

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar ve operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Şu ana kadar 170 bin civarında FETÖ şüphelisi hakkında işlem yapıldı, bunlardan 50 binden fazlası da tutuklandı.

feto3.jpg

2 BİN 341 ESKİ HAKİM VE SAVCI TUTUKLANDI

2010'daki Anayasa Referandumu’nun ardından yargıyı ele geçiren örgüte bağlı hakim ve savcılarla ilgili 15 Temmuz sonrası düğmeye basıldı. Hakimler ve Savcılar Kurulu, 4 bin 500’ün üzerinde hakim ve savcıyı görevden uzaklaştırdı. İdari işlemin yanısıra hakim ve savcılarla ilgili adli süreç de başlatıldı. Bu kapsamda, 4 bin 664 FETÖ şüphelisi hakim ve savcı hakkında soruşturma dosyası açıldı. Yakalanan 2 bin 341 eski hakim ve savcı da tutuklandı. Ancak itirafçıların da bulunduğu 297 isim daha sonra tahliye edildi. Şu anda 2 bin 44 yargı mensubu tutuklu.

feto1-001.jpg

271 KUMPASÇI HAKİM VE SAVCI HAKKINDA YAKALAMA KARARI VAR

Siyaset, TSK ve emniyet başta olmak üzere birçok kurumu dizayn etmek için kumpas soruşturmalara imza atan FETÖ, emniyet ve yargıdaki uzantılarını kullanarak 17-25 Aralık darbe girişimiyle meşru hükümeti devirmeye çalıştı. Kumpaslara imza atan hakim ve savcılar hala kaçak durumda. Bu durumda olan 271 kumpasçı hakim ve savcı hakkında da yakalama kararı bulunuyor.

17-25 ARALIK DARBE GİRİŞİMİ SAVCILARI FİRARİ

15 Temmuz darbe girişiminden önce tutuklanacaklarını anlayınca yurt dışına kaçtıkları belirlenen 17-25 Aralık darbe girişiminin savcıları Zekeriya Öz ile Celal Kara aranan isimlerin başında geliyor. Öz ve Kara en son Almanya’nın Ulm kentinde görüntülendi. Balyoz ve Ergenekon soruşturmalarında görev alan eski savcılar Cihan Kansız ve Fikret Seçen de firariler arasında yer alıyor.

2010 KPSS SORUŞTURMASI SÜMENALTI EDİLDİ

Firariler arasında, FETÖ’nün soruları çaldığı 2010 KPSS soruşturmasını sümenaltı eden eski savcı Şadan Sakınan da bulunuyor. Devletin en mahrem bilgilerinin tutulduğu Genelkurmay Seferberlik Tetkik Kurulu’ndaki Kozmik Oda’da Ankara Hakimi iken arama eski Yargıtay üyesi Kadir Kayan’ın da bulunduğu firariler listesinde.

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Güncel kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Yatağa bağımlılar, "seyyar sandık" ile oy kullanıyor