Hakan Atilla davasının sonucu ne? Herkesin beklediği karar

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla davasından son dakika haberler gelmeye başladı. Saat 17.00'daki dava için avukatlar salona giriş yaptı. Hakan Atilla için istenen ceza ne kadar salondan canlı yayın notları ile aktarıyoruz.

Güncel 16/05/2018 - 17:36
 Hakan Atilla davasının sonucu ne? Herkesin beklediği karar
-A +A

Reza Zarrab davasında ABD'de yargılanan ve jüri heyetinin kendisine isnat edilen altı suçlamanın beşinden suçlu bulduğu eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın alacağı cezayla ilgili son duruşma bugün Türkiye saatiyle 17.00’de.

Hakan Atilla ilgili yapılan duruşmada Hakim Richard Berman’ın karar vermesi bekleniyor. Ancak Amerikan ceza yasalarına göre belirlenen günde hakimin karara varamaması halinde karar duruşmasını ertelemesi ve yeni duruşma günü belirleme seçenekleri de bulunuyor.

İşte davadan son dakika gelişmeler:

* Hakan Atilla davası başladı.

* Davanın görüleceği duruşma salonuna Hakan Atilla'nın avukatları giriş yaptılar.

* Savcılar da salona giriş yaptılar.

* Hakan Atilla mahkeme salonuna giriş yaptı ve İngilizce değil Türkçe savunma yapacağını belirtti.

* Hakan Atilla'nın kulağında çeviriyi dinlemesi için kulaklık var.

* Savcı, Hakim Berman'dan konuşmak için müsade istedi.

* Hakim Berman, davanın Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları ve Türk vatandaşları tarafından büyük ilgi ve odağa sahip olduğunu ve bu nedenle düzgün tutanaklar tutulmasını talep etti.

* Hakim Berman, bu popüler davanın tutanaklarının halklarla anlık olarak paylaşılacağını belirtti.

* Hakim Berman, incelenmek için bekleyen çok sayıda iddia olduğunu ve duruşmanın 1 ilâ 2 saat arasında sürebileceğini savunmaya ve savcılara bildirdi.

* Hakim Berman: "Amerika Birleşik Devletleri'nde ceza kuralları açık ve nettir. Hükümetlere göre değişmez."

* Berman, dava boyunca sunulan delilleri tekrar gözden geçiriyor. İncelenen deliller arasında Hakan Atilla'nın Halkbank'ta görev yaptığı sırada görüştüğü ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı David Cohen'in ifadesi de yer alıyor.

* Yargıç Berman hükmün belirlenmesinde göz önünde tutulan etmenleri anlatıyor: Suçun ciddiyeti, başkalarının aynı suçu işlemekten caydırılması, sanığın aynı suçu tekrar işlemekten caydırılması, vb.

* Berman: "Bu davada, kitapta yazan mahkumiyetin değil, merhametli bir cezanın verilmesi gerektiğini düşünüyorum."

* Savunma makamı Atilla'ya 46 ila 57 ay, ABD hükümeti ise 15 yıldan fazla hapis cezası verilmesi gerektiğini iddia ediyor.

* Berman: "Hakan Atilla için müebbet hapis cezasının uygun, adil veya makul olacağı görüşünü tamamen reddediyorum." Berman'ın kılavuzuna göre 97 ila 121 ay hapis cezası verilmesi gerekiyor. Berman muhtemelen bunun daha altında bir ceza verecek.

* Berman, Atilla'nın sistemde 'önemsiz bir rol' oynadığı gerekçesiyle cezanın hafifletileceğini söyledi.

* Berman, savunmanın 'kumpas kurma' suçlaması için cezanın hafifletilmesi talebini reddetti. Sanık veya işbirlikçileri suç sayılan eylemleri tamamlamamış olsaydı bu talep kabul edilebilirdi. Berman, Atilla'nın diğer kişilerden 'ciddi olarak daha az kusurlu' olduğunu söylüyor.

* Berman: "Atilla, Zarrab'dan daha az kusurlu ve görünüşe göre Halkbank'taki yöneticisi olan Süleyman Aslan'ın 'talimatlarını' yerine getiriyordu."

* Berman, davadaki ifadelerde Atilla'nın anlaşmaya 'taş koyduğunun' ve işbirlikçilerin yaptığı öneriye 'açık olmadığının' anlatıldığı bölümlere atıf yapıyor.

* Berman, Atilla'nın davada yeminli olduğu halde yalan ifade vererek 'adaletin tecelli etmesini engellediğini' söylüyor.

* Berman'ın 'yalancı tanıklık' dediği ifadelere örnek:

1) Atilla, OFAC'ın eski direktörü Adam Szubin'in kendisini 'kenara çektiği' konuşmayı, 'rutin bir görüşme' olarak lanse etti. Berman'a göre bu konuşma rutin değildi. Szubin, o konuşmada Atilla'yı sert bir şekilde uyarmıştı. Atilla'dan, Szubin ile yaptığı özel görüşme hakkında: "Hayır, böyle bir şey hatırlamıyorum. Benimle bu kişi arasında, beni kenara çekip bir konuda uyardığı özel bir konuşma olmadı."

2) Naylon gıda ticaretiyle ilgili olarak Zarrab, İran'ın paralarını aktarabilmek için kurulan bir sistemi anlatmıştı. Atilla'ya, Zarrab'la bu naylon gıda ticaretinin konuşulduğu bir toplantıya katılıp katılmadığı sorulmuştu. Atilla "Zarrab ile bu konuyu hiç görüşmedik" demişti.

3) Dubai'dan buğday alındığını gösteren sahte belgeler (Dubai'de buğday yetiştirilmiyor). Zarrab, Atilla'nın kendisine, Halkbank'tan verilen ve İran'la ticarette kullanılan belgelerde dikkatli olmasını söylediğini anlatmıştı. Atilla, bu iddiayı reddetmiş, Zarrab'a hiçbir zaman sahte evrak hazırlama konusunda fikir vermediğini söylemişti.

4) Yalan ifadelere son örnek: Atilla, "Hanımefendi, ben 47 yaşındayım ve hayatımda şimdiye kadar İran'a yönelik yaptırımların ihlalinin konuşulduğu bir toplantıya hiç katılmadım. Ve hiçbir zaman Zarrab ile bu konularda bir anlaşma yapmadım" demişti.

* Berman, "Bu davada merhametli, kılavuzun dışında bir ceza gerektiğine inanıyorum" diyor. Nedenlerini şimdi açıklayacağını söylüyor.
Yargıç, hükümetin yaptığı hesaplamaların para tutarlarıyla ilgili olduğunu, bunların cezai nitelikte olacağını söylüyor.

* Berman: "Hakan Atilla 'çarkta bir dişliydi' ve bu anlamda işi yapmaya isteksiz olan bir dişliydi." Savcıların, Atilla'nın 'sistemin beyni' olduğu iddiasını reddediyor. Berman, "Atilla verilen talimatları uyguluyordu" diyor.

* Berman, emsal davalara atıfla 'açıkça mantıksız' bir hüküm vermek istemediğini söylüyor. Üstü örtülü olarak müebbet hapsin mantıksız olduğunu belirtiyor. Berman, Atilla'nın suçlu bulunduğu dört ithamı gözden geçiriyor. Suçlamalardan ilki, ABD'yi dolandırmak için kumpas kurma.

* Berman, davadan kısa süre önce Zarrab'ın hakkındaki tüm ithamlarda suçunu kabul ettiğini hatırlatıyor ve "Zarrab'ın ifadesinin inandırıcı olduğunu ve büyük oranda yalanlanmadığını düşünüyorum" diyor.

* Berman, Zarrab'ın karmaşık işlemleri karışık şemalarla nasıl gösterdiğini hatırlatıyor. "Zarrab, Atilla'nın sistemde nasıl yer aldığını inandırıcı bir şekilde açıkladı" diyor, Zarrab'ın, Atilla'nın kimi zaman sisteme katılmak istemediğini bile söylediğini belirtiyor.

* Berman, Zarrab'ın ifadesinde Zafer Çağlayan'a "ciddi miktarda" rüşvet verdiğini söylediğini hatırlatıyor. (Not: Zarrab, Çağlayan'a toplamda en az 45-50 milyon Euro rüşvet verdiğini, bunun dışında başkalarına da rüşvet dağıttığını söylemişti.)

* Berman, "Açıkça görülüyor ki Atilla bu sistemden menfaat sağlamadı" diyor ve hükmün belirlenmesinde bunun önemli olduğuna dikkat çekiyor.
Atilla, bu davada rüşvet almadığı belirlenen çok az kişiden biri.

* Berman: "Görünüşe göre Atilla, rüşvet alan Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın yönetimi altında, işini, kimi zaman isteksizce veya tereddütle de olsa yapan bir kişiydi."

* Berman: "Savunmanın doğrulayıcı iddiaları, hükümetin iddialarını çürütmek veya makul şüphe oluşturmak için açık bir şekilde yetersizdi."

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Güncel kategorisine ait diğer haberler
Bugün içinde çok okunan haberler

Konya haberleri
Konya'da uyuşturucu operasyonu: 2 tutuklama