İBB başkanlığı için kulisleri sallayan sürpriz aday!

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın istifasının ardından dün partisinin İstanbul İl Başkanlığı’na gelerek genel istişare ve değerlendirme toplantısına katıldı.

Güncel 25/09/2017 - 07:44
 İBB başkanlığı için kulisleri sallayan sürpriz aday!
-A +A

Toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Ravza Kavakçı Kan, Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa eden Kadir Topbaş, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci’nin de aralarında bulunduğu parti temsilcileri katıldı. İBB Meclisi’nde toplam 309 üye bulunurken, bu üyelerin 179’u Ak Partili, 121’i CHP’li, 2’si ise MHP’li. Meclis’te yapılacak oylamada ilk turda başkanın belirlenmesi için aday olan isme 207 oy çıkması gerekiyor. Ancak çoğunluğu elinde bulunduran Ak Parti’nin üye sayısı bu çoğunluğa ulaşamıyor. Eğer CHP veya Ak Parti’den biri, ilk turda birbirlerinin adayına destek vermezse, yeni başkanı salt çoğunluk oyun aranacağı (156 oy) 3. turda belirlenecek.

Kadir Topbaş'ın yerine İBB koltuğuna kim oturacak?

Yaklaşık 4 saat süren toplantıya ilişkin açıklama yapılmazken, Başkanlık seçiminin perşembe günü saat 15.00’da yapılacağı öğrenildi.  

MEVLÜT UYSAL İSMİ

Toplantıda Topbaş’tan boşalan koltuk için Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın isminin ön plana çıktığı iddia edildi. Uysal’ın aday olacağı iddiaları ilk olarak CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından dillendirildi. Yarkadaş, Twitter hesabından “AKP’nin yeni belediye başkanı yüzde 99 Mevlüt Uysal... Başakşehir Bld. Başk.” mesajını paylaştı. Yarkadaş bu mesajı kısa bir süre sonra silerken, Uysal adına Twitter’da da ‘@ibbmevlutuysal’ kullanıcı adlı bir hesap açılması dikkat çekti. Uysal, hesabın sahte olduğunu belirterek, “Yapılan açıklamalara itibar etmeyiniz” dedi.
 
Kaynak: Milliyet
ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
  • erhan ısı

    11:50:08 25 09 2017

    Rize kökenli Ahmet Misbah Demircan(Beyoğlu Belediye Başkanı) İBB başkanı olacak diye düşünüyorum.
Güncel kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Memiş Kütükcü’den Konya’nın devlerine tebrik