Konya'daki Fetö-pdy Çatı Davasına devam edildi

Konya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 187'si tutuklu 527 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Güncel 20/09/2017 - 04:36
 Konya'daki Fetö-pdy Çatı Davasına devam edildi
-A +A

Konya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 187'si tutuklu 527 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Konya 9. Ağır Ceza Mahkemesince, Büyükşehir Belediyesi tarafından özel olarak hazırlanan merkez  Meram ilçesindeki  Fatih Sultan Mehmet Spor Salonu'nda görülen çatı davası duruşmasına tutuklu sanıklar katıldı.

Örgütün, "ilçe imam yardımcılığı"nı yaptığı iddiasıyla yargılanan tutuklu sanıklardan  Ali Tekin, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Sanık Tekin, örgütün hiçbir faaliyetine katılmadığını öne sürerek, "Örgütsel anlamda hiçbir faaliyete katılmadım. Örgütün haberleşme programı ByLock'u telefonuma yükleyip kullanmadım." dedi.

Mahkeme Başkanı Tekin'e "Nerelisin?" diye sorunca sanık, "Ispartalıyım" cevabını verdi. Bu cevaba karşılık Mahkeme Başkanının, " 'Ali 32 42' adlı ByLock hesabındaki kullanıcı adı sana ait değil öyle mi?" şeklindeki sorusuna Tekin'in sessiz kalarak "hayır" diye cevap verdiği görüldü.

Tutuklu sanıklardan Aykut Meşe de "il ağabeyliği" ve "talebe mesulü" olduğu iddiasıyla yargılandı.

Meşe'nin kendisine atfedilen suçlamaları reddederek, "Benim hakkımda beyanda bulunan kişinin, aleyhime yöneltmiş olduğu suçlamaları kabul etmiyorum. O kişiye kiloları fazla olduğu için şaka mahiyetinde takılıyorduk. Bana kırgın olduğu için böyle bir ifade vermiş olabilir." demesi salonda gülüşmelere neden oldu.

Duruşma, yarın sanıkların dinlenmesiyle devam edecek.

Öte yandan geçen hafta mahkemece savunması alınan 30 tutuklu sanıktan 4'ü yurt dışı yasağı konularak adli kontrol şartıyla tahliye edilmiş, diğer sanıkların da tutukluluk halinin devamına karar verilmişti.

"Tüm davalarda sanıkların şovunu izliyoruz"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu, davayı takip etmek için geldiği  Fatih Sultan Mehmet Spor Salonu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, ülke genelinde görülen tüm FETÖ davalarını takip ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu yönde bir talimatı olduğunu ifade eden Türkmenoğlu, "Ağırlıklı olarak  Ankara  Sincan'daki davaları takip ettik. Bunun dışında  Malatya'daki ve  Muğla'daki suikast timi davalarını takip ediyoruz." dedi.

Türkmenoğlu, şehit ve gazi yakınlarının sükunetlerini bozmamalarını, darbe girişimine kalkışanların adalet önünde gerekli cezaları alacaklarını belirtti.

Vatandaşlar ve STK'ların devam eden FETÖ/PDY davalarına gelmeleri, müdahil olamasalar bile davaları takip etmeleri gerektiğini belirten Türkmenoğlu, "Aslına bakarsanız tüm davalarda sanıkların şovunu izliyoruz. Çok rahatlıkla yaptıklarını inkar ve akılla alay edercesine savunmalar yapıyorlar. En önemlisi de şehit ve gazilerimizin yakınlarına karşı provoke edici davranışlarda bulunuyorlar. Hedefledikleri de duruşmanın dü

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Güncel kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Memiş Kütükcü’den Konya’nın devlerine tebrik