SON DAKİKA

SKANDAL! 2 ay geçti, İSTEK VAKFI öğretmenine hâlâ dava açılmadı!

İSTEK Vakfı da olsa, #CocukSusarSenSUSMA...

Güncel 21/02/2018 - 19:39
 SKANDAL! 2 ay geçti, İSTEK VAKFI öğretmenine hâlâ dava açılmadı!
-A +A

Türkiye'de geçtiğimiz hafta yaşanan küçük yaştaki çocuklara yönelik cinsel taciz ve saldırı olayları nedeniyle kamuoyunda bu suçlara yönelik büyük bir hassasiyet oluştu.

Adana'daki düğünde 4 buçuk yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunulması ve Antalya Manavgat'ta bir babanın 4,5 yaşındaki öz kızına 1,5 yıl boyunca istismarda bulunduğu iddiası toplumda haklı bir tepkiye neden oldu.

CİNSEL SUÇLARA YENİ YASA HAZIRLIĞI

Hükümet, toplumdan gelen "cezaların ağırlaştırılması" yönündeki talebe cevap verebilmek amacıyla, kadınlara ve çocuklara yönelik cinsel saldırı ve taciz suçları konusunda yeni bir yasal düzenleme hazırlanması amacıyla ilgili Bakanlıklar nezdinde geniş bir komisyon kurulduğunu duyurdu.

Ancak bu korkunç suçların köklü ve saygın eğitim kurumlarına sirayet ettiği gerçeği ile kamuoyu henüz yeterli ölçüde yüzleşmedi.

defefe333

5 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞUNA OKULDA CİNSEL TACİZ İDDİASI

Bu çerçevede, İSTEK Vakfı Okulları'nda bir süre önce korkunç bir cinsel taciz olayının gündeme geldiğini ilk kez SuperHaber kamuoyuna duyurdu.

5 yaşındaki bir anaokulu öğrencisinin, İSTEK Vakfı Okulları Uluğbey Kampüsü'nde beden eğitimi öğretmeni tarafından cinsel istismara uğradığı iddia edildi.

Öğrenci adli pedagog eşliğinde, verdiği Savcılık ifadesinde öğretmeni tarafından nasıl cinsel tacize uğradığını detaylı şekilde anlattı.

PEDAGOG EŞLİĞİNDE İFADESİ ALINDI

Mağdur çocuğun ifadesi, konusunda uzman adli pedagog eşliğinde alındı. Soruşturma dosyasına giren pedagog raporunda da önemli izlenimler paylaşıldı.

Pedagog soruşturma dosyasına eklediği notta şu ifadeleri kullandı;

"Çocuk yaşadığı iddia edilen bu olayla ilgili konuşma konusunda ilk başta zorlansa da güven ilişkisi kurdukça kendisini ifade etmiştir. Olayı anlatırken tiksinme, iğrenme belirtileri göstermiştir. Olayları sıralı olarak hatırlayamamakta ancak kendisine ne yapıldığını ve kim, kimler tarafından yapıldığını hatırlamaktadır. Çocuğun yaşadığı iddia edilen olaylarla ilgili psikolojik olarak etkilendiği izlenimi edinilmiştir. Okula gitmek istemediğini, öğretmenlerin kötü olduğunu ve kendisine kötülük yaptıklarını dile getirmiştir. Çocuğun kendini ifade etmesi yaşının gerektirdiği düzeyde normaldir. Çocuğun fiziksel gelişimi takvim yaşına uygundur; ayrıca ayrıntılı olarak fiziksel ve zihinsel durumuyla ilgili görüşlerimi yukarıda belirtmiş bulunmaktayım."

MAĞDUR İFADESİNİ İLK KEZ YAYINLIYORUZ!

SuperHaber olarak, daha önce, kamuoyunun hassasiyetlerini ve soruşturmanın suhuletini de göz önünde bulundurarak bu ifadeler elimizde olmasına karşın yayınlamamayı seçtik.

Ancak, soruşturmada yaşanan bazı aksaklıklar ve çeşitli engelleme girişimleri üzerine toplumun dikkatini yeniden bu hassas konu üzerine çekmek amacıyla küçük kız çocuğunun ağzından okulda yaşanan kabus anlarını kamuoyunun dikkatine sunuyoruz...

İşte İSTEK Vakfı Okulları Kartal Uluğbey Kampüsü'nde yaşandığı iddia edilen olayla ilgili mağdur ifade tutanağında yer alan suçlamalar;

"İstek Ulubey Anaokulu'na gittiğini ancak okulu bıraktığını söyledi. En sevdiği dersin bale dersi olduğunu, en sevmediği dersin ise yüzme dersi olduğunu, yüzme öğretmenini sevmediğini, öğretmeninin kendisine kötülük yaptığını, öğretmeninin çiş yerini gördüğü için midesinin bulandığını, kendi üstünü çıkardığını, öğretmeninin de elbiselerini çıkardığını, çıplak olduğunu, çıplakken dudaklarına, göğsüne, bacaklarına dokunduğunu, öğretmeninin eliyle dokunduğunu, poposunun içinin kirpi dikeni gibi batan bir şeyle acıdığını ifade etti. Eliyle çiş yerini göstererek cinsel organına da dokunduğunu ifade etti. Bu yaptıklarını başkasına söylersen anneni, babanı bütün aileni mahvederim. Sen onları unut dediğini, bu sebeple çok üzüldüğünü, öğretmeninin kendisini üç kere uyku odasına götürdüğünü, uyku odasında elbiselerini bir kez İngilizce öğretmeninin giydirdiğini, diğerlerini hatırlamadığını söyledi.

Tekrar sorulduğunda yüzme öğretmeninden iğrendiğini söylediği, çiş yeri ile kendisinin poposuna ve çiş yerine dokunduğunu, poposunu ve çiş yeri olarak tarif ettiği cinsel organını eliyle gösterdiği, uyku odasındaki yatağa yatırdığını, her ikisini de çıplakken kendisine dokunduğunu..."

WhatsApp_Image_2018-02-08_at_18.58.104

"ÖĞRETMENİNİN KENDİ BACAĞININ ÜZERİNE ATARAK ARKASINDAN SARILDIĞINI SÖYLEDİ"

Mağdur öğrencinin annesi ise ifadesinde, yaşadıkları olayla ilgili önemli detaylar verdi. Avukat olan anne cinsel taciz iddiasını şöyle aktardı;

"O güne kadar kızımın anüs bölgesinde kızarıklık oluyordu. Özellikle anüs ve vajinal bölgesi arasındaki bölgenin kızarık olduğunu fark ediyordum Ancak pişik olabileceği düşüncesiyle krem sürüp istismar olayını düşünmemiştik. Daha sonra kızım çizdiği resimlerde kendisinin istismara uğramış olabileceğine ilişkin figürler çizmeye başladıktan sonra istismara uğradığı kanaatine vardık. Çizdiği resimlerde yüzme öğretmeni olan S.A'nın yüzünü karanlık bir şekilde çiziyor, kendini ise göğsünü ve cinsel bölgelerini çizerek betimliyordu.

Yüzme öğretmeni S'nin kendisini uyku odasına götürdüğünü, orada elbiselerini çıkardığını, S'nin "çiş yeri" olarak nitelendirdiği cinsel bölgesini gördüğünü ve S'nin cinsel organını çiş yeri olarak ifade ettiği kendi cinsel organına değdirdiğini söylemeye başladı. Hatta içinin acıdığını, çıplak vaziyette arkasından sarılıp bir bacağını kendi bacağının üzerine atarak arkasından sarıldığını ve baykuş sesi çıkardığını, bastırınca da canının acıdığını, benzer olayların okulun soyunma odasında yaşandığını, göğsüne ve özel bölgesine dokunduğunu söylemekteydi."

deqdefefe32222_1

AYLARDIR DAVA AÇILMIYOR!

Bu ciddi suçlamalara karşın, savcı Metin Uslu'nun yürüttüğü soruşturmada iki aydır somut adım atılmaması ve mağdurun ifadesi dava açılması için yeterli iken, İSTEK Vakfı okulundaki cinsel taciz olayının henüz mahkemeye taşınmaması şüphe uyandırdı.

Savcının şüpheli öğretmene yönelik kamu davası açması için yeterli her tür kanıt olduğu halde, sürecin başlatılması için halen bekleniyor olması, "Savcıya baskı mı yapılıyor?" sorusunu beraberinde getirdi.

SORUŞTURMANIN KİLİDİNİ ÇÖZECEK KAMERA KAYITLARI 2 AYDIR NEDEN İNCELENMEDİ?

Ayrıca, soruşturmanın kilidini çözecek suç mahaline ilişkin kamera kayıtlarının da inceleme için haftalarca kriminal polis merkezine gönderilmediği, dosya avukatı tarafından tespit edildi. Kayıtların avukat müracatıyla ancak 20 Şubat'ta Savcılık marifetiyle kriminal polis merkezine gönderilmesi sağlandı.

İSTEK VAKFI HABERLERE NASIL ENGELLEME KARARI ÇIKARTIYOR?

Öte yandan, İSTEK Vakfı yönetiminin, SuperHaber'in konuyla ilgili yayınladığı haberlere yönelik engelleme kararları da tartışma yarattı.

Bir süre önce soruşturmaya destek verildiğini belirten ve "Soruşturmanın selameti açısından gerek Savcılık makamının gerekse idari makamların her türlü talep ve denetimlerine elinden gelen desteği en üst seviyede vermiş ve vermeye devam etmektedir." açıklaması yapan İSTEK Vakfı, okullarındaki korkunç iddialarla ilgili haberler hakkında çeşitli mahkemelerden "erişim engelleme" kararları çıkarttı.

WhatsApp_Image_2018-02-20_at_20.44.32

WhatsApp_Image_2018-02-20_at_20.44.05

WhatsApp_Image_2018-02-20_at_20.43.33

MAHKEMELERİ YANILTIYORLAR MI?

İSTEK Vakfı avukatları Oğuzcan Bahar ve Ali Ertan Çelik tarafından mahkemelere yapılan "içerik kaldırma" taleplerinde, SuperHaber'e asılsız suçlamalar yöneltildiği ve İSTEK Vakfı tarafından da resmi açıklama ile kabul edilen ve hakkında soruşturma yürütülen cinsel taciz iddialarının karartılmak istediği gözlendi.

Mahkemeye yapılan başvurlarda, SuperHaber'in İSTEK Vakfı hakkında "cinsel taciz skandalı ile sarsılan kurum imajı yaratmak istediği" öne sürülürken, İSTEK Vakfı okulunda mağdur olan küçük kız çocuğunun ifadesindeki korkunç suçlamalar ve yürütülen soruşturma görmezden gelindi.

wefew22wf

SuperHaber'in İSTEK Vakfı Özel Kaşgarlı Mahmut Okulları'nda ve diğer bazı kampüslerinde bir başka skandal olan küçük çocuklara "Erotik içerikli" kitap dağıtıldığına yönelik haberiyle ilgili olarak ise "Böyle bir kitap ve bu kitapta söz konusu içeriklerin olmadığı ve vakfın hedef gösterildiği" savunuldu.

Ancak bizzat İSTEK Vakfı tarafından kitap konusuyla ilgili olarak iki okul yöneticisi, 3 okul yöneticisi ve okulda resim öğretmeni olarak çalışan bahse konu kitabın yazarı V.Ö.'nün kurum tarafından suçlamaları doğrular şekilde, iş akitlerine son verilerek okuldan uzaklaştırıldığı gerçeği de mahkemeye aksettirilmedi.

WhatsApp_Image_2018-02-08_at_16.36.024

İSTEK VAKFI'NIN MAHKEMELERLE "ERİŞİM ENGELLEME" OYUNU!

Tüm bunların ötesinde, İSTEK Vakfı avukatlarının yargı süreçlerini ve yetkili mahkemeleri oyalama ve yanıltmaya yönelik adımlar attığı bilgisine ulaşıldı.

SuperHaber, okullarındaki "cinsel taciz" ve "erotik içerikli kitap" konularında yayınlanan haberlerle ilgili olarak yargıya başvuran İSTEK Vakfı avukatlarının, mahkemeden ilk başvurularına ilişkin "ret" kararı aldığı bilgisine ulaştı.

İSTEK VAKFI MAHKEME Mİ SEÇİYOR?

Ancak İSTEK Vakfı mahkemenin ret kararı üzerine şüpheli bir işlem gerçekleştirdi! Buna göre; İSTEK Vakfı avukatları, ret kararına itiraz etmek yerine, dilekçede bazı ufak değişiklikler yaparak yeniden başvuruda bulundu.

Bu başvuru sonucunda ise, başka bir mahkeme, önüne gelen dosyaya ilişkin "erişim engelleme" kararı verdi.

Yani, İSTEK Vakfı'nın, ilk başvuruda bulunduğu mahkeme kararına uymak ya da itiraz etmek yerine kendileri aleyhine karar alan mahkemedeki süreci sessizce sonlandırıp, hukuka aykırı bir şekilde, bir başka mahkemeye müracatla karar aldırma yönünde hareket ettiği ortaya çıktı! / SuperHaber

İŞTE YAYINDAN KALDIRILAN HABERLERE İLİŞKİN KARARLAR...

WhatsApp_Image_2018-02-15_at_12.58.065

WhatsApp_Image_2018-02-15_at_12.58.064

WhatsApp_Image_2018-02-15_at_12.58.063

WhatsApp_Image_2018-02-15_at_12.58.062_1

WhatsApp_Image_2018-02-15_at_12.58.061

WhatsApp_Image_2018-02-15_at_12.58.06

OLAYIN GEÇMİŞİ

* İSTEK Vakfı okulunda küçük kız çocuğuna cinsel taciz!

Bedrettin Dalan'ın Kurucu Başkanı olduğu İSTEK Vakfı Okulları'nda büyük bir cinsel taciz skandalı yaşandı.

Ailesi avukat olan 5 yaşındaki bir anaokulu öğrencisi, beden eğitimi öğretmeni tarafından cinsel istismara uğradı.

İSTEK VAKFI OLAYI ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞIYOR!

Ancak, ailenin ve anaokulu müdürünün olayın soruşturulmasına yönelik yoğun çabaları İSTEK Vakfı yönetimi tarafından engellenmeye çalışıldı.

Olayı örtbas etmek isteyen okul yöneticilerinin bazı personeli tehdit ettiği bilgisine ulaşıldı.

BAŞKA ÇOCUK MAĞDURLAR DA MI VAR?

Dosya avukatı, SuperHaber'e yaptığı açıklamada, okulda başka çocukların da tacize uğramış olabileceği ihtimali üzerinde durduklarını ve geniş çaplı bir soruşturma yürütülmesini talep ettiklerini belirtti.

Soruşturmanın genişletilmesi ile, olayın kapsamının detaylı şekilde ortaya çıkacağı; kaç çocuğun mağdur olduğu ve kaç kişinin suça dahil olduğunun netleşeceği ifade edildi.

ŞÜPHELİ SERBEST

Öte yandan, şüpheli beden eğitimi öğretmeni, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen öğretmen adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Konuyla ilgili iddianamenin tamamlanma aşaması olduğu, istismarın, "nitelikli cinsel saldırı" suçu mu, yoksa "basit cinsel saldırı suçu" mu olduğu yönünde Adli Tıp raporu beklendiği öğrenildi.

ffewejwh36333

* Taciz rezaletine İstek kalkanı!

Güneş Gazetesi, SuperHaber'in "İSTEK Vakfı okulunda küçük kız çocuğuna cinsel taciz!" başlıklı özel haberini birinci sayfasına taşıdı.

İSTEK Vakfı Okulları'nda ana sınıfına giden 5 yaşındaki bir kız çocuğunun öğretmeni tarafından tacize uğradığı ortaya çıktı. Okul yönetimi mide bulandıran skandalı örtbas etmeye çalışıyor.

İSTEK'TE BÜYÜK SKANDAL

Bedrettin Dalan'ın kurucu başkanı olduğu İSTEK Vakfı Okulları'nın İstanbul Kartal’daki kampüsünde büyük bir cinsel taciz skandalı yaşandı. 5 yaşındaki bir anaokulu öğrencisi, beden eğitimi öğretmeni tarafından cinsel istismara uğradı. Savcılık, küçük çocuğun adli pedagog eşliğinde alınan ifadesinde istismara maruz kaldığını tespit etti.

SAPIK ÖĞRETMEN SERBEST

Mide bulandıran olayın ardından beden eğitimi öğretmeni gözaltına alındı. Ancak İSTEK Vakfı yönetiminin olayı örtbas etmeye çalıştığı, hatta istismar edilen öğrencinin ailesini ve bazı öğretmenleri tehdit ettiği iddia edildi. Ayrıca şüpheli beden eğitimi öğretmeni ifadesinin alınmasının ardından kefaletle serbest bırakıldı.

BAŞKALARI DA TACİZ EDİLDİ Mİ?

Ailenin avukatı, okulda başka çocukların da tacize uğramış olabileceği ihtimali üzerinde durduklarını ve geniş çaplı bir soruşturma yürütülmesini talep ettiklerini ifade etti. Soruşturmanın genişletilmesiyle, olayın kapsamının detaylı araştırılacağı ve suça dahil olanların tespit edileceği belirtildi.

Taciz skandalıyla ilgili iddianamenin tamamlanma aşamasında olduğu ve Adli Tıp raporunun beklendiği öğrenildi.

* İSTEK Vakfı Okulları, cinsel taciz skandalını doğruladı!

İlk kez SuperHaber tarafından gündeme getirilen bu çirkin olay kamuoyunda infial yarattı.

İSTEK Vakfı Okulları'nın skandalı örtbas etmeye çalıştığı iddiası ise okul yönetimine yönelik tepkileri artırdı.

Yaşanan büyük skandal üzerine, İSTEK Vakfı Okulları'ndan SuperHaber'e konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

İstek Vakfı, cinsel taciz olayını örtbas etmeye yönelik bir girişimleri olmadığını ve güvenlik güçlerine soruşturma konusunda yardımcı olduklarını savundu.

İşte vakfın tarafımıza gönderdiği o açıklama;

Kamuoyuna duyurumuzdur

1985 yılından bu yana yaklaşık 100.000’in üzerinde mezun vermiş çağdaş demokratik ve Cumhuriyet değerlerine önem veren bireyler yetiştirmek için kurulmuş olan vakıf okullarımızdan birinde gerçekleştiği iddia olunan ve bu gün itibarı ile kamuya yansıyan olaya ilişkin kamuoyunu ve tüm İstek ailesini bilgilendirmek isteriz.

Şikâyetçi aile 06.12.2017 tarihinde, çocuklarının yüzme derslerine girmek istememesi ve buna bağlı bazı şikâyetlerini konu alan şikâyet dilekçesini, Anaokulu müdürlüğümüze teslim etmiş ve 07.12.2017 tarihinde Lise ve kampüs müdürü ile yüz yüze görüşerek, geriye dönük tüm kamera görüntülerinin kendilerine teslimini sözlü olarak talep etmişlerdir. Kişisel verilerin korunması Kanunu gereği ve özel hayatın gizliliği ihlal edecek nitelikte bir talep olması sebebiyle kamera görüntülerinin ancak resmi makamlara teslim edilebileceği, kendilerine bildirilmiştir. Bu aşamada ailenin şikâyetine konu dilekçe işleme alınmış ve gerekli inceleme ve soruşturma Ana Okulu müdürlüğünce başlatılmıştır.

12.12.2017 tarihinde okula gelen polislere İstanbul Anadolu Cumhuriyet savcılığının talebi üzerine geriye dönük olarak kayıtlı kamera görüntüleri teslim edilmiş ve aynı gün okul yönetimi tarafında durum genel müdürlüğümüze intikal ettirilmiştir. Bu aşamada şikâyet konusu dilekçe Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından ele alınarak kurum nezdinde iç soruşturma başlatılmış, soruşturma süresi boyunca bir öğretmenimiz tedbiren görevden uzaklaştırılmıştır.

Aynı tarihte (12.12.2017) Şikâyetçi aile tarafından Cumhuriyet Savcılığına, Milli Eğitim Bakanlığı ve BİMER aracılığı ilgili diğer Bakanlık ve idarelere de suç duyurusunda bulunulmuştur. BİMER aracılığı ile yapılan şikâyete istinaden gerek Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişlerine, gerekse Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerine gerekli tüm bilgi ve belgeler aktarılmıştır.

Ayrıca, aile tarafından Cumhuriyet Savcılığına yapılan suç duyurusuna istinaden kurumumuzdan talep edilen tüm kamera görüntüleri ve bu görüntülerin depolandığı cihazlar, ilgili makamlara teslim edilmiştir. Ailenin BİMER aracılığı ve Savcılığa yaptığı şikâyetin içeriğinin değiştiği görülmüş, değişen şikayetin hassasiyetine binaen teftiş kurulu başkanlığının tamamlanan raporu üzerine ilgili öğretmen ile olan iş akdi sonlandırılmıştır.

Gelinen aşamada kurumumuz, soruşturmanın selameti açısından gerek Savcılık makamının gerekse idari makamların her türlü talep ve denetimlerine elinden gelen desteği en üst seviyede vermiş ve vermeye devam etmektedir. Son olarak belirtmek gerekir ki, iddia olunduğu gibi açılan soruşturmanın örtbas edilmesine çalışılması, çalışanların bu sebeple tehdit edilmesi söz konusu değildir. Hali hazırda gözaltında veya tutuklu herhangi bir çalışanımız bulunmamaktadır. Kurumumuz aleyhine bu şekilde yalan ve asılsız haber yapılması halinde gerekli yasal yollara başvuracağETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Güncel kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Konya'da evli çift banyoda ölü bulundu