SON DAKİKA

Teröristin Kilis’le bağlantısı kesildi

Zeytin Dalı Harekâtı’nda 32 gün geride kalırken, bin 715 PYD/YPG’li terörist öldürüldü. Sınırdaki stratejik Dayr Savvan köyü alındı ve Kilis’e roket saldırıları düzenleyen terör örgütünün kentle sınır teması kalmadı

Güncel 21/02/2018 - 05:22
 Teröristin Kilis’le bağlantısı kesildi
-A +A


Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı’nın 32. gününde TSK ve ÖSO unsurları 9 nokta ve köyü terör örgütü PYD/YPG’den kurtardı. Operasyonda son olarak Afrin’in kuzeydoğusundaki Dayr Savvan köyünün kurtarılmasıyla Kilis’in karşısına düşen Suriye sınır hattı teröristlerden temizledi. Afrin’in kuzeyindeki Bülbül beldesi ile muhaliflerin kontrolündeki Azez ilçesi birleştirildi. Böylece terör örgütünün yaklaşık 80 kilometrelik Kilis sınır hattı ile teması kesilmiş oldu. 

TSK ve ÖSO unsurları dün sabah saatlerinde Afrin’in kuzeyindeki Bülbül beldesine bağlı Şeyh Huruz köyü ve kuzeydoğusundaki Şeran beldesinin Sirgaya Tepesi ve Dikmetaş köyünden operasyon  başlattı. 

90 NOKTA TEMİZLENDİ

Yapılan operasyonda Bülbül beldesi-Azez hattında, Hayyam, Surain, Çarkanlı, Zeytinak, Arpaviran köyleri, Cemiliyye köy altı yerleşimi ve son olarak Dayr Savvan köyü terörden arındırıldı. Hilal şeklinde devam eden operasoyonlarda TSK ve ÖSO, Afrin’in güneybatısındaki Cinderes beldesine bağlı Mervane ve Heygece köyleri ile Kalki köy altı yerleşimini de YPG/PKK-DAEŞ’ten kurtardı.

BÖylece TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana YPG/PKK-DAEŞ’in işgalindeki Afrin’in 5 beldesinde biri belde merkezi, 60’ı köy, 6’sı köy altı yerleşim ve 20’si stratejik dağ veya tepe, biri YPG/PKK’ya ait üs olmak üzere toplam 90 noktayı örgütten kurtarmış oldu.

BÜLBÜL İLE AZEZ BİRLEŞTİ

Operasyon sonucu Afrin’in kuzeyindeki Bülbül beldesi ile muhaliflerin kontrolündeki Azez ilçesi birleştirildi. Afrin’deki teröristlerin Kilis sınır hattı ile teması kesilmiş oldu. Racu bölgesine giden ÖSO güçlerinin artık Türkiye’den değil bu yolu kullanarak bölgeye sevk edileceği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı, başarıyla süren Zeytin Dalı Harekâtı’nda bin 715 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı tarafından dün yapılan bilgilendirmede, Zeytin Dalı Harekâtı’nın Türkiye’nin uluslararası hukuka dayanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde sivillere yönelik hassasiyet ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı içinde icra edilmekte olunduğu yinelendi. Bilgilendirmede, “Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında kara ve hava operasyonları sonucunda 74 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı bin 715 olmuştur” denildi.

DARMIK'TA MAYIN PATLADI

Darmık Dağı’nda teröristlerin döşediği mayının infilak etmesi sonucu 10 ÖSO mensubu yaralandı. Yaralı ÖSO mensupları, Gülbaba ve Kocabeyli Sıhhi Tahliye noktalarına getirildi. Burada ilk müdahaleleri yapılan yaralılar, ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesi’ne sevk edilerek tedaviye alındı. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.


DERİNLİK 12 KİLOMETRE

Son operasyonlarla Kilis’e yönelik roket ve havanlı saldırıların yapıldığı alanlar teröristlerden arındırılmış oldu. Bülbül beldesine kadar olan bölgenin tamamen TSK ve ÖSO denetimine girmesiyle harekât kapsamında Kilis sınırından ulaşılan derinlik de 12 kilometreye ulaştı.

TSK desteği ile ilerleyen ÖSO’nun denetimine giren köylerden kaçan teröristler, daha gerideki köylerde ÖSO güçlerinin bulunduğu alanlara havan ve roketlerle saldırdı. Arap Boran ve Dikmetaş köyü yakınlarındaki ÖSO güçlerinin bulunduğu bölgeye de PYD/PKKlı teröristlerce havan atıldı. Saldırının ardından, Türkiye sınırında konuşlu birlikler teröristlerin bulunduğu bölgeleri Fırtına obüsleri ve çok namlulu roketatarlar ile ateş altına aldı.

HAVADAN DA VURULDU

Darmık Dağı çevresindeki terör örgütü hedefleri, karadan topçu birlikleri, havadan da jetler tarafından ateş altına alındı. Bombalanan bölgeden duman yükseldiği görüldü.

Harekat kapsamında, Reyhanlı, Hassa ve Kırıkhan ilçesindeki sınır birliklerinden, Afrin batı kırsalında yer alan teröristlere ait mevzilere obüs toplarıyla atış yapıldı. Bu arada insansız hava araçlarının da sınır hattında uçtuğu görüldü. Öte yandan bölgeye destek amacıyla gönderilen çok sayıda askeri aracın da sınır birliklerine doğru hareket ettiği gözlendi.

DUYGUSAL ANLAR

Harekâta katılan ÖSO birliklerinin nöbet değişiminde duygusal anlar yaşandı. Cepheden dönen ÖSO birlikleri, cepheye gitmek için hazır bekleyen arkadaşları ile vakit geçirdi. Cepheden gelenler bölge hakkında cepheye gidecek olan arkadaşlarına bilgi verdi. Birbirleri ile sohbet eden ÖSO birliklerinin bazıları karargâhlarına dönerken diğerleri de araçlarına binerek cepheye hareket etti.

HAİN TUZAK İMHA EDİLDİ

Terör örgütü PKK’nın kırsaldaki yapılanmasına yönelik Bitlis’in Hizan ilçesinde düzenlenen operasyonda toprağa gömülü halde kablo düzenekli el yapımı patlayıcı ile bununla irtibatlı 400 metre kablo bulundu. El yapımı patlayıcı düzeneği güvenlik güçleri tarafından olay yerinde imha edildi. AA

Afrin’den  Hatay’a 3 top mermisi düştü

Hatay’ın Kırıkhan ilçesine, TSK’nın  Zeytin Dalı Harekatı’nı yürüttüğü Afrin bölgesinden teröristler tarafından atılan 3 top mermisi ilçeye düştü. Saldırı sonrası top mermilerinin atıldığı bölgeye misliyle karşı atış yapıldı.

PKK’lı yol kontrolünde yakalandı

Terör örgütü PKK’ya üye olmak suçundan aranan 52 yaşındaki A.T.(52) jandarmanın Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde yaptığı rutin yol kontrolü sırasında yakalandı. Osmaniye-DHA

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Güncel kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Konya'da evli çift banyoda ölü bulundu