TürkAkım'ın deniz bölümünün tamamlanması töreni yapıldı tarihi mesajlar

Bugün TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni düzenlendi. Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hazır bulundu. İki lider, dev projenin iki ülke arasındaki güvenin simgesi olduğunu söyledi.

Güncel 19/11/2018 - 16:27
 TürkAkım'ın deniz bölümünün tamamlanması töreni yapıldı tarihi mesajlar
-A +A

Bugün TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni düzenlendi. Törene Rus lider Vladimir Putin de katıldı. Açık denizde en uzun mesafeli boru hattı olma özelliğini taşıyan projede 31,5 milyar metreküpün yarısı Avrupa'ya gönderilecek kalan kısmını ise Türkiye kullanacak. Yaklaşık 15 milyon insan bu projenin sağladığı doğalgazdan yararlanacak.

Törende hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Rus lider Putin konuştu. Rusya ile ilişkileri dayatmalara göre belirlemediklerini vurgulayan Erdoğan şöyle konuştu:

"TürkAkım Rus dostlarımızla beraber emek harcadığımız tarihi nitelikte bir projedir. 3 bölümden oluşan TürkAkım projesi 2019'da yapılacak testlerin ardından faaliyete geçmeye hazır olacak. Kıyıköy'deki alım terminalinin inşaatı hızla devam ediyor. Buradan gelecek gazın en az yarısını Avrupa'ya aktarmayı planlıyoruz.

Türkiye transit risklere maruz kalmadan hem kendisinin hem de Avrupa ülkelerinin doğalgaz taleplerini karşılayabilecek. Rus dostlarımızla birlikte teknik açıdan zorlu bir projeyi sürdürülebilirlik standartlarıyla hayata geçirerek sektörün çıtasını daha yukarı taşıdığımıza inanıyorum.

DAYATMALARA GÖRE BELİRLEMEDİK
Ülkelerin kendi şartları doğrultusunda doğalgazı nereden ve nasıl temin edeceklerine saygı duymalı. Bizim için Rusya uzun vadeli işbirliği yapabileceğimiz güvenilir bir dost ve doğalgaz tedarikçisidir. Rusya ile ilişkilerimizi hiçbir zaman diğer ülkelerin dayatmalarına göre belirlemedik.

TİCARET HACMİNDE HEDEF 100 MİLYAR DOLAR
Rusya Federasyonu ile iş birliğimiz çok geniş bir yelpazede ilerliyor. Ortak duruşumuzun Suriye'deki insani krizin hafifletilmesinde katkılarını gördük. Akkuyu Nükleer Santrali'ni hayata geçiriyoruz. Hedefimiz 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmaktır.  Rusya ile 2019 yılını karşılıklı kültür ve turizm yılı olarak kutlayacağız."

PUTİN: PROJEYE ERDOĞAN İSİM VERDİ
Rus lider Putin ise törende şöyle konuştu:

"Sayın Erdoğan 100 milyar dolar ticaret hacminden bahsetti. Biz bu sene Çin ile bu rakama ulaşacağız. Türkiye ile neden olmasın? Buna da imza atacağız. Bu tören Rusya-Türkiye arasındaki işbirliğinin seviyesini gösteriyor. Projeye adı veren Sayın Erdoğan'dır, TürkAkım ismini vermiştir. Hızlı süre zarfında projenin önemli kısmı tamamlandı. Birlikte büyük bir çalışma yaptık. TürkAkım projesinin deniz kısmı bugün tamamlanıyor. Doğalgazın sevkiyatı basit bir şey değildir. Yüksek teknoloji ile yapılan bir süreçtir. Doğalgaz en ekolojik çevre dostu bir enerji kaynağıdır. Bu proje Türkiye’yi enerji merkezi haline getirecek.

"GÜVEN OLMADAN YAPAMAZDIK"
13 sene önce Erdoğan ile birlikte Mavi Akım boru hattını açmıştık. 13 sene boyunca bu proje en zor şartlarda güvenli bir şekilde faaliyet gösteriyor. TürkAkım, Türkiye'yi önemli bir doğal gaz merkezi haline getirecek ve Türkiye Cumhuriyeti'nin konumuna da olumlu etki yapacaktır. Doğalgaz sevkiyatı Türkiye ekonomisine güç katacak. Erdoğan'a da gösterdiği cesaret için teşekkür etmek istiyorum.  İki ülke arasında güven olmadan böyle bir proje gerçekleştirmek mümkün değil." 

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Güncel kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Konya'da Telefon Kablosu Hırsızlık Zanlısı 5 Kişi Yakalandı