Anadolu'nun Kurtuluş Savaşı Miryokefalon Zaferi'nin 841. Yıldönümü Kutlanacak

Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Konya Turizm Tanıtım ve Eğitim Vakfı (KOTEV) işbirliğiyle Miryokefalon Zaferi’nin 841. yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Konya Haber 14/09/2017 - 14:46
 Anadolu'nun Kurtuluş Savaşı Miryokefalon Zaferi'nin 841. Yıldönümü Kutlanacak
-A +A

Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi,  Konya Turizm Tanıtım ve Eğitim Vakfı (KOTEV) işbirliğiyle Miryokefalon Zaferi'nin 841. yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı  Tahir Akyürek, tarihçiler tarafından  Konya'da yapıldığı tespit edilen Miryokefalon Zaferi'nin Anadolu'nun ikinci Kurtuluş Savaşı, ikinci  Malazgirt Savaşı olduğunu belirterek, ilkini geçtiğimiz yıl başlattıkları etkinliklerin bu yıl da yoğun katılımla gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Anadolu'nun bu savaşla Türk yurdu olarak perçinlendiğini kaydeden Başkan Akyürek, " Selçuklu başkenti  Konya'dan Türkleri atmak üzere gelen Bizans ordusu Bağırsak Boğazı'nda hezimete uğratılmış ve Bizans imparatoru esir alınmıştır. Sultan  Kılıçarslan, Miryokefalon Zaferi ile Anadolu'yu bizlere kalıcı olarak vatan yapmaya vesile olan şanlı  Selçuklu Sultanıdır. Geçtiğimiz yılki törenlerde Şehir Meydanı'nın ismini Sultan  Kılıçarslan Şehir Meydanı olarak düzenledik.  Selçuklu tarihini bilmek,  Selçuklu sultanlarını hayırla yad etmek, onların hatıralarını yaşatmak, onların mirasçısı olduğumuz duygusuna sahip olmak hepimizin vefa borcu. Miryokefalon Zaferi'nin yeniden anılması, gün yüzüne çıkarılması, gündeme getirilmesinde katkısı bulunanlara teşekkür ediyorum" dedi.

Başkan Akyürek, etkinlikler kapsamında düzenlenecek programlara bütün Konyalıları davet etti.

Miryokefalon Zaferi'nin 841. yıldönümü etkinlikleri 16  Eylül Cumartesi günü  Selçuk Üniversitesi  Selçuklu Araştırmaları Merkezi'nde düzenlenecek sempozyum ile başlayacak. Sempozyum katılımcılarının Bağırsak Boğazı'nı ziyaret edeceği etkinlik,  Kılıçarslan Şehir Meydanı'nda Mehter konseri, Alaaddin Camii'nde Sultanlar Türbesi ziyareti ve hatim duası ile devam edecek. Etkinlikler kapsamında Tarihi  Kızılören Hanı'nda açılış programı düzenlenecek. Etkinlikler 17  Eylül Pazar sabahı Bağırsak Boğazı'nda Kur'an-ı Kerim tilaveti, zafer yürüyüşü ve Bal Kalesi önünde düzenlenecek program ile sona erecek. 

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Konya Haber kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Yatağa bağımlılar, "seyyar sandık" ile oy kullanıyor