BEDESTEN ESNAFI OTOPARK VE YOL İSTİYOR

Konya ticaretinin kalbi olan Bedesten yapılan çalışmalarla yeniden eski önemine kavuşacağı beklenirken otopark ve yol güzergahı sorunları çözülemediği takdirde Bedesten esnafı kepenk kapatmaya başlayacak

Konya Haber 18/09/2017 - 20:35
 BEDESTEN ESNAFI OTOPARK VE YOL İSTİYOR
-A +A

Bedesten esnafının sorunlarını gazetemize değerlendiren Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Karagöz, çok acil otopark ve yol güzergahı düzenlemesi yapılması gerektiğini belirterek "Biz acele ediyoruz çünkü esnafın daha fazla dayanacak gücü kalmadı." şeklinde konuştu. Bedesten’in ürettiği katma değer yarım milyar dolarlık rakamlara yükseleceği 180 bin metrekarelik kapalı alanda gerçekleştirilecek projede 2.687 adet dükkân biriminde düzenleme yapılarak tarihi çarşının eski günlerdeki önemine kavuşması beklenirken esnafın sorunlarına çözüm beklentisi de artıyor.

21457819_10209440905089992_3303522003643662050_o.jpg

 

ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

'Bizim çok acil otopark ve yol güzergahına ihtiyacımız var' diyen Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Karagöz,  "Bedesten Çarşı'nda otopark sorunumuz var. Zira burada 2687 civarında dükkân ve bir o kadar da farklı sektörlerde faaliyet gösteren esnafımız var. Bu dükkânlar görsel olarak çok güzel oldu ve bu anlamda Tahir Akyürek'e teşekkür ediyoruz. Yalnız, bir yerleri yaparken zaman içerisinde bazı eksiklikleri hissediyorsanız da bunları gidermeniz gerekiyor. Şu anda en büyük sıkıntımız otopark ve biz bunu yıllardır dile getiriyoruz. Bu durumu Tahir Başkan'a da ilettik. Bizim çok acil otopark ve yol güzergahına ihtiyacımız var. Eskiden Bedesten'e üç tane giriş noktası vardı. Şu anda ikisi kapandı ve tek giriş noktası var. Onu da yanlışlıkla geçmiş olursanız Mevlana Kültür Merkezi'ne kadar gitmek zorundasınız. Bu durum Bedesten esnafını çok fazla etkiliyor. Bundan 5 yıl öncesine kadar Bedesten ve Sarraflar Yeraltı Çarşı'sında kapalı işyeri olmazdı. Şimdi 6-7 tane işyeri kepenk kapattı. Eğer bu yol güzergâhı ve otopark sorununu çözerseniz Bedesten esnafının da ciddi manada sirkülâsyonunu artırmış olacaksınız. Tahir Başkan bu konuda çalışmalar yapacağının sözünü vermişti. Misal, Bedesten'de radyo ya da farklı etkinlikler yaparak burayı canlandıracağını taahhüt etmişti. Tahir Başkan'ın bu konuda talimat verdiğini biliyorum ama henüz ciddi bir adım yok. Biz acele ediyoruz çünkü esnafın daha fazla dayanacak gücü kalmadı." ifadesini kullandı.

20046574_1486935117996384_8416065706877294059_n.jpg

16 TEMMUZ'DA DÜKKANLARI AÇMADIK

Ülkemiz artık güçlü bir ülke açıklaması yapan Karagöz,  "Eskiden Başbakan'ın suratına anayasa kitapçığı atıldığında fiyatlar fırlar, ekonomi bozulur, devalüasyon olurdu. Sonrasında da kuyumcular önünde kuyruklar oluşurdu. Ama şimdi hamdolsun ki, ülke olarak çok iyi yerdeyiz. 15 Temmuz hain darbe girişiminde bile çok sarsıntı yaşamadık. Demek ki güçlü ülke olma yolunda ciddi adımlar atıyoruz. Birlik olma yolunda ilerliyoruz. Kuyumcular 16 Temmuz sabahında yani hain darbe girişiminin ertesi günü dükkânları açmadı. "Kimseye yüksek bedellerle altın satmayalım ve varsın biz çok para kazanmayalım" dedik, bayrağımızı kaptığımız gibi demokrasi nöbetinde yerimizi aldık. Zaten bu dönemde fiyat belirleyeceğin bir durum da yok. Ertesi gün sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın önderliğinde likidite rakamlarını açıklandıktan sonra devlet de "garantör biziz" dedi ve biz de devletimizin güvencesinde rahatça gündüz işimize akşam da nöbetimize devam ettik." diye konuştu.

bedesten-carsisi--(5).jpg

ŞEHİT AİLELERİNE ALTIN HEDİYESİ

Öte yandan şehit ailelerle ilgili çalışmalar da yaptıklarını ifade eden Karagöz, "Şehit ailelerimizle ilgili projemiz var. "Bizim de çorbada tuzumuz olsun" diye bir adım attık. Vatan için canını feda edenlere borcumuz var. Şehit ailelerinin mutlu günlerinde kuyumcular olarak altın hediye edeceğiz. Bunun çalışmasını hazırlıyoruz. İlgili kurumlarla da irtibat halindeyiz. Bir başka konu ise Türkiye'deki bütün kuyumcu derneklerini Konya'da misafir etmeyi düşünüyoruz. Konya'yı onlara ve Türkiye'ye tanıtma adına ciddi bir katkıda bulunacağını tahmin ediyorum." dedi.

M. Ali Elmacı-Memleket

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
  • adom

    10:23:07 06 11 2017

    tapunun önüne alt geçit yapıldı aydoğdu esnafının işini bitirdiler.
Konya Haber kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Memiş Kütükcü’den Konya’nın devlerine tebrik