SON DAKİKA

FETÖ Konya'da uyuyan hücre evleri kurmuş!

Konya’da FETÖ’nün yeni yapılanmasına vurulan darbe sonrasında örgütün 4’er kişilik, sahte kimlikli ve maaşlı örgüt üyelerinde oluşan uyuyan hücre evleri kurduğu ortaya çıktı. 15 Temmuz'daki darbe girişiminde görev almayıp, daha sonra yapılabilecek eylemler için kendilerini gizledikleri iddia edilen şüphelilerin, 5 farklı isim kullandıkları, kaldıkları apartmanlara güvenlik kamerası takılınca adres değiştirdikleri tespit edildi.

Konya Haber 17/04/2018 - 18:07
 FETÖ Konya'da uyuyan hücre evleri kurmuş!
-A +A

Konya’da FETÖ üyesi gizli bir tanığın verdiği bilgiler doğrultusunda, örgütün Selçuklu İlçesinde kurduğu gaygubet evini takibe alan Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 5 aylık çalışmanın ardından örgütsel faaliyet yürütülen 37 adresi belirledi.

83 kişinin gözaltına alındığı, 8’i gaygubet evi olan 37 evden 4’ünün ise örgütün “uyuyan hücre” olarak kurduğu evler olduğu ortaya çıktı.

Uyuyan hücre evlerinde kalanların, FETÖ soruşturmaları kapsamında aranmadığı, her ay düzenli maaş aldıkları ve evlerinden dışarıya hiç çıkmadıkları belirtilirken, seçilen “abi” konumundaki kişinin her ay bir kez farklı isimler kullanarak aldığı hızlı tren biletiyle Ankara’ya gidip geldiği belirtildi.

5 farklı isim kullanan S.K. isimli örgüt üyesinin kontrolündeki uyuyan hücre evinde davlumbaz içinde iki farklı cep telefonu bulunduğu, sahte kimlikler ele geçirildiği öğrenildi.

Gizli tanığın verdiği bilgilere göre bu evlerde kalanların örgütten gelen bütün talimatları yapmaya hazır bekledikleri, örgütün parasal destek sağladığı, kapı önlerine ise boş içki şişeleri konulduğu belirlendi.

Evlerin bulunduğu apartmanlarda güvenlik kamerası olmadığı, hücre evlerinin bulunduğu lüks siteye güvenlik kamerası takılması durumunda hücre evinin değiştirildiği öğrenildi.

Baskın sırasında yakalanan şüphelilerin cep telefonlarına format atmaya çalıştığı, ancak polisin dikkati sayesinde telefonlara el konularak Siber Suçlarla Mücadele Şubesinde incelemeye alındığı belirtildi.

UYUYAN HÜCRELER DEŞİFRE OLUNCA HAKARET BAŞLADI

Sosyal medya hesapları üzerinden organize olan örgüt üyeleri, operasyonun yapılmasının ardından Konya Valisi Yakup Canbolat, Emniyet Müdürü Şükrü Yaman ve soruşturma savcısını hedef alan paylaşımlar yapmaya başladı. Gözaltına alınan şüphelilerin ifade alma işlemleri daha başlamadan sosyal medya üzerinden polislerin gözaltındaki şüphelilere hakaret ettikleriyle ilgili paylaşımlar yapıldı. 

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Konya Haber kategorisine ait diğer haberler
Bugün içinde çok okunan haberler

Konya haberleri
Konya'da yer altı tankı üretilen fabrikada yangın çıktı