SON DAKİKA

'İnandıklarından vazgeçmedi'

Bilge Kral Aliyaİzzetbegoviç’in, 14. vefat yıldönümü nedeniyle açıklamalarda bulunan Aliya İzzetbegoviç Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği Başkanı İbrahim Günay, “İzzetbegoviç, Bosna’yı Bosna yapan ruhun kendisine yansıdığı simadır” dedi

Konya Haber 19/10/2017 - 21:32
 'İnandıklarından vazgeçmedi'
-A +A

“Ölmeye hazır olan insanlar, ölmeye hazır olmayanlara göre karşı galip gelirler”, “Kabile ve ulusun dar sınırlarından kurtulmak için kendinizi Müslüman olarak düşünmeye başlayın” gibi unutulmayan sözleriyle tarihe yön veren isimlerden birisi olan siyasetçi; yazar, filozof, hukukçu Aliya İzzetbegoviç, henüz lise çağında üstün kabiliyetleriyle ve İslamî konulardaki bilgisiyle adından söz ettirmeye başlamıştı. Dönem içerisinde arkadaşlarıyla birlikte dinî konuları tartışmak amacıyla Mladi Müslümani’yi (Müslüman Gençler Kulübü) kurduğunda ise yaşı sadece 16’dıydı. Yaşıtları zorlu dönem şartları içerisinde ne yapacağını bilemezken, İzzetbegoviç kurduğu kulübü kısa süre içerisinde büyüterek bir yardım derneğine dönüştürdü. 

YILLARCA HAPİS YATSA DA İNANDIKLARINDAN VAZGEÇMEDİ

Yıllar geçtikçe liderlik yönleriyle dikkat çeken İzzetbegoviç, fikirlerinden dolayı yıllarca hapis yatsa da inandıklarından hiç vazgeçmedi. Bilge Kral, Bosna Hersek'e bağımsızlık yolunda liderlik eden ve derin bilgi birikiminden dolayı bu unvanı almıştı. Aynı zamanda Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 14. yılında halen düşünceleri ve dava hareketi akıllardaki hatıralardan silinmedi. Aliya İzzetbegoviç Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği (AKSED) Başkanı İbrahim Günay, 19 Ekim 2003 yılında hayatını kaybeden Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 14. yıldönümü olması nedeniyle bu yıl yapılacak anma programı ve dernek hakkındaki çalışmaları anlattı.

Sayın Başkanım 19 Ekim, Büyük Lider Aliyaİzzetbegoviç’in 14. ölüm yıldönümü olarak anılacak. AKSED Başkanı olarak İzzetbegoviç’i tek bir cümle ile açıklar mısınız?

Aliye Izzetbegoviç, tek cümle ile açıklamak çok zor. Ama eğer tek bir cümle hakkım olsaydı İzzetbegoviç,  Bosna’yı Bosna yapan ruhun kendisine yansıdığı sima olarak yorumlayabilirim. Halkıyla birlikte yaşadığı acılara rağmen Aliya, ‘Geleceğimizi geçmişimizde aramayacağız, kin ve intikam peşinde koşmayacağız’ diyebilecek kadar kendinden, inancından ve toplumundan emin bir liderdi. Aliya, sadece kendinden emin değil, aynı zamanda gerçekçi de bir liderdi. Aliya İzzetbegoviç’in emanetine, devlet ve millet olarak sahip çıkıyoruz. Döneminin en önemli düşünce ve devlet adamları, mücadele insanları arasında yer alan, hepsinden önemlisi samimi bir Müslüman olan Aliye İzzetbegoviç'i rahmetle, şükranla yad ediyor, mekanı inşallah cennet olur, diyorum"

2000 yılında basılan İslam Deklarasyonu kitabı bugünün dünyası için halen bir kılavuz görevi üstleniyor. Okuyucular Bilge Kral ile ilgili bu kitap aracılığı ile hangi düşünceleri öğrenecekler, kitap hakkındaki düşünceleriniz neler?

Tüm kitapta Bilge Kral’ın İslam ümmetinin sorunlarına sunduğu çözümler de mevcuttur. Lâkin bütün bu çözümlerin başlangıcı hiç şüphesiz İslam birliği ile olanaklı olmaktadır. İslam düzeninin kapitalizmden, sosyalizmden ya da diğer ideolojilerden farkı, İslam ile diğer semai dinler arasındaki farklar ya da bu dinlerin ortak değerlerde birleşmesinin mümkünlüğü gibi soruların cevaplarını da bu hacimce küçük fakat manaca çok büyük kitapta bulmak mümkündür. Kitabın şu cümlelerle bitmesi ise bu risalenin kime olduğunu ve Bilge Kral’ın derin düşüncesini, olaylar karşısındaki realistiliğini ortaya koymaktadır. İslam Deklarasyonu kitabı, yabancılara ve şüphe içinde olanlara, İslam'ın şu veya bu sistemin, şu veya bu düşünce grubunun üzerindeki üstünlüğünü ispatlayacak bir metinden ziyade,  hangi tarafta olduklarını apaçık bir biçimde kalplerinde hisseden ve nereye ait olduklarını bilen Müslümanlara yöneliktir. Bu gibi insanlar için bu kitap, onların sevgisi ve aidiyetinin ne gibi görevler yüklediği hakkında gerekli sonuçların çıkarılması için bir çağrıdır. Aliya İzzet Begoviç "hedefimiz; Müslümanların İslamlaşması, sloganımız; İnanmak ve mücadele etmek" diyerek aslında "İslam Deklarasyonu"nu ilan ediyordu.

Başkanım birazda AKSED hakkında konuşmak istiyorum. Dernek faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Aliya İzzetbegoviç’in vefat yıldönümü nedeniyle herhangi bir program yapacak mısınız?

Derneğimiz, Bosna-Hersek Eski Cumhurbaşkanı, düşünür ve aynı zamanda çağdaş İslâm düşüncesine özgün katkılar sunmuş bir devlet adamı ve tüm bunların yanı sıra devlet başkanı ve halkının kurtuluş mücadelesinin lideri olarak tarih sahnesinde yer alan, Aliya İzzetbegoviç’in hayat felsefesini, düşüncelerini, İslam’a katkılarını, Boşnak halkının önderi olarak örnek alınacak liderlik ruhunu gelecek kuşaklara aktarmak ve buna bağlı olarak kültür, sanat, eğitim, aile, sağlık, sosyal ve yardımlaşma alanlarında sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara da destek vermek amacı ile geçtiğimiz yıl kuruldu. Aliya’nın hayatı, düşünceleri, mücadelesi ve gelecek nesillere onu tanıtmak için Konya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, 24 Ekim tarihinde “Aliya İzzetbegoviç” konulu bir panel düzenleneceğiz. Çetin şartlar altında insanlık mücadelesini cesur bir şekilde yürütmüş bir liderin görüşlerini gelecek nesillere aktarmak için dernek olarak kitap kampanyası da başlattık. Aliya İzzetbegoviç’in kendi yazdığı eserlerini ücretsiz olarak dağıtıyoruz. Amacımız Bilge Kral’ı yıllar geçtikçe düşüncesiyle, dava duruşuyla ve liderliği ile anılmasını sağlamak” 

ALİYA İZZETBEGOVİÇ’İNESERLERİ

- İslam Manifestosu

- İslam Deklarasyonu ve İslamî Yeniden Doğuşun Sorunları

- Doğu ve Batı Arasında İslam

- Tarihe Tanıklığım

İzzetbegoviç’in tarihe geçen bazı sözleri

- Hayvanlar açken tehlikeli olur. İnsanlarsa tokken tehlikeli oluyorlar.

- Din ahlaktır; onu hayata geçirmek ise terbiyedir.

- Biz de zalimlerden olursak, zulme karşı savaşmamızın bir anlamı kalmaz. Kitaba uyacağız. 

- Bir şahsın yüceltilmesi hadisesi, geçmişte ve bugün var ama İslam'a kesinlikle yabancıdır! Çünkü bu bir çeşit putçuluktur! 

- Çok yaşadım ve çok yoruldum. Şimdi sevgilime kavuşmak istiyorum.

- Özgürlük verilmez, alınır. 

- Kur'an ve İslam sadece hocalara bırakılmayacak kadar önemlidir.

- İyi insan olmadan iyi Müslüman olamayız.

- Biz ölüyoruz ama onlar da kazanmıyorlar.

UFUK KENDİRCİ 

 
ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Konya Haber kategorisine ait diğer haberler
Bugün içinde çok okunan haberler

Konya haberleri
Mevlana vefatının 745. yılında törenlerle anılıyor