SON DAKİKA

Konya'da "Çanakkale'den Afrin'e" konseri

Konya Büyükşehir Belediyesi 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun katılımı ile “Çanakkale’den Afrin’e” adlı anma ve konser programı düzenledi. Yoğun ilgi gören programda seslendirilen kahramanlık ve şehitlik içerikli eserlerle duygusal anlar yaşandı.

Konya Haber 16/03/2018 - 19:33
 Konya'da
-A +A

Konya Büyükşehir Belediyesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü ve Şehitleri Anma etkinlikleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun katılımı ile “Çanakkale’den Afrin’e” adlı konser ve anma programı düzenledi.
Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen program, saygı duruşu, İstiklal Marşı, Kur’an-ı Kerim tilaveti, KOMEK ve ASEM kursiyerlerinin okuduğu hatimlerin duası, şehitlerimizin fedakârlıklarını anlatan video gösterimi ile başladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in eşi Fatma Akyürek, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ile çok sayıda davetlinin katıldığı programda konuşan Konya Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Köseoğlu, “Bu anlamlı konseri yaparken kahraman askerlerimiz sınırımızın bir ucunda, sınırlarımızın selameti açısından önemli mücadeleler veriyor. Şu anda ordumuz Afrin’de bu mücadeleyi verirken biz de onlara buradan dua, salavat ve Mehmet Akif Ersoy’un ordumuz için çok güzel bir şekilde yazdığı güftelerin bestelenmiş halleriyle mana olarak belki onları biraz daha hissederiz diye bir aradayız. Buradan onlara zihnen manen kalben bir destek vermiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Nebahat Konu Yılmaz’ın sanat yönetmenliğini yaptığı konserde Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından başta Mehmet Akif Ersoy’un eserlerinden oluşan besteler olmak üzere birbirinden güzel ilahiler, marşlar ve türküler seslendirildi. Şehitleri ve Çanakkale’yi anlatan eserler seslendirildiğinde salonda bulunanlar duygusal anlar yaşarken eserlere bayraklarla eşlik ettiler.

İstiklal Marşı’nın Acem Aşiran besteyle okunmasıyla tamamlanan programın sonunda Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in eşi Fatma Akyürek, sanatçılara çiçek takdim etti.

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Konya Haber kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
İşyurtları Kurumu’nun ürün ve el sanatları fuarı Konya’da açıldı