Konya'da Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, “Kahvehanelerin İhyası Projesi” kapsamında 100 kahvehaneyi baştan aşağı yenileyerek kıraathaneye dönüştürüyor.

Konya Haber 12/10/2017 - 06:37
 Konya'da Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
-A +A

Konya Büyükşehir Belediyesi, "Kahvehanelerin İhyası Projesi" kapsamında 100 kahvehaneyi baştan aşağı yenileyerek kıraathaneye dönüştürüyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Başbakanlık Tanıma Fonu ile birlikte yürüttüğü "Kahvehanelerin İhyası Projesi" kapsamında 100 kahvehane kıraathaneye dönüşüyor. Muhacir Pazarı kıraathaneye dönüştürülen ilk kahvehanede düzenlenen programda konuşan  Türkiye Belediyeler Birliği ve  Konya Büyükşehir Belediye Başkanı  Tahir Akyürek, projeye katılarak protokol imzalayan kahvehanelerin yapılacak düzenlemelerle çok farklı bir hale getirileceğini söyledi. Projeye katılan kahvehanelerin tarihimizdeki o geleneksel kıraathaneler haline getirileceğini kaydeden Başkan Akyürek, "Bu kıraathanelerde belirli aralıklarla seminerler verilecek, konuşmacılar getirilecek ve vatandaşlara çay ikram edilecek.  Konya'da bizimle çalışmak isteyen tüm kahvehanelerde bu çalışmayı yürüteceğiz. Projeye toplamda 15 milyon lira para harcanmış olacak. Bu projenin şehrimizin kültürüne katkı yapacağını düşünüyoruz. Proje maliyetinin bir bölümünü de Kalkınma Bakanlığımız karşılamış olacak. Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan beye, milletvekillerimize ve hükümetimiz adına Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum" dedi.

"Türkiye'ye örnek olacak bir proje"

Kıraathanelerin bulunduğu alanın kendileri için önemli olduğunu ifade eden Başkan Akyürek, "Projede kıraathane sahiplerinin de rolü olacak. Onlar da çaba gösterirse proje  Türkiye'ye örnek olur. Önemli bir değişime, dönüşüme ve inkılaba da vesile olur. Çalışmada emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Programa katılan 23. ve 24. Dönem  AK Parti  Konya  Milletvekili Mustafa Kabakcı, konuşmasına Büyükşehir Belediye Başkanı  Tahir Akyürek'i  Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olmasından dolayı tebrik ederek başladı. Geleneksel kültürün önemsenmesi gerektiğine vurgu yapan Kabakcı, son dönemde insanların evlerini, ailelerini televizyonlara ve dizilere kurban ettiğini belirterek, "Bırakın birbirimizle konuşmayı neredeyse aile efradıyla konuşmayı unuttuk. Onun için bu projeyi güzel bir başlangıç olarak görüyorum" şeklinde konuştu.

Kahvehaneciler Odası Başkanı Cemal Çınardalı da  Konya'da kahvehane kültürünün yenilenmesinden dolayı kendilerine destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı  Tahir Akyürek'e teşekkür etti.

Konuşmalarından ardından bütün katılımcılar kurdele keserek kıraathaneye dönüştürülen işyerinin açılışını yaptı. Programa  Selçuklu Belediye Başkanı  Uğur İbrahim Altay,  Derebucak Belediye Başkanı  Ahmet Kısa, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Kılca, KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu,  Konya Şoför Nakliyeci ve Otomobilciler Odası Başkanı  Kemal Can,  Konya Muhtarlar Derneği Başkanı  Celal Duran ile çok sayıda davetli katıldı. "Kahvehanelerin İhyası" projesi kapsamında  Konya'daki 100 kahvehanede örnek fiziki düzenlemeler yapılıyor. Baştan aşağı yenilenen kahvehaneler, okuma köşeleri, nezih ortamları ve Büyükşehir Belediyesi tarafından belirli bir takvime göre verilecek eğitim seminerleri ile hizmet verecek.

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
  • m. sener

    12:03:45 16 10 2017

    ancak kahvehane yaprsın başkan 10 senedir bitiremediğin ejdat parkı şelale parkı ve Selçukluda revizyon adı altında vatandaşın arsaları 10 senedir bağlı kalırken amma revizyon içinde ahpaplarınıza 15 kat verip rant sağladığınız mutahitlerin başkanı mısınız yoksa mutahitlerin başkanımısınız mutahitler 500 bin 600 bin tl dayire satarken gariban vatandaş ihtiyacı olduğunda revizyon olduğundan dolayi arsasını satamaz haldeyken mutahitler yok pahasına arsa toplayıp en yüksek katı alıp rant üstüne ran kazanırken bu vebalı nasıl taşıyacaksın İbrahim uğur altayla paslaşıp zenginlere istedikleri katı verirken kariban hiçmi aklınıza gelmiyor nasıl rahat uyuyorsunuz merak ediyorum bu şehirde senin gibi çalışan eski başkanların akıllarda silindi bile umarım bu vebalı taşırsınız
Konya Haber kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Konya'da uyuşturucu operasyonu! 9 gözaltı