SON DAKİKA

Konya'daki Fetö-pdy Çatı Davasında son durum

Konya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 179'u tutuklu 486 sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Konya Haber 14/12/2017 - 20:41
 Konya'daki Fetö-pdy Çatı Davasında son durum
-A +A

Konya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 179'u tutuklu 486 sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Konya 9. Ağır Ceza Mahkemesince Büyükşehir Belediyesince merkez Meram ilçesinde özel hazırlanan Fatih Sultan Mehmet Spor Salonu'nda görülen duruşmada, tutuksuz yargılananlar ile daha önce savunması alınmayan tutuklu sanıklar dinlendi.

Duruşmaya, sanıklar, yakınları ile avukatları katıldı.

Tutuksuz sanıklardan örgütün Konya il yapılanmasında üst düzey mütevelli olarak görev almakla suçlanan Öner B, dış ticaretle ilgili örgüte ait bir derneğe 1998'de iş adamı sıfatıyla üye olduğunu söyledi.

Bu derneğe 2000 yılında başkan olduğunu belirten Öner B, "Buradaki faaliyetlerimiz dış ticaretle ilgiliydi. Bazen sohbetlere ve örgütün inşaatlarla ilgili toplantılarına katıldım. İnşaatlar konusunda ayni yardımlarda bulundum. Ayrıca her yıl ortalama 10 bin lira kadar nakdi yardımda bulundum. Çevremdekilerden de o zaman 'cemaat' diye bildiğim bu yapı için yardım topladığım olmuştur. Bu faaliyetlerim 2008 yılına kadar devam etti." ifadelerini kullandı.

Öner B, 2008 yılında maddi sıkıntılar yaşadığı için dernek başkanlığından ayrıldığını, kendi işlerine yöneldiğini dile getirdi.

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak isteyen Öner B'nin "Pişmanım. Bir suç kastıyla, terör örgütü olduğunu bilerek faaliyet göstermedim. Piyasada itibarımız zedelendi. Cirolarımız üçte bir oranında düştü." dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, "Ciroların düştü diye mi pişmansın. Bu mu pişmanlığın?" diyerek tepki gösterdi.

Tutuksuz sanıklardan Mehmet Ö. de 1990'lı yıllardan 2009'a kadar örgütün sohbet toplantılarına katıldığını itiraf etti.

Mehmet Ö, 2009 yılı öncesinde katıldığı sohbetlerde kendisinden kurban, himmet, burs adı altında örgüt için yardım istendiğini kaydetti. Hiçbir zaman bu tür bir yardımda bulunmadığını savunan Mehmet Ö, "Sohbete geldiğimde usulden 5-10 lira sadaka veriyorduk. Orada 'Geç geldiyseniz siz 10 lira verin. Erken gelen 5 lira versin.' diyerek sadaka toplarlardı." diye konuştu.

Sanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklardan birinin tutuklanmasına karar verdi. Bu kararla davada tutuklu sayısı 180'e yükseldi.

Duruşma, 10 Ocak 2018'e ertelendi.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Konya Haber kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
İşyurtları Kurumu’nun ürün ve el sanatları fuarı Konya’da açıldı