SON DAKİKA

Konya Ramazan'a hazır! 9 camide iftar, 12 camiye mahya

Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, Ramazan için hazırlıkların yapıldığını bildirdi. Poçanoğlu, Ramazan ayı içerisinde her gün 9 camide iftar yemeği verileceğini ve 12 camide mahya asılacağını aktardı.

Konya Haber 14/05/2018 - 12:48
 Konya Ramazan'a hazır! 9 camide iftar, 12 camiye mahya
-A +A

Poçanoğlu, 15 Mayıs Salı günü ilk teravih namazının kılınacağını ve 16 Mayıs Çarşamba günü de oruca başlanacağını hatırlattı.

Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, "Bilindiği gibi Ramazan ayı manevi dinamikleri, toplumdaki tezahürleri ve Müslümanların ruh dünyasındaki etkileri bakımından çok verimli değerlendirilmesi gereken bir zaman dilimidir.Ramazan ayı, dini duygu ve coşkunun yoğunlaştığı, fert ve toplum hayatında zihin ve gönül dünyasının yenilenme fırsatı bulunduğu bir dönemdir. Müslüman Türk halkının bu coşkuyu idraki ve yaşantısı her türlü takdirin üstündedir." dedi.

Poçanoğlu, şunları aktardı:

"Başkanlığımız, 2018 yılı Ramazan ayı temasını “Tüketim Ahlakı ve İsraf” olarak belirlemiştir. “İsraf” herhangi bir konuda aşırı gitmek, doğru ve gerçek olandan sapma, meşru sınırların ötesine geçme; imkanları ve sahip olunan değerleri, gerekli görülen yerler dışında veya gereğinden fazla harcama anlamına gelmektedir. İsraf konusunun seçilmesindeki öncelikli hususlar şunlardır:

a. Can, mal, çevre, ömür, zaman, vb. maddi ve manevi değerlerin kontrolsüz kullanılarak israfının önlenmesine yönelik bilgilendirme ve farkındalık oluşturmak.

b. Sıfır atıklı sofralar, sahip olduğumuz nimetleri ihtiyacımız ölçüsünde kullanıp, geri kalanları fakir, yoksul vb. kişilerle paylaşma üzerine bilinçlenmeyi sağlamak.

İslam’da israf, ayet ve hadislerle yasaklanmıştır. Allah Taala Kur’anda: "...Yiyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz; çünkü Allah israf edenleri sevmez." (A'râf, 7/31). “Bir de akrabaya, yoksula, yolcuya hakkını ver. Gereksiz yere saçıp savurma. Zira böyle saçıp savuranlar şeytanların dostlarıdır. Şeytan ise, Rabbine karşı çok nankördür." (İsrâ, 17/26-27) buyururken;
Hz. Peygamber (s.a.s.) de; "Kibirsiz ve israf etmeden yiyiniz, içiniz, giyiniz ve sadaka veriniz."(Buhârî, Libas, 1; Nesâî, Zekât, 66.) sözü ile israfın yasaklığını ifade etmiştir.

Yeme-içmede; giyim-kuşamda, zamanın ve kaynakların kullanımında ülkemizde ve dünyada çokça israf yapılmaktadır.

Yüce Allah, insanla birlikte yeryüzü ve çevresinde, bütün canlılara yetebilecek ölçüde rızık ve nimet de yaratmıştır. Kâinattaki her canlının rızkı, Yaratan tarafından lütfedilmiştir. İnsanlar, Allah'ın kendileri için yarattığı rızık ve nimetleri, meşru yollarla elde etmek suretiyle yararlanabilirler. İsraf sadece fertlerin değil, toplumların çöküşünde de en önde gelen etkenlerden birisidir.

Bu anlayışla hareket eden Müftülüğümüz, il genelinde Ramazanda yapılacak hizmetleri gözden geçirerek gerekli hazırlıkları yapmıştır.

Bu hazırlıkları şöylece özetleyebiliriz:

Müftülerimiz, kadın ve erkek vaizlerimiz, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri, Selçuk Dini Yüksek İhtisas Merkezi Öğretim görevlileri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri, emekli müftü ve vaizlerimizden oluşan 155 kişilik bir irşat ekibiyle Ramazan ayı boyunca cemaatimize hizmet vermeye çalışacağız. Oluşturulan bu irşat ekibi, muhtelif camilerde kadınlara ve erkeklere vaaz ve irşat hizmetinde bulunacaklardır. Ayrıca haftanın Çarşamba günleri bayan vaizler ilçelerde program icra edeceklerdir.

Tüm camilerimizde sabah, öğle veya ikindi vakitlerinde Din görevlilerimiz, hafız Kur'an Kursu Öğreticilerimiz ve hafız İmam Hatip Lisesi Öğrencileri; bayanlara vaaz yapılan camilerde ise bayan Kur'an kursu öğreticileri ve öğrencileri tarafından mukabele okunacaktır. Mukabelelerde okunan kısımların özet mealleri, mukabeleden sonra verilecektir.

İlimiz genelinde Ramazan ayının son on gününde 396 camide itikâfa girilecek, Ramazan ayı boyunca 2552 camide mukabele okunacaktır.

İlimizde 12 camide mahyalar asılarak Ramazan-ı Şerif’te tarihin derinliklerinden gelen bir geleneğimiz tekrar yaşatılacaktır.

Ramazan ayı içerisinde her gün 9 camide iftar yemeği verilecektir.

10 Haziran 2018 Pazar günü, Kadir gecesinde 1176 camimiz sabaha kadar açık kalacaktır.

Konya'mızda yayın yapan Televizyon, Gazete ve Radyo Yöneticilerinin talepleri halinde İl ve İlçe Müftülüklerimizde görev yapan görevlilerimizin katılımlarıyla dini Programlar icra edilecektir.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da sabah ezanları orucun başlangıç vaktinde (imsak saatinde) okunacağı için; Muhterem vatandaşlarımızın ezan başlar başlamaz yeme içmeyi bırakıp oruca başlamaları gerekmektedir.

Yatsı Namazı normal vaktinde kılınacak, yatsı ezanında herhangi bir te'hir olmayacaktır. Müftülüğümüz tarafından basılan imsakiyeler, İl Müftülüğünden ve İlçe Müftülüklerimizden temin edilebilir.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Sultan Selim Camiinde Enderun usulü Cumhur Müezzinliği ile Teravih namazı kılınacaktır.

Camilerimizdeki vaaz, mukabele ve hatimle teravih namazı programları cami girişlerinde ilan edilmek suretiyle cemaatimiz bilgilendirilecektir.

Bu yıl, Fitre miktarı Diyanet İşleri Başkanlığınca en az 19,00TL (Ondokuz lira)  olarak tespit edilmiştir. Ancak fitre verirken bir kişinin sahur ve iftarda kendi yediği iki öğünlük yemek bedelini fakire vermesi daha uygun olur. Diğer bir deyişle herkes kendi hayat standardını dikkate alarak fitresini vermelidir.

Bu yıl Ramazan ayı 30 gün olup Ramazan Bayramı 15 Haziran 2018 Cuma günüdür. Konya arzına göre Bayram Namazı İl merkezinde saat 6.11’de kılınacaktır.

Ramazan öncesi her cami ve çevresinin genel temizliği yapılacak elektrik ve ses cihazları elden geçirilecek, ayrıca camilerin havalandırılmasına ve klimaların cemaati rahatsız etmeyecek şekilde çalıştırılmasına özen gösterilecektir.

Camilerde bayanlara mahsus mekânların daha geniş, aydınlık ve sağlıklı olması için çaba gösterilecek ve bayanların camilere devam etmeleri teşvik edilecektir.

Çocukların camiye ve cemaate katılmaları teşvik edilerek, yaşının gereği davranışlar sergileyen, camide dikkati dağıtan çocuklara karşı kırıcı ve küstürücü tavır yerine onları camiye ısındıracak, sevdirecek ve camiden koparmayacak tarzda yumuşak, sevecen, hoşgörülü bir yaklaşım sergilenerek camilere olan ilgi ve sevgilerinin devamı ve pekiştirilmesi hedeflenecek özellikle Kadir Gecesi ve Bayram Namazlarına katılmaları sağlanmaya çalışılacaktır.

Engelli vatandaşlarımızın camilere girebilmeleri ve cemaate katılabilmelerini kolaylaştırmak için cami içinde ve dışında gerekli tedbirler alınacaktır.

Ramazan boyunca ilçe müftülerimiz, vaizlerimiz ve diğer görevlilerimizce hastane, hapishane, çocuk yuvası gibi yerler ziyaret edilecek, ihtiyaç sahibi öksüz, yetim, hasta, yaşlı ve fakir kimseler ile ilgilenilecektir.

Bu vesileyle, bütün din görevlilerimizin ve aziz milletimizin Ramazan ayını tebrik eder; bu ayın vatanımız, milletimiz İslâm âlemi ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ederim. "

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Konya Haber kategorisine ait diğer haberler
Bugün içinde çok okunan haberler

Konya haberleri
Konya'da yer altı tankı üretilen fabrikada yangın çıktı