Mevlana’ya ziyaretçi sayısı artıyor

İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi ve Ayasofya Müzesi'nden sonra üçüncü sırada yer alan Mevlana Müzesi'ne 1 milyon 276 bin 398 kişi geldi.

Kültür - Sanat 28/09/2014 - 15:30
 Mevlana’ya ziyaretçi sayısı artıyor
-A +A

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Müze ve örenyerlerinden elde ettiğimiz gelir, ilk 8 ayda 280 milyon liraya ulaştı. Bu rakamın yıl sonuna kadar 400 milyonu lirayı aşmasını hedefliyoruz" dedi.

Bakan Çelik, yaptığı açıklamada, bakanlık olarak insanlığın ortak hafızasını oluşturan müzelerde birtakım düzenlemelere gittiklerini, bu düzenlemelerin de gelir ve ziyaretçi sayılarına yansıdığını söyledi.

Anadolu'nun büyük bir medeniyete beşiklik ettiğini belirten Çelik, "Biz kendimizi Osmanlı'nın da, Bizans'ın da, Hititlerin de mirasçısı olarak görüyoruz.

 

Bakanlığımızın bu coğrafyada olan her türlü kültürel kimliği korumak ve geliştirmek gibi bir vazifesi de var. Bu vizyonla baktığımızda müzelerin daha çok tanınmasını, daha çok ziyaretçi almasını aynı zamanda bir ulusal strateji olarak da görüyoruz. Burada en önemli şey, ziyaretçinin kendisini rahat hissedeceği, çağdaş işletme anlayışıyla bu müzelerin yönetilmesi, sergi salonlarının buna göre düzenlenmesi" diye konuştu.


Bu anlamda iyi çalışmalar ortaya koyduklarını anlatan Çelik, şöyle devam etti:

"Müze ve örenyerlerinden elde ettiğimiz gelir 2012'de 280, 2013'te 295 milyon, 2014 yılında ise çok memnun edici bir seviyeye gelmiş ve ilk sekiz ayda 280 milyon lira olmuştur. Bu yıl sonuna kadar 400 milyonluk bir rekor rakam yakalanmış olacak. Müze örenyerlerinden elde ettiğimiz gelirde 2013 yılının 8 ayına oranla yüzde 47'nin üzerinde bir artış var. Gelirlerde birinci sırada 40 milyon 301 bin 35 lirayla Ayasofya Müzesi, ikinci sırada 39 milyon 279 bin 465 lirayla Topkapı Sarayı Müzesi, üçüncü sırada 22 milyon 599 bin 375 bin lirayla Pamukkale Hierapolis Ören Yeri, dördüncü sırada 9 milyon 279 bin 40 lira ile İzmir Efes Ören Yeri ve beşinci sırada da 7 milyon 291 bin 346 lirayla da Nevşehir Göreme Açıkhava Müzesi geliyor."

Özellikle gençlerin sosyal medyadan attığı mesajları, talepleri, sıkıntıları hem kendisinin hem de ekibinin yakından takip ettiğini ve taleplerin kendisine liste olarak ulaştırıldığını anlatan Çelik, bunların içinde zaman zaman müze ve örenyeri giriş ücretlerinin pahalı olduğuna dair eleştiriler bulunduğunu söyledi. Çelik, müze ve örenyeri giriş ücretlerinin Avrupa'yla kıyaslandığında yüksek olmadığını da vurguladı.

-Ziyaretçi sayısı 20 milyonu aştı

Bakan Çelik, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında 313 müze ve örenyerinin yaklaşık yüzde 40'ının ücretsiz, büyük bir bölümünün de 5 lira giriş ücretiyle hizmet verdiğine dikkat çekti. Çelik, müzelerden elde edilen gelirlerin ise müzelerin daha çağdaş standartlara kavuşturulması çalışmaları, kazılar ve yüzey araştırmalarında kullanıldığını bildirdi.

Ziyaretçi sayısında 8 ayın birincisinin 2 milyon 236 bin 205 ziyaretçiyle İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi olduğunu açıklayan Ömer Çelik, şunları kaydetti:

 

"İkinci sırada 2 milyon 128 bin 584 kişiyle Ayasofya Müzesi, üçüncü sırada 1 milyon 276 bin 398 kişiyle Mevlana Müzesi, dördüncü sırada 1 milyon 201 bin 272 kişiyle Denizli Pamukkale Hierapolis Örenyeri, beşinci sırada ise 1 milyon 159 bin 225 ziyaretçiyle İzmir Efes Örenyeri geliyor. 8 ayda ulaştığımız ziyaretçi sayısı da 20 milyon 286 bin 760 kişi oldu.".

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
  • yasin çınar

    04:46:40 28 09 2014

    bu kadar ziyaretçi almak ne kadar güzel ne kadar hoş değilmi ?ama gel gelelim sevgili yönetim konya belediye başkanı o Mevlana çarşısını ne zaman yok edeceksiniz ordan bu sizin hz pire boyun borcunuz ya o müzenin kaşısındaki sarı mavi yeşil ışıklarla bezenmiş ortamın ruhuyla uyumsuz şekerci tabelaları?allah aşkına nedir o turistik çarşının hali altın çarşının hali hele birde bu çarşıların kör bölgesi arka kısmı var mezbele esnaf bile geçmiyor ordan akşamları o adayı adam etmek gerçekten büyük maliyetmi sayın başkan bırakın bu 70 li 80 yılların zihniyetini zaman kaybetmeden operasyon yapın o alana ......yere taş döşemeyle olmaz bu işler çevresel yapılar hızlı bir şekilde planlanıp bitirilmeli kbırakın konyalıyı gelen ziyaretçiler bile yıllarca süren restore ve inşaattan muzdarip anlayın artık...yazık çok yazık
Kültür - Sanat kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Konuk: “İstikrar sürsün, Türkiye şahlansın”