AK Parti yoğun bir yenileşmeye gidiyor

Mehmet Barlas Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrı ve talimatı sonrası AK Parti'deki hareketliliği ve yeni dönemin hazırlığını yorumladı. İşte Barlas'ın bugünkü yazısından öne çıkanlar:

Politika 08/10/2017 - 11:28
 AK Parti yoğun bir yenileşmeye gidiyor
-A +A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afyonkarahisar'daki AK Parti kampının açılış konuşmasında hem Silahlı Kuvvetler'in İdlib'e yönelik olarak başlattıkları harekâtı açıkladı, hem de AK Parti'de bundan sonra olacakların işaretini verdi.

Kolaycı yaklaşımlar
Siyaseti sadece gözleyenler için iktidardaki partinin bir belediye başkanının ya da bir il başkanının istifası, tabii ki ilgi çekici bir olaydır. Bu istifanın gerçek nedenini bilmediğiniz takdirde kolayca gerekçeler uydurabilirsiniz. Bir kente defalarca seçilerek uzun yıllardır hizmet eden bir belediye başkanına teşekkür etmek yerine, onu yerden yere de vurabilirsiniz.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün söyledikleri ise bundan sonra olacakların adeta gerekçesiydi... "Değişim", "Sandık" ve "İhanet" gibi kavramların AK Parti'nin gelecekteki yapılanmasını ne şekilde etkileyeceklerini anlatıyordu Erdoğan.

Erdoğan'ın vurguları
Konuşmanın o bölümlerini hatırlayalım:
"-Değişime direnmek akıntıya karşı kürek çekmek gibidir. Bir süredir teşkilat ve belediyelerimizde yenilenme ihtiyacı olduğunu söyledim, söylüyorum. Yenilenme sürecinikendi irademizle gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Bunu biz yapmazsak sandıkta milletimiz yapar.
Sandıkla gelen sandıkla gider ama o sandığa kadar olan süreci kimse de göz ardı edemez."
"-Milletle zıtlaşma olmaz. Biz siyasi varlığımızı ve hayatımızı milletimizin bize olan itimadına borçluyuz. İhanet etmediği sürece görevden çekilmiş olanı yeniden değerlendirme yolu açıktır."

Değişime alıştık
Eğer AK Parti iktidarının 15 yılda Türkiye'yi ne ölçüde değiştirdiğini düşünürseniz, "Bundan sonraki yenilenme süreci daha ne kadar değişiklik getirebilir ki" diyebilirsiniz.
Bu noktada AK Parti için birinci sorun, gerçekleştirilen değişim ile yenilenen alt ve üst yapıyı toplum kanıksamıştır. Köprüler, denizaltı geçitleri, hızlı tren, uçağın kitle ulaşım aracı olması, yaygın sağlık hizmetleri sanki oldum olası varmışlar gibi algılanmaktadır.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Politika kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Memiş Kütükcü’den Konya’nın devlerine tebrik