Çavuşoğlu'ndan İdlib açıklaması: Asker takviyesi lazım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib'e asker takviyesi yapılması gerektiğini söyledi. İdlib'in sınırlarının korunacağını belirten Çavuşoğlu, bölgede ateşkes sağlanacağını kimsenin saldırmayacağını kaydetti.

Politika 18/09/2018 - 22:10
 Çavuşoğlu'ndan İdlib açıklaması: Asker takviyesi lazım
-A +A

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib mutabakatına ilişkin "İlave asker takviyesi yapmamız lazım. İdlib bölgesinin sınırları korunacak. Tüm insanlar yerinde kalacak. Bu bölgeye saldırı olmaması, rejimin girmemesi için gerekli tedbirleri Rusya alacak. 12 gözlem noktamız da kalacak. 'İdlib çatışmasızlık bölgesi'ni muhafaza edeceğiz. Ateşkesi durduruyoruz. Bu, Suriye'nin siyasi çözüm için çok önemli" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile Ürdün Sanayi, Ticaret ve Tedarik Bakanı Tarık Hammouri, Dışişleri Bakanlığı'nda ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Çavuşoğlu, Ürdün Dışişleri Bakanı es-Safedi ile yaptığı görüşmede, Türkiye ve Rusya arasında Soçi'de gerçekleştirilen toplantıya ve imzalanan mutabakata ilişkin bilgi verdiğini söyledi. Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Bu mutabakat zaptına göre, şu andaki İdlib bölgesinin sınırları korunacak. Buranın statüsünde herhangi bir değişiklik olmayacak. Tüm insanlar yerinde kalacak. İdlib sınırlarında 15- 20 kilometre derinliğinde bunlar Rusya ve Türkiye'nin teknik ekiplerinin sahada yapacağı çalışmalar neticesinde belli olacak. Nerede 15, nerede maksimum 20 olacak; bu çalışmaları arkadaşlarımız yapıyor. Buralar, ağır silahlardan arındırılmış bölge olacak. Yani burada muhalefet kalacak, sivil insanlar kalacak. Buradan sadece terörist gruplar çıkartılacak. Burası tank, roketatar gibi bazı ağır silahlardan temizlenecek ama bazı ılımlı muhalif güçlerin elindeki diğer hafif silahlar kalacak.

"ATEŞKES SAĞLANIYOR, KİMSE SALDIRMAYACAK"

Bizim buraya ilave asker takviyesi de yapmamız lazım. Yine, 12 gözlem noktamız da kalacak. Ilımlı muhalefet yerinde kalıyor ki bu çok önemli. Ateşkes sağlanıyor. Buraya kimse saldırmayacak ama buradan da tabi başka yerlere de taciz olmayacak. 15 Ekim itibarıyla örneğin; bu ağır silahlar, bu silahtan arındırılmış bölgeden çekilecek. Yine bu yıl sonuna kadar bu bölgenin ticareti için önemli olan M4 ve M5 otoyolları da trafiğe açılacak. Gerekli tedbirler alınacak. Bu, tüm Suriye halkı için de önemlidir. Bu, bölgedeki halkın ürettiği ürünlerin diğer bölgelere gitmesi bakımından da önemlidir. Yine ekim ayı içinde alınması gereken diğer tedbirler de alınacak. Bu şekilde 'İdlib çatışmasızlık bölgesi'ni muhafaza edeceğiz. Ateşkesi durduruyoruz. Bu, Suriye'nin siyasi çözümü için çok önemlidir. Eğer burası da gitseydi 'muhalefet' diye de bir şey kalmayacaktı."

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Politika kategorisine ait diğer haberler
Bugün içinde çok okunan haberler

Konya haberleri
Kazada hayatını kaybeden uzman çavuş Konya'da defnedildi