Cumhurbaşkanı Erdoğan: Timsah gözyaşları dökenler var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam ülkelerine harekete geçme çağrısı yapıp, riyakarlara karşı da uyardı: “Ateş çemberiyle kuşatılan İslam coğrafyası sancılı günler yaşıyor. Terör, vekalet ve yıpratma savaşlarının yaşandığı bu topraklar ateş ve kanla yeniden dizayn ediliyor. Vicdanların suskun kaldığı bu durum karşısında muktedirler ellerini ovuşturmakla, riyakarlar ise timsah gözyaşları dökmekle meşguldür.”

Politika 14/02/2017 - 08:01
 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Timsah gözyaşları dökenler var
-A +A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahreyn’de düzenlenen bir konferansta İslam ülkelerine zulüm ve teröre karşı ‘hemen harekete geçmeliyiz’ çağrısı yaptı.        

- SANCILI GÜNLER: Dünyanın en sıkıntılı bölgesinde, acıların ve umutların kol kola yürüdüğü bir coğrafyada hep birlikte yaşıyoruz. Adeta bir ateş çemberiyle kuşatılan İslam coğrafyası gerçekten çok sancılı günler yaşıyor, ağır bir imtihandan geçiyor.  Yüzyıllardır barışın adresi olan bu coğrafya maalesef günümüzde acıyla, terörle, gerilimle, yıkımla, bombalarla anılıyor. 

- KENDİLERİNİ TÜKETİYOR: Binlerce yıllık İslam medeniyetine ev sahipliği yapmış mimarisi, kütüphaneleri, camileri, türbeleri, ilim, hikmet ve irfanın merkezi olmuş bu topraklar ateş, kan ve gözyaşıyla yeniden dizayn ediliyor. Etnik kimlik, dil, kabile, renk ve mezhep temelinde birbirlerine yabancılaştırılan Müslümanlar Suriye’de, Irak’ta, Libya’da, Yemen’de ve daha pek çok yerde kendi kendilerini tüketiyor.

- TİMSAH GÖZYAŞLARI: Arap ve İslam medeniyetinin göz bebeği şehirlerin terör örgütlerinin, yabancı güçlerin vekalet ve yıpratma savaşlarının sahası haline getirilişini birlikte takip ediyoruz. Vicdanın suskun kaldığı bu durum karşısında muktedirler ellerini ovuşturmakla, riyakarlar ise ne yazık ki timsah gözyaşları dökmekle meşguldür. 

- HAREKETE GEÇMELİYİZ: Peki tüm bu olup bitenler karşısında bizler ne yaptık? Tatmin edici cevaplar veremiyoruz. Tüm İslam aleminin, hatta insanlığın geleceği için birlikte hareket etme zamanı çoktan gelmiştir. Komşuları zillet içinde yaşarken, aynı dili konuştuğu, aynı kıbleye yöneldiği kardeşleri zulüm görürken, hiçbir ülke, hiçbir toplum sadece kendi konforunu, sadece kendi geleceğini düşünemez. Zira bu coğrafyada kaderimiz de kederimiz de ortaktır. Bugün Suriye’nin, Irak’ın, Libya’nın oralarda yaşayan kardeşlerimizin başına gelenlerin yarın bizlerin de başına gelmeyeceğinin garantisi yoktur. Bu sebeple hemen harekete geçmemiz gerekiyor.

- HEDEF RAKKA: Fırat Kalkanı’yla DEAŞ’ı ve PYD’nin bir bölümünü sınırlarımızdan uzaklaştırdık. İlk etapta Cerablus’tan başlattık ve Cerablus’u DEAŞ’tan temizledik. Arkasından El Rai’ye girdik, El Rai’yi DEAŞ’tan temizledik ve Dabık’a indik, Dabık’ı temizledik. Şimdi El Bab’da. Orayı da DEAŞ’tan temizlemek suretiyle, attığımız adım bir hedefe kilitlenmiştir. Sonra doğuya yönelerek Münbiç ve Rakka’da eğer Koalisyon Güçleri ile müşterek adımı atarsak, bu müşterek adımla birlikte de oradaki belirli bir hedef ki o da terörden arındırılmış güvenli bölge hedefidir.  

- FIRAT KALKANI: Birkaç ay önce teröristlerin cirit attığı 2 bin kilometrekarelik alanı, şu anda güven ve umut alanı olarak halletmiş durumdayız ama yeterli değil. Hedefimiz 4-5 bin kilometrekarelik alanı terörden arındırılmış, güvenli bölge haline getirmektir.  

- İSLAMLA ALAKASI YOK: DEAŞ’ın, İslam’la alakası yoktur. DEAŞ, bir terör örgütüdür, çünkü bizim dinimiz bir barış dinidir. Kimse terörle İslam’ı yan yana getirmesin. 

- SURİYE’DE 3 HEDEF:  Güvenli bölge olmalı. Buradan uçuşa yasak bölge ilan edilmesi gerekir.  Eğit-donat dediğimiz olaydır ki zaten bunu bizler yapıyoruz. Suriye’de 5 bin kilometrekarelik uçuşa yasak bölgenin oluşturulması görüşünü eski ABD Başkanı Obama’ya şimdi ise yeni ABD Başkanı Trump’a ifade ettim.

- ESAD 1 MİLYON KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ:  Suriye’de herkes 600 bin falan diyor ama hayır Suriye’de bugüne kadar katil Esad 1 milyona yakın insanı öldürmüştür. Hala da öldürmeye devam etmektedir. 

- FİLİSTİN SORUNU:  Bölgede kalıcı barış tesisinin öncelikli Filistin halkına yönelik baskılara son verilmesinden ve 1967 sınırlarından geçtiği unutulmamalıdır. İsrail’in Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da yeni yerleşim yerleri inşa etme kararı da tam bir provokasyondur.   

Erdoğan’a ‘Kral’ karşılama

Bahreyn’deki temaslarının ardından Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Kral Selman, Askeri Hava Üssü’nde, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz karşıladı. Erdoğan, Riyad’da ilk olarak Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif ve Veliaht Vekili Muhammed bin Selman’ı kabul etti. Görüşmelerde, ikili ilişkilerin tüm yönleriyle ele alındı, ayrıca bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. 

FETÖ YENİ BİR TERÖR ÖRGÜTÜ

- AYRIM YAPILMASIN: DEAŞ ya da El-Kaide’ye karşı gösterilen duyarlılığın PKK için de özellikle gösterilmesini, DHKP-C ve FETÖ için de geçerli olmasını bekliyoruz. Zira, bunların hepsi terör örgütleridir. Bazı terör örgütlerine karşı tedbirler alınırken, diğerlerine karşı hareketsiz kalmak hatta desteklemek, bu örgütleri meşrulaştırmak, mücadelenin inandırıcılığını zedeliyor, zedeler.

- KANLI DARBE: 15 Temmuz tarihinde kanlı bir darbe girişiminde bulunan FETÖ, yeni nesil bir terör örgütüdür.

MÜLTECİLERİ BATI ALMIYOR

- DİKENLİ TELLER: (‘Mülteci sorunun çözümünde tek yol güvenli bölge mi? Gerek Suriye ve Türkiye’de gerek diğer ülkelerle,  Avrupa’da bulunan mültecilerin probleminin çözümüne yönelik?’ sorusuna yanıt verdi) Avrupa’nın ve Kanada’ya gidenlerin toplam şöyle sayısına baksak 1 milyonu bile bulmaz. Gelme durumunda olanlar varsa yine alacağız. Ama Batı almaktan kaçıyor, dikenli tellerle duvarlar örüyor ve dikenli teller yetmiyor normal duvarlar örüyor, ‘Biz alamayız.’ diyor.  Biz kapımızı Batının bu mültecilere kapadığı gibi kapatmayacağız.

 

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Politika kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Memiş Kütükcü’den Konya’nın devlerine tebrik