Erdoğan'dan koalisyon güçlerine tepki!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de DEAŞ ile mücadele konusunda koalisyon güçlerinin gereken desteği vermediğini söyledi.

Politika 27/12/2016 - 21:17
 Erdoğan'dan koalisyon güçlerine tepki!
-A +A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DEAŞ ile mücadelede koalisyon güçlerinin verdikleri sözleri tutmadıklarını söyledi. Buna rağmen Türkiye'nin yoluna kararlı biçimde devam edeceğini belirten Erdoğan, "Bu yoldan geri dönmemiz mümkün değil" diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye'nin, Afrika'ya sömürgecilerin baktığı gibi bakmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika'nın kara gün dostu olarak ilişkileri daha da derinleştireceklerini söyledi.

"ÇIKILAN BU YOLDAN GERİ DÖNMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL"

Suriye'de devam eden Fırat Kalkanı Harekatı'na koalisyonun hava desteği vermemesini ve bu konuya ilişkin hükümetten yapılan açıklamaları nasıl değerlendirdiği sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:
"DEAŞ terör örgütünü biz El Bab'da şu anda dört bir taraftan kuşatmış vaziyetteyiz. Koalisyon güçleri verdikleri sözleri tutmuyorlar. Verdikleri söz farklıydı, şu anda farklı konumdalar. Öyle olsa da olmasa da biz şu anda yolumuza kararlı şekilde devam ediyoruz. Çıkılan bu yoldan geri dönmemiz mümkün değil. Rakka'dan geliyormuş, gelmiyormuş. Bütün bu olaylar bir stratejidir. Unutmayın stratejinin içinde taktikleri de vardır. Stratejinin gerekleri de yapılır. Bütün taktikler de değerlendirilir. Ona göre bu adımlar atılır. Koalisyon güçlerinin başında söyledikleri şuydu. 'DEAŞ terör örgütüne karşı bütün mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz' diyorlardı. Hatta bizi de DEAŞ'a destek vermekle suçluyorlardı. Şimdi hepsi ortadan kayboldu. Tam aksine terör örgütüne DEAŞ da dahil olmak üzere PYD/YPG bunlara destek veriyorlar. Hepsinin tescilli olarak, resimle, fotoğrafla, video kayıtlarıyla elimizde belgeleri var.


"TERÖRDEN ARINDIRILMIŞ GÜVENLİ BÖLGE İLKESİNİ TAHAKKUK ETTİRECEĞİZ"


Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Şehitlerimiz var, canımız acıyor. Ama geri dönemeyiz artık. Biz terörden arındırılmış güvenli bölge ilkesini tahakkuk ettireceğiz. 'Devlet nerede, hükümet nerede' dedirtmemek için hükümet olarak, devlet olarak ne gerekiyorsa onu yapacağız. Şu anda El Bab'da güvenlik güçlerimiz mücadelesini sürdürüyor. Sürdürmeye de devam edecek.


"ASTANA' AÇIKLAMASI: TERÖR ÖRGÜTLERİ KESİNLİKE BUNA KATILMAYACAK"


Cenevre maalesef boş çıktı. Kaç toplantı yapıldıysa hiçbir netice alınmadı ve sonunda Sayın Putin ile yaptığım görüşmede Sayın Putin bize Astana'yı teklif etti; ama bu Astana Zirvesi'ne eğer terör örgütleri davet edilecek olursa buna biz sıcak bakmayız. Şu anda bu işler Dışişleri Bakanları seviyesinde yürütülüyor. Ama daha sonraki seviyede işin hakkı veriliyorsa, doğru yürüyorsa tabi ki bunu yine liderler seviyesinde de görüşmek suretiyle adımlar atılır; ama bu liderler seviyesinde de kimler katılacak o da önemli. Terör örgütleri kesinlikle buna katılmayacak. Terör örgütleri katılmadan bu görüşmeler başlayıp, bunu eğer bir yere kavuşturabilirsek bizleri mutlu edecektir. İlk etapta ılımlı muhalifler gibi bunun yanında İran, Rusya, Türkiye gibi katılması halinde Suudi Arabistan, Katar gibi ülkelerin burada yer alması bizim temennimizdir."

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Politika kategorisine ait diğer haberler
Bugün içinde çok okunan haberler

Konya haberleri
Beyşehir Jandarma Komutanı, Fetö'den Gözaltında