Halkın iradesinin üzerinde güç yoktur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Venezüella Devlet Başkanı Maduro’yu kabul etti. Türkiye gibi darbe girişimini bastıran Venezüella’ya tam destek veren Erdoğan, “Dış müdahalelerin sorunları daha da derinleştirdiğini düşünüyoruz” dedi

Politika 07/10/2017 - 09:54
 Halkın iradesinin üzerinde güç yoktur
-A +A

Darbe girişimini bastıran iki lider Ankara'da bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro darbe karşıtı ortak mesaj verdi. Erdoğan, dış müdahalelere karşı tepkisini dile getirirken, "Halkın iradesi üzerine güç yoktur" derken, Maduro da, "Dünyanın yeni dönemini çiziyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Venezüella Devlet Başkanı Maduro'yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşıladı. İki liderin baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak sivil havacılık, kültür-turizm, gıda-tarım, ticaret, güvenlik işbirliği başlıklarında 5 önemli anlaşmaya imza atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke işadamlarının katılımıyla bir iş forumu düzenlendiğini belirterek, görüşmelerde enerji ve ticarette atılacak adımların değerlendirildiğini söyledi.

YALNIZ BIRAKMADIK
Erdoğan, birçok havayolu şirketinin bu ülkeye seferlerini durduğunu anımsatarak, "THY Venezüella halkını yalnız bırakmadı. Uçuşların daha etkin hale gelmesi için değerli dostumdan bazı taleplerim oldu" dedi. Erdoğan, Karakas'ta Türkiye'nin geleneksel mimarisini yansıtan bir eser inşa edileceğini belirterek, "Sayın Maduro ile daha önceki görüşmelerimizde bizden bir cami yapmamızı istemişti. Şimdi bunun için gerekli adım atıyoruz. Kendileri de destek verecek" dedi. Venezüella'ya ilk büyükelçi atanmasının 65. yıl dönümü olduğunu kaydeden Erdoğan, "Diplomatik misyon sayısını 15'e çıkaracağız. Tüm Latin dostlarımızın barış ve esenlik içinde yaşamasını arzu ediyoruz ve dış müdahalelerin doğru olmadığını ortaya koymakta fayda görüyorum. Halkın iradesinin üstünden bir güç olmadığına inanıyoruz. Temennimiz Venezüella'da yaşanan sorunların çözüme kavuşmasıdır. Türkiye bu anlamda desteğe hazırdır" diye konuştu.

YENİ DÖNEMİ ÇİZİYORUZ
Venezüella Devlet Başkanı Maduro da Türkiye ile ilişkilerin olağanüstü olduğunu ve yeni bir döneme girdiğini belirterek, "İlişkilerimizi geliştirmek için güzel bir işbirliği oluşturduk. Yeni bir dönem olacak. Siyasi ve diplomatik ilişkilerimiz olağanüstü. Biz dünyanın yeni dönemini çiziyoruz. Çok kutuplu çok merkezli. Hepimizin yer bulacağı bir dünya, bütün dinlerin değer gördüğü bir dünya. Yeni bir devlet çiziyoruz" dedi. Maduro, şöyle devam etti: "Biz Türkiye ve Venezüella ilişkilerinde yeni bir çağ açmak istiyoruz. Biz farklı bir dünyaya inanıyoruz. Daha iyi bir dünyaya inanıyoruz. Bu sadece mümkün değil, gerekli. Biz Sayın Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Bu toplantılar tamamen başarıya imza attı." Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maduro onuruna Külliye'de akşam yemeği verdi. Yemeğe Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Maduro'nun eşi Cilia Flores de katıldı.

5 ANLAŞMA İMZALANDI
Ziyaret kapsamında iki ülke arasında 5 anlaşma imzalandı. Güvenlik, ticaret ve ekonomik işbirliği, tarım alanında mutabakat zaptı, turizm alanında işbirliği programı ve iki ülke arasında hava hizmetleri alanındaki anlaşmalar iki ülkenin ilgili bakanlarınca imzalandı.

TÜRKİYE'YE İNANIYORUZ
Maduro'ya dün Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'nde düzenlenen törenle "Ankara Üniversitesi Dostluk Beratı" takdim edildi. Törende konuşan Maduro, "Türkiye'ye geldik çünkü Türkiye'ye inanıyoruz. Yeni bir gücün doğduğunu biliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Maduro'nun eşi Cilia Flores, Devlet Konukevi'nde bir araya geldi. İki first lady, eğitim, sağlık ve kültür alanlarında işbirliği konusunda görüş alışverişinde bulundu.

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Politika kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Memiş Kütükcü’den Konya’nın devlerine tebrik