Devrim gibi buluş: Kafatasınız şifreniz olacak

Almanyalı bilim adamları kafa tasındaki sesleri ayırt ederek kimlik doğrulayabilecek bir sistem üzerinde çalışıyor.

Teknoloji 25/04/2016 - 14:44
 Devrim gibi buluş: Kafatasınız şifreniz olacak
-A +A

Bir zamanlar bilimkurgu filmlerinin vazgeçilmez öğeleri olan parmak izi okuyucular, ses tanıma sistemleri ve iris tarayıcılar artık günlük hayatımıza dahil oldu. Almanya’da araştırmalar yapan bilim insanları, güvenlik devrimi sağlayan bu teknolojilere bir yenisini daha eklemenin hazırlıklarını yapıyor.

“SkullConduct” ismi verilen projede, modifiye edilmiş bir Google Glass aracılığıyla 1 saniyelik ses klipleri oynatılarak, kafatası içerisindeki sesler kaydediliyor. Her insanın kafatasının şekli eşsiz olduğu için kaydedilen titreşimler ve frekans, parmak izinde olduğu gibi kişiyi tanımlamayı sağlıyor.

YÜZDE 97 BAŞARI


Stuttgart Üniversitesi, Saarland Üniversitesi ve Max Plank İnformatik Enstitüsü’nde gören yapan bilim insanları, 10 insan üzerinde yaptıkları araştırmalarda, geliştirdikleri sistemle deneklerin yüzde 97’sinin kimliğini doğru saptamayı başardı. Henüz araştırma aşamasında olan yeni buluş, şifre unutma problemini ortadan kaldırabileceği gibi dijital güvenliğin sağlanması ve hacker’larla mücadelede de devrim yaratabilir.

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Teknoloji kategorisine ait diğer haberler

Konya haberleri
Yatağa bağımlılar, "seyyar sandık" ile oy kullanıyor