Japonlar çocuk gibi büyüyen robot yaptı

Japon bilim insanları, tıpkı çocuklar gibi büyüyebilen robot geliştirdiklerini açıkladı

Teknoloji 31/03/2016 - 15:41
 Japonlar çocuk gibi büyüyen robot yaptı
-A +A

Japon bilim insanları "Hashari Samaray" adını verdikleri yeni robotun tıpkı çocuklar gibi büyüyebildiğini açıkladı. İnsansı robot, birbirine geçen yüksek teknolojili nanopolimer hücrelerden üretildi.
Sahibi için özel üretilecek robotlar bebeklikten çocukluğa, ergenlikten gençliğe insan hayatının tüm evrelerini geçirecek şekilde tasarlandı.   
Bilim dünyasında büyük heyecan yaratan çalışmayı yöneten Prof. Dr. Hikaru Nasinisakashi, prototipin birbirine geçen yüksek teknolojili nanopolimer hücrelerden oluşturulduğunu söyledi.  
"Çalışmamızın insansı robot teknolojisinde bir milat olacağından şüphemiz yok" diyen Hikaru, 1,2 milyar dolarlık projenin robot kavramının tanımını kökten değiştirecek nitelikte olduğunu savundu. Söz konusu robotlar, sahibinin isteğine göre bebek ya da çocuk olarak tasarlanabilecek.
Parçaları 3 boyutlu yazıcılar yardımıyla şekillendirilecek robotlar, kompozit nanopolimer hücrenin bölünerek çoğalma yeteneği sayesinde istenen sürede büyüyebilecek.
Robotun büyüme süresini ve hızını, sahibinin talebi doğrultusunda belleğine yerleştirilen büyüme ünitesi belirleyecek. 


ÇOĞALABİLEN YAPAY HÜCRELER İLK KEZ HOLLANDA’DA ÜRETİLMİŞTİ


İlk kez 2014'te Hollanda'daki Nijmegen Radboud Üniversitesi Biyo-Organik Kimya Bölümü'nden Prof. Dr. Jan van Hest tarafından üretilen yapay hücreler, laboratuvar ortamında doğal bakteriler gibi çoğalabiliyor ve kimyasal reaksiyonlarla temel proteinleri üretebiliyor.   
Sahibine benzer yüz ve beden özellikleri taşıyacak robotlar, insanların gösterdiği duygusal tepkileri algılayabilecek. Dolayısıyla bebeklik evresindeki bir robot, kendisine gülümsendiğini algıladığında kollarını uzatarak ya da ses çıkararak tepki verebilecek.


DÜŞTÜKLERİNDE CİLTLERİ KIZARIYOR


Çok sayıda sensörle donatılan robotların, gerçekçi olması için düştüklerinde ya da bir yerlerini çarptıklarında bedenlerinde kızarıklıklar oluşması sağlandı.   
Belirli zaman aralıklarında güncellenerek yaşına uygun yeni özelliklerle donatılacak robotlara, sahibinin isteğine göre çeşitli yetenekler de eklenebilecek.
Bu sayede isteyenler, robotuna keman ya da piyano çalma ya da dans etme gibi özellikler ekletebilecek.    
Çalışma, "Robotics"  dergisinde yayımlandı.   
Amerikalı ünlü yönetmen Steven Spielberg, 2001'de "Artificial Intelligence" adlı filminde yapay zekayla donatılmış robot bir çocuğun öyküsünü anlatmıştı. Film Türkiye'de de "Yapay Zeka" adıyla gösterime girmişti.
Kaynak : AA

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Teknoloji kategorisine ait diğer haberler
Bugün içinde çok okunan haberler

Konya haberleri
Kalaycı: 24 Haziran’da tekrar bayram yaşayacağız