Herkesin es geçtiği konu! Operasyon için bir göz de termometrede

11 Ağustos 2019 12:03

Türk ve ABD'li heyetin görüşmelerinden sonra "Operasyon Eylül'e kaldı" görüşü ağırlık kazansa da Erdoğan'ın bayram mesajı yeni bir süreç başlattı. "Ağustos ayındaki zaferlerimize yeni bir halka ekleyeceğiz" diyen Erdoğan, operasyon için sinyal verdi. Askeri kaynaklar bölgedeki aşırı sıcakları yakından takip ederken, meteoroloji uzmanları Şanlıurfa ve Tel Abyad bölgesinde sıcakların ne zaman azalacağını açıkladı.

Herkesin es geçtiği konu! Operasyon için bir göz de termometrede

Geçtiğimiz günlerde Ankara'da Türk ve ABD'li heyetlerin Suriye için yaptığı görüşmelerinden ardından karşılıklı yapılan 'anlaştık'açıklamaları 'Operasyon Eylül'e kaldı' görüşünün ağırlık kazanmasına neden olmuştu.

Bu açıklamaya rağmen ABD'nin bir yandan bölgedeki teröristlere silah ve mühimmat sevkiyatına tüm hızıyla devam etmesi, diğer yanda "Türkiye ile birlikte hareket edeceğiz" açıklamaları ülkemiz kamuoyunda'Operasyonun gecikmesi için zaman kazanmak istiyorlar' tepkilerine neden oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan operasyon mesajı

Suriye'de girilecek alanın uzunluk ve derinliği, güvenlik koridorunun kontrolünün nasıl olacağına dair soruların henüz netlik kazanmadığı bu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bayram mesajı yeni bir sürece kapı araladı.

Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımlayan Erdoğan, "Yaklaşık iki hafta sonra idrak edeceğimiz Malazgirt Zaferi'nden Mercidabık Seferi'ne, İstiklal Harbimizin zirvesi olan 30 Ağustos zaferinden Kıbrıs çıkarmasına kadar pek çok dönüm noktasını bu ay içinde yaşadık. Son olarak Suriye sınırlarımız boyunca kurulmaya çalışılan terör koridoruna ilk vurduğumuz darbe olan Fırat Kalkanı Harekatı'nı da yine bir Ağustos günü başlattık. İnşallah bu ağustosta da tarihimizin zaferler halkasına bir yenisini daha ekleyeceğiz" şeklinde konuştu.

Operasyon 20 içinde başlayabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamaları "Suriye yönelik operasyon Ağustos ayı içerisinde başlayacak" mesajı olarak algılanırken, son dönemlerde harekat bölgesinin yaklaşık 45-50 derece gibi yüksek sıcaklık değerlerine sahip olması da ayrı bir tartışma konusu oldu.

Askeri uzmanlar Türkiye'nin daha önce de bölgedeki çok yüksek sıcaklık değerlerinin olduğu dönemlerde de operasyon yaptığına dikkati çekerek, "Eğer operasyon kararı alınırsa sıcaklık ne olursa olsun Mehmetçik görevini layıkıyla yapar" görüşünü savunuyor.

Bölgedeki hava sıcaklığı ne zaman düşecek?

Küresel Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada, Şanlıurfa'nın güneyi ve Tel Abyad bölgesinde serinlemenin en erken 28-30 Ağustos döneminde olacağını söyledi.

Söz konusu serinlemenin ardından bölgede yeniden sıcaklıkların yükseleceğine dikkati çeken Ökten, "Gerçek manada serinleme ancak Eylül ayının 20'sinden itibaren görülebilir" şeklinde konuştu.

Bilindiği üzere Türkiye'nin bugüne kadar icra ettiği operasyonlarda 'tarihi göndermeler' ön planda oluyor. Bu kapsamda Türklere Anadolu'nun kapılarını kesin olarak açan 'Malazgirt Savaşı'nın yaşandığı 26 Ağustos tarihinin Suriye'deki operasyon için öne çıkabileceği üzerinde duruluyor.

Ağustos'taki tarihi zaferler ve tarihleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ağustos ayı içerisindeki zaferlere gönderme yaptığı konuşmasında bahsedilen olayların tam tarihler şöyle:

Mercidabık Savaşı: 24 Ağustos 1516

Malazgirt Meydan Muhaberesi: 26 Ağustos 1071

İstiklal Harbi: 30 Ağustos 1922

Kıbrıs Barış Harekatı: 18 Ağustos 1974

Fırat Kalkanı Harekatı: 24 Ağustos 2016

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler