P 13/09/2017 - 04:53 Konya Haber

Konya'da FETÖ Çatı Davası'na, Başbakanlığın müdahil olması reddedildi!

Image


FETÖ Çatı Davası’nda  527 FETÖ sanığının yargılanmasına, Konya 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Konya Büyükşehir Belediyesi’nin duruşma için hazırladığı Fatih Sultan Mehmet Kapalı Spor Salonu’nun ancak haftaya yetiştirilebileceği açıklandı.

191’nin tutuklu 336’nın tutuksuz yargılandığı FETÖ Çatı Davası sanıkları 30’ar kişi olarak duruşma salonuna alınıyor.

İlk gün duruşmayı izlemek için AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Konya milletvekili Hüsniye Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mustafa Akış da katıldı.

Burada önemli bir ayrıntıyı daha ifade etmeliyim. AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdulkadir Özöğür, ilçe yönetim kurulu üyeleri, gençlik kolları ve kadın kolları üyeleriyle birlikte yine oradaydı.

Bugüne kadar AK Parti İl Başkanı ve diğer merkez ilçe başkanlarını FETÖ Davaları’nda göremedik, Büyükşehir Belediye Başkanı ve merkez ilçe belediye başkanlarımızı da göremedik, Meram İlçe Başkanı Özöğür’ü yönetimiyle birlikte, kendi katıldığım en az 3 FETÖ Davası’nda gördüm.

Bu davanın ilk duruşması en az 1 ay sürer, daha fazla da olabilir, Konyalı hemşerilerimizin FETÖ Davaları’na ilgi duymalarını istirham ediyorum.

9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan FETÖ Davası’na Başbakanlık da müdahil olmak istemiş, Mahkeme Başkanı ve Üyeler Başbakanlığın davayla ilgisi olmadığı gerekçesiyle talebi reddetmiş.

Başbakanlık devletimizi temsil ediyor, bu davanın müştekilerinden daha fazla Başbakanlığı ilgilendiren bir davadır bu!

Başbakanlığın FETÖ Davaları’na müdahil olması da yetmiyor, gerçekten FETÖ Davaları’nda müşteki ve müşteki avukatları yetersiz kalıyor, Başbakanlığın FETÖ Davaları’na beş-altı avukatla katılması gündeme alınmalıdır.

527 sanıklı FETÖ Davası’nın en az 500 de avukatı olacaktır. o kadar olmasa bile birkaç sanığın avukatını üstlense bir avukat yine 200’ün üzerinde avukat bulunacaktır. Bu davanın müşteki ve avukatları 527 sanık ve 200’ün üzerinde avukat karşısında nasıl bir savunma yapabilir.

Daha önce gündeme taşıdım, FETÖ Davaları’nda yargılanacak sanıklar duruşma salonu dışında bekletilmeli, duruşma salonlarında tek tek yargılanmalıdır.

Bu davada FETÖ yapılanmasında yöneticilik yaptığı tanık ve sanık ifadelerinde tescillenmiş bazı isimler üye olarak yargılanıyor, eğer belge ve deliller avukatlar tarafından mahkeme başkanlığına sunulmazsa, yeni bir tartışma daha başlayacaktır.

İddianameyi hazırlayan savcıların ya da mahkeme heyetlerinin gözünden kaçan delil ve belgeleri mahkemenin müşteki tarafı sunma sorumluluğu taşımaktadır. Maalesef müştekiler yargı sürecinde şahıslarla ilgili ellerinde bulunan belgeleri sunmakta farklı nedenlerden dolayı güçlük çekmektedir ama Başbakanlık avukatları devlet adına bu belgeleri sunabilir.

Sivil toplum örgütlerimize de sesleniyorum, elbette ki Müslüman kardeşlerimizin mağduriyetlerini gidermek için yardımlar toplayın, mağdurlara ulaştırma görevinizi yerine getirin. Türkiye esir alınmış olsaydı o faaliyetlerinizi yapamadığınız gibi birçoğunuz hapsi boylayacaktı. Önce kendi devletinize ve milletinize sahip çıkma duyarlığı gösterin. Sivil toplum örgütleri platformu başkanı, sivil toplum örgütü başkanlarıyla bir toplantı yapmalıdır. Bu davalara müdahil olamıyorsanız, davalara katılacak avukatlar için sizlerin de bir gayretiniz olsun. Kusura bakmayın ama burnunuzun dibindeki adliyeye daha yolunuz düşmedi!

Hakikat Perver

 

Yorum Ekle