00:00:00
-A +A
   Bay Gölge
Bay Gölge

KONYADA PARALEL YAPIYLA MÜCADELE

Merhaba sevgili Konya’nın Nabzı okurları yeni bir yazımla daha sizlerle berlikteyim


Geçtiğimiz günlerde kaleme almış olduğum ‘’Torku Konyaspor Neden Düşürüldü’’ başlıklı köşe yazımda  şu cümlelere yer vermiştim… 


(Yazıma son verirken bir konu daha var şimdilik ayrıntısına girmeyeceğim. Düğmeye basıldı. Çok kısa bir zaman içinde Konyadada gözaltıların olacağı Büyük bir Paralel yapı operasyonu olacak…  )


diye  hemen sonrasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Paralel Yapı ile bağlantılı şirketleri tek tek belirleyen DDK, bu yapıya insan kaynağı sağlayan 400 şirketi mercek altına aldı.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla DDK, kamudaki çalışmaların yanı sıra Paralel Yapı'nın finans ağını ortaya çıkartmak için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Yapılan çalışma sonucunda Paralel Yapı ile iltisaklı şirketler tespit edildi. Paralel Yapı'ya destek veren 6 bin 500 şirketin olduğu, bu şirketlerin mali büyüklüklerinin 150 milyar dolara ulaştığı belirtildi. DDK, bu şirketler arasında yaptığı incelemesinde eğitim kurumu sahibi olan 400'üne öncelik verdi. 14 vakıf üniversitesinde de genel inceleme başlatan DDK, bu üniversitelerde PDY'nin yapılanmasını da ayrıca ele alacak.


Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan  ne demişti


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Ocak'ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Kaymakamlar Toplantısı'nda, paralel ihanet çetesinin, Millî Güvenlik Kurulu tarafından devlet ve millet aleyhine çalışan bir terör örgütü olarak tescil edildiğini hatırlatmıştı. Erdoğan, "Paralel yapıyla mücadele çalışmaları, gerek Millî Güvenlik Kurulumuz, gerekse Devlet Denetleme Kurulumuz aracılığıyla yakından takip edilmektedir. Şu anda bana bağlı olarak çalışan Devlet Denetleme Kurulu'nun en öncelikli görevi budur. 'Her kurumumuzu denetleyeceksin her kurumda bu tür kim varsa tespit edip hemen yargıda bunlar için süreci başlatacaksınız' diye talimatımı verdim. Altını çizerek söylüyorum, bu konu devletin güvenliği meselesidir. Bu konuda herhangi bir ihmali, yanlışı olan kim olursa olsun, mutlaka hak ettiği cezayı görecektir" demişti.


Geldiğimiz noktada bugüne kadar yapılmayan operasyonlar için Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Devletimiz düğmeye bastı…


Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ/PDY bağlantılı bazı okul, dershane ve yurtların bağlı olduğu iki şirket hakkında soruşturma başlattı. Cemaatin bugüne kadar dokunulamayan okulları Merve Özel Eğitim Kurumları A.Ş. ve Özel Sabah Eğitim Hizmetleri A.Ş.’ye Kayyım atandı. Sonuç olarak Fethullahçı Terör Örgütü'ne ait Mevlana Üniversitesi, devlet üniversitesi olan Selçuk Üniversitesi'ne devredildi. Yine FETÖ'ye ait olan ilköğretim okulları ve liselerin bağlı olduğu şirketlere de kayyum atandı.


Konya Valiliği Kayyum Atanan Paralel Okulları açıkladı


Merve Özel Eğitim Kurumları A.Ş’ye bağlı olarak faaliyet yürüten;

1-Özel Merve Selçuklu Abdullah Aymaz İlkokulu, (Şirket Merkezi)
2-Özel Merve Selçuklu Abdullah Aymaz Ortaokulu,(Şirket Merkezi)
3-Özel Merve Büyükkoyuncu Anadolu Lisesi,
4-Özel Merve Büyükkoyuncu Fen Lisesi,
5-Özel Merve Güventaş Anadolu Lisesi,
6-Özel Merve Güventaş Fen Lisesi,
7-Özel Merve Mehmet Özdemir İlkokulu,
8-Özel Güventaş Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu,
9-Özel Merve Meram Abdullah Aymaz Ortaokulu,
10-Özel Merve Meram Abdullah Aymaz İlkokulu,     
11-Ali Küçük Sucu Gündüz Bakımevi,
12-Özel Merve Enva Çocuk Gündüz Bakımevi,


Özel Sabah Eğitim Hizmetleri A.Ş.’ye bağlı olarak faaliyet yürüten;

1-Özel Sabah Dershanesi Zafer Şubesi  (Şirket Merkezi),
2-Özel Fem Dershanesi Konya Şubesi,
3-Özel Fem Dershanesi Konevi Şubesi,
4-Özel Sabah Dershanesi Binkonut Şubesi,
5-Özel Sabah Dershanesi Mevlana Şubesi,
6-Özel Sabah Dershanesi Bosna Hersek Şubesi,
7-Özel Sabah Dershanesi Kılıçarslan Şubesi,
8-Sabah Eğitim Kurumları A.Ş. Özel Ziya Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu,
9-Özel Muazzez Dolapoğlu Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu,
10-Özel Sabah Dershanesi Alaaddin Şubesi, 
11-Özel Sabah Dershanesi Ahmet Sağır Şubesi


Asıl operasyon yapıldımı daha yapılmadı bu kurumlara destek veren büyük işletmelerde mercek altına alındı. Paralel Yapı Halen  Konya’da çok güçlü  bazı paralel avukatlar istedikleri gibi kararlar aldırabiliyorlar. Belediyeler içinde ve Kurumlardada  var. Paralel yapıya yakın olan kurumlara halen ihale veriliyor.  Önümüzdeki günlerde daha öncedende belirttiğimiz gibi Konya’yı büyük operasyonlar bekliyor.

 

Bu olaylar ve Paralel Yapıyla ilgili Araştırma haberlerimiz gelecek şimdi kalın sağlıcakla…
 

 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Son Eklenen Haberler

Konya haberleri
Konya’da Trafik polisi kazada yaralandı, kardeşi öldü