00:00:00
-A +A
   Müşerref Özdaş
Müşerref Özdaş

Sır kapıları aralanıyor

Siyasette sert rüzgârlar eserken,  insanlar birbirini kıyasıya eleştirip, kimseye bir faydası olmayan nefret sözleri saçarken bilim insanlarının laboratuvarlarda sır kapılarını aralamaya çalıştıklarını biliyor muydunuz? Bu defa öncekilerden farklı olarak bilimsellik içeren bir yazıyla karşınızdayım.

Tam aklınızdan biri geçerken telefonun veya kapı zilinin çalıvermesi ve karşınıza düşündüğünüz kişinin çıkıvermesi gibi nedeni tam olarak bilinmeyen olguları belki birçoğunuzun yaşamıştır. Son birkaç yıldır bilim adamlarının birbirinden uzakta bulunan iki hayvan arasında, daha sonraki zamanlarda ise yine kilometrelerce uzaktaki iki insan arasında EEG ve internet’in birlikte kullanılmasıyla beyinden beyine bilinçli bilgi iletimini gerçekleştirilmişlerdir.

Üzerinde uzun zamandır çalışılan Bilgisayar-Beyin arayüzü veya beyinden beyine arayüzler geliştirme çalışmaları doğrultusunda bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz bazı durumlar gerçeğe dönüştürülmeye çalışılıyor. İnsanın tüm beyin hücrelerinin elektrik sinyalleri ve özel kimyasal maddelerle iletişim halinde olduğu bilinmektedir. Beyindeki elektrik sinyalleri kafatasının üzerini kaplayan saçlı deriye yerleştirilen elektrotlar vasıtasıyla EEG (Elektroensefalografi) denilen bir işlemle bilgisayara aktarılıp kaydedilebilmektedir. Nörolojiyi ilgilendiren hastalık teşhisleri bu şekilde yapılmaktadır.  Bilim dünyası bu teknikten yola çıkarak bir “Beyin-Bilgisayar” arayüz geliştirmeye çalışmış ve beyinden beyine bilgi nakli, iletişimin sağlanabildiğini görmüşlerdir. Telepati diye bildiğimiz durumdur bu. Bu deneyler sırasında sinirsel aktiviteler, düşünceler dışında duygularla ilgili iletim de sağlandığı gözlenmiştir. Beyine veya kafatası alt derisine takılabilecek nöral protezler veya nano boyutta çipler geleceğin robotumsu insanını veya kontrol edilebilir insanını mı oluşturmaya çabalıyor?  Birbirinden farklı meraklarımız ve sorularımız olsa da söz konusu gelişmelerin tedavi edici boyutu olabileceği gibi tam kontrol sağlamak gibi amaçlarının olması da mümkün görülüyor.

Deneylerden alınan sonuçlar elbette insan beynini uzaktan kontrol edilen bir makineye dönüştürülmemesi koşuluyla heyecan verici çalışmalar olarak görülmektedir. Gelecekte insanlar belki duygu iletimi ile empati duygusunu daha farklı yaşayacaklardır. Beyine uygulanan çiplerle düşüncelerin yaydığı elektriksel dalgaların kodları çözülerek ki az bir kısmı çözülmüş bulunuyor,  yazıya veya sese dönüştürülmesi imkânsız olmaktan çıkmış bulunmaktadır. Konuşma ve ellerin kullanımı olmadan bilgisayarlar aracılığıyla düşünceler yazdırılabilecek hatta rüyalar kayda geçirilebilecektir. Şimdilik bu tür çalışmalar oldukça masum görünse de gelişmeler sonucu insan aklının derinlerindeki gizlilik ve mahremiyetin de başkaları tarafından okunabilecek olması düşündürücü olabilir ancak bilim dünyası buna karşı ne gibi önlemler alınabileceği düşünecektir.

Gelişmeler insanı hayal etmeye sürüklüyor. Mesela erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer derlerse de belki gelecekte bu yol bypass edilip iş beyinde bitirilecek. Bir bakışta aşkın farkında olmadan beyinden beyine ilettiğimiz düşüncelerle oluştuğu gibi bir anlam içeriyor yeni keşifler.

Gelecekte nelere tanık oluruz bilemem ama büyük ihtimalle erkekler yine kadın dırdırından şikâyet edip başımın etini yedin yerine beynimi şişirdin demeye devam edecektir.

 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Son Eklenen Haberler

Konya haberleri
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı: "Yerli otomobil için en uygun il Konya"