00:00:00
-A +A
   Süleyman Göksu
Süleyman Göksu

AHİLİK HAFTASI (22-26 EYLÜL)

            Merhaba. 22-26 Eylül tarihleri arasında Ahilik Haftası dolayısıyla, Ülkemizin her yerinde kutlamalar düzenlenmektedir. Ahilik, biz Türklerin Rönesans’ı olarak kabul edilmektedir. Ahilik Teşkilatı, Türklerin Anadolu’da karşılaştıkları sosyal ve ekonomik sıkıntılarına çözüm getirmek ve yerli Bizans ekonomisi ile rekabet etme ihtiyacından doğmuş özgün bir kuruluştur. Ahilik, başlangıçta Türk esnaf, sanatkâr ve üretici birliği olarak faaliyet göstermiş, daha sonra toplumun üst katmanlarını içine alacak şekilde gelişmiştir.

           Anadolu Türk’ünü sanat ve esnaflık konusunda birleştirip yüceltmek gereğine inanan Horasan Erenlerinin altın birer halkası olan Ahi Evran ve Şeyh Edebali, Kırşehir'de bir araya gelerek esnaf ve sanatkârların dayanışmasını sağlayıp, Ahiliği sistemleştirmeye başlamışlardır.

          Tüm Anadolu'da hatta tüm dünyada, ticaretin insan fıtratına uygun mükemmel bir şekilde yapılacağı, kimsenin hakkına tecavüz edilmeyeceği, toplumsal barış ve huzurun sağlanacağı bir kurum oluşturmuşlardır. Tarih boyunca daima iyiyi, güzeli arama gayesiyle yaşayan Türkler, İslamiyet’e geçmeden önceki kültürel değerlerinin izleri bugün dahi pek çok ülkede görülmektedir. Türk toplumlarında kadın haklarına saygı, dayanışma, misafirperverlik, dıştan gelecek olan her türlü tehlikeye karşı birlik, beraberlik ve yardımlaşma gibi insani değerlerin bin yıl öncesinden var olduğunu ve mevcudiyetini görüyoruz. Ahilik, tüm bu değerleri kaynaştıran ve hayata geçirilmesini sağlayan bir yeniliktir.

          Dostluk, yiğitlik, kardeşlik ve yaren kavramlarını içinde barındıran Ahilik'te, din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkese eşit muamele yapılmış; çalışıp, üretmek ve alın teriyle kazanmak bir ahlak kuralı olmuştur.

          Ahilik, Anadolu'da, Kırım'da, Balkanlar'da kısacası Türk'ün ayak bastığı her yerde halkın zanaat ve meslek alanında yetişmesini, ahlaki yönden gelişmesini sağlayan, insana sürekli saygı ve sevgiyi aşılayan, vatanperverliği, bayrağı, ezanı ve devleti mukaddes sayan, çoğunluğun fikir ve düşünce özgürlüğünü benimsemiş, günümüzün çoğulcu demokrasisinin hakim olduğu bir teşkilattır. Ahilik, günümüzdeki sivil toplum örgütlerinin ilk örneğidir. İlkeleriyle, insanlığa kazandırdığı güzellikleriyle Ahilik, içinde bulunduğumuz yüzyılın sivil toplum örgütlerine örnek olacak çok önemli bir faaliyettir.

          Türk Dünyası olarak Ahi Evran ve Şeyh Edebali'nin muhabbetiyle birbirimizi kucaklamalı, ticaret ve sanayide doğruluk ve dürüstlükten taviz vermeden dünya milletleriyle yarışmalıyız. Bu vesileyle Ahilik ilkeleriyle insanlığa ve Türk Dünyasına yön veren Ahi Evran'a, Ahilik terbiyesiyle yoğrulmuş, Anadolu insanını zanaat ve esnaflık konusunda birleştirip yücelten Alperenlerin en büyüğü ve görkemlisi, dünya tarihinin en muhteşem Devletinin kuruluşunun öncülüğünü yapmış Şeyh Edebali'ye Allah'tan rahmet diliyorum. Ahilik Haftanız kutlu, geleceğimiz her zaman umutlu olsun.

 

 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Son Eklenen Haberler

Konya haberleri
Yatağa bağımlılar, "seyyar sandık" ile oy kullanıyor