00:00:00
-A +A
   Süleyman Göksu
Süleyman Göksu

BAZI DİNİ TABİRLER

Bilmemizde fayda olan Dini tabirler vardır. Bu sayede anlatılanı ve okuduklarımızı kolay anlama imkanımız olacaktır.

Sahih: Rükünleri ve şartlarına riâyet edilerek yapılan herhangi bir ibadet veya muameledir. Mesela: Farzlarına, vaciplerine riayet edilerek kılınan bir namaz, sahihtir.

Caiz: Yapılması dinde menedilmeyen, yasaklanmayan şey demektir. Bazı muameleler, dünya ahkâmı, hükümleri bakımından sahih olduğu halde ahiret ahkâmı bakımından caiz olmaz. Cuma namazı ile mükellef bir kimsenin Cuma ezanı okunurken yaptığı alış veriş gibi. Böyle bir muamele sahihtir, geçerlidir. Fakat manevi mesuliyetinden dolayı caiz değildir.

Câiz, bazan sahih yerinde, bazan da mubah yerinde kullanılır. Fasid: Aslında sahih iken bir şeyle birlikte olması sebebiyle meşrû olmaktan çıkan şeydir.

Meşru olan bir ameli bozup iptal eden şeye de "Müfsid" denir. Kasden yapılırsa azaba sebeptir. Fakat sehven yapılırsa azaba sebep olmaz. Namaz içinde gülmek gibi. Gülmek esasen sahih olan namazı ifsad eder.

Bâtıl: Rukünlerine veya şartlarına tamamen veya bir kısmına riâyet edilmeyen herhangi bir ibadet veya muameledir. Namazın rükunlarından hepsi veya biri olmadan kılınan namaz bâtıldır. Abdestsiz namaz kılmak gibi.

Allah ibadetlerimizi makbul eylesin…

 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Son Eklenen Haberler

Konya haberleri
Yatağa bağımlılar, "seyyar sandık" ile oy kullanıyor