00:00:00
-A +A
   Süleyman Göksu
Süleyman Göksu

DUÂ İBADETTİR

Dua lügatte çağırmak demektir. Sonra dua, küçükten büyüğe, aşağıdan yukarıya karşı yapılan niyaz ve temenni manasına kullanılmıştır. 

Dua, aciz olan kulun her şeye kadir olan Allahü Teala’dan ihtiyaç ve arzusunu, fiilen, kavlen (söz) ve hâlen yalvararak, ihlâs ve ciddiyetle istemesidir. 

Dua, Allahü Teala’dan af, mağfiret, lütuf ve yardım istemektir ve Allahü Teala’ya imanın en büyük ve en güzel delillerindendir. Dua ile onun kulu olduğumuzu, ona karşı ihtiyacımızı göstermiş oluruz.

Duanın hakikati, kulun rabbinden yardım istemesi ve onun yardım ve merhametine müracaat etmesidir. 

Dua, kulun Cenab-ı Hakk’ın varlığını, azametini, her şeye kadir olduğunu; kendisinin de aciz ve Rabb’ine muhtaç olduğunu itiraf etmesidir. 

Dua bir ibadettir. Kur’an-ı Kerim’de dua lafzı çok kere ibadet manasında kullanılır. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Dua ibadettir.” buyurmuştur.

Resalullah Efendimiz (s.a.v.)’e uyarak her mühim işte kalb huzuru ile kabulüne inanarak ve son derece tevazu’ içinde yalvararak dua etmek gerekir. Her hayırlı işte yalvarmak ve dua etmekle emrolunmuşuzdur. Zira mümin, samimi dua ile yardıma, hayır ve berekete nail olur. Dua, birçok belayı kaldırır ve düşmanların şerrinden kurtarır.

 

 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Son Eklenen Haberler

Konya haberleri
Yatağa bağımlılar, "seyyar sandık" ile oy kullanıyor