00:00:00
-A +A
   Süleyman Göksu
Süleyman Göksu

KONYA?DA HASAT BAYRAMI

Ekmeden biçmek olmaz. Tarlayı hazırlamak, tohumu ekmek, bakımını yapmak, ürünü elde etmek, bayağı zaman ve emek isteyen işler. Hasat, çiftçinin bayramıdır. Yorgunluğunun çıktığı andır. Eğer, ürün bir de para ederse, çiftçimizin deyme keyfine gitsin. Konya, Ülkemizin tahıl ambarıdır. Devir az araziden, bilimsel yöntemlerle çok mahsul edebilmek. Tarım arazileri üzerinde yapılan işletmeler, sanayi tesisleri ve binalar, verimli alanların yok olmasına sebep olmaktadır. Bilinmelidir ki, tarımın yeri ve tesislerin yeri farklıdır.

TZOB Başkanı Seyfi Bayraktar, Konya’nın Meram İlçesi Boyalı Mahallesindeki Hasat Bayramı töreninde: "Mevcut olan toprakları fevkalade verimli ve dikkatli kullanma mecburiyetimiz var. Gittiğim her yerde, sayın valilere ve belediye başkanlarına sesleniyorum. Lütfen verimli tarım arazilerini imara açmayın diyorum. Artık yeter. Bütün sanayi tesisleri, yapılaşmalar, işletmeler, hepsi verimli tarım arazileri üzerinde. Bu verimli tarım arazileri bizim çocuklarımızın ve geleceğimizin istikbali. Çocuklarımız ve geleceğimizin istikbaliyle oynamaya kimsenin hakkı yok. Cenab-ı Allah bu toprakları, Türk çiftçisi işlesin, üretsin ve bu ülkeyi beslesin diye bahşetmiş. Bu toprakların üzerine bina, fabrika, başka işletmeler yapın, yapılaşmaya gidin diye bize bahşetmemiş. Günahtır. Biz bu toprakları açık bir fabrika görüyoruz. Fabrika üzerine fabrika kurulmaz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Biz fabrika üzerine fabrika kuruyoruz" diye konuştu.

Çiftçilerimizin problemleri noktasında, gerekenler yapılmalıdır. Hibe traktörlerin motor güçlerinin yeterli olmadığı, amacına uygun bir fayda sağlamadığı söylenmektedir. Bu konuda, gerekli düzenlemeler beklenmektedir.

Tahılımızı üretmek, kendimize ve insanlara faydalı olabilmek ne güzel. Ülke olarak, dışa bağımlı olmanın zorluklarını çok yaşadık. Hasat Bayramınız kutlu, ürününüz bereketli olsun. Emekleriniz boşa gitmesin.

 

 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Son Eklenen Haberler

Konya haberleri
Konya'da elektrik kesintisi!