00:00:00
-A +A
   Süleyman Göksu
Süleyman Göksu

KONYA DA KAYNAK SUYU SEBİLLERİ

Su, en önemli besin kaynaklarımızdan ve yaşam için gerekli olan bir içeceğimiz. Konya'da, evlerde ve işyerlerinde çeşmeden akan suların içilmesine   vatandaşlar sıcak bakmıyorlar.  Şehirde tatlı su çeşmeleri büyük ilgi görüyor. Ya da, hazır sular tercih ediliyor.

 
 
   
   
   
   

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, içme,kullanma ve endüstri su hizmetinin yanı sıra Türkiye’de tek olarak ayrı bir şebeke ile tatlı su hizmetini sürdürüyor. KOSKİ, merkezde bin çeşme ile yürütülen tatlı su hizmetinin Konya geneline yaygınlaştırmak için çalışma başlattı.

Tatlı su dağıtım şebekesinin götürülme imkanı olmayan mahalleler için planlanan çalışmada, dört mahalle pilot bölge olarak seçildi. Pilot bölgelerde yürütülen çalışmada 5 bin litre kapasiteli tatlı su sebilleri kuruldu. Özel koruma kabinli tatlı su sebillerinde, yaz aylarında suyu güneş ışınlarından ve sıcaktan, kış aylarında ise donmadan korumak için özel yalıtım malzemeleri kullanıldı.

5 bin litrelik su sebilleri, pilot bölge olan Karatay’a bağlı Sakyatan, Karapınar’a bağlı Kayalı, Ereğli’ye bağlı Zengen ve Kutören mahallerinde hizmet vermeye başladı. Vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanan tatlı su (Kaynak suyu) sebili hizmeti, Konya geneline yaygınlaştırılmak üzere Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılı yatırım programına da alındı. Diğer ilçelerde bu hizmetten faydalanabilmek için sabırsızlıkla bekliyor.

Elbette insanlar, zamanla tatlı suyun şebekeden akmasını istiyorlar. Haydi hayırlısı...

 

 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Son Eklenen Haberler

Konya haberleri
Konya'da elektrik kesintisi!