00:00:00
-A +A
   Süleyman Göksu
Süleyman Göksu

MÜCEDDİD-İ ELF-İ SÂNÎ İMÂM-I RABBÂNÎ HAZRETLERİNE DÂİR

İmam-ı Rabbani Hazretlerinin en meşhur ve en çok okunan eseri Mektûbât'ıdır. Muhtelif zamanlarda muhtelif kimselere gönderdiği mektupları, kendisi daha hayattayken müritleri tarafından bir araya getirilmiştir.

Aralarında zamanın padişahlarının ve idarecilerinin de bulunduğu yüzlerce insanı mektupları ile Resûlullah'ın sünnetine uygun itikat ve amele davet ediyor, birçok âlim ve veliler yetiştiriyordu. Yatsı ve vitir namazını kıldıktan sonra hemen uyur, yatmadan evvel okunması icab eden ayetleri ve duaları okurlardı. Yatsıdan sonra hemen yatmayı tavsiye eder ve:

"Yatsıdan sonra uyanık durmak, gecenin sonunda uyanmayı geciktirir." buyururlardı.

Yaz olsun kış olsun daima; seferde ve hazarda, ekseriya gecenin yarısından sonra, bazen de gecenin üçte ikisi geçtikten sonra kalkarlar, tam bir abdest alırlar ve o vakitte okunması sünnet olan duaları okurlardı. Abdest alırken başka birinin su dökmesini istemezlerdi. Abdest suyunda israf etmemeye o kadar ihtiyatlı davranırlardı ki, daha fazlası tasavvur olunamazdı. Abdest alırken kıbleye dönmeye çok dikkat ederler. Fakat sıra ayaklarına gelince ayaklarını kıbleye karşı yıkamazlardı.

Her namazda misvak kullanmaya ve her namaz için abdest almaya çok dikkat ederlerdi. Her uzvu yıkarken kelime-i şehâdet ve fıkıh kitaplarında bildirilen abdest dualarını okurlardı. Sonra da teheccüd namazı, Kur'ân-ı Kerim hatmi ve evrad ve ezkâr ile meşgul olurlardı. Bilhassa Cuma ve Pazartesi geceleri ve günlerinde salevât-ı şerîfeyi çok okurlardı.

 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Son Eklenen Haberler

Konya haberleri
Konya'da elektrik kesintisi!