00:00:00
-A +A
   Süleyman Göksu
Süleyman Göksu

OLMASA DA EVLÂT İSTERKEN?

Kimileri;

Sadece ve illâ çocuğu olması için çırpınıyor. Hayır mı olacak, şer mi olacak, bedbaht mı olacak ya da mümkün mü, değil mi, hiç umursamıyor. Çocuğu olsun da gerisi mühim değil, bir şekilde kolay, gözüyle bakıyor.

Elbette doğru sebeplere sarılmak makbul, fakat murâd-ı ilâhîye aykırı düştüğü hâllerde kadere rızâ göstermeyip g?filâne bir ısrar, âdetâ Hakk’a karşı inat, insanoğlunu harap ve helâk etmekte.

Hâlbuki;

Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in bu hususta tâlim buyurduğu edep; neticeye, ancak kadere ve hayra göre yöneliştir. Mâlûm, Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in çok sevdiği hâlde Hazret-i Âişe Annemiz’den çocuğu yoktur. Hazret-i Hatice’den sonra Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’e en yakın annemiz o olduğu hâlde Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, ondan illâ evlâdı olması bahsinde ısrarcı bir duâ hâlinde olmamıştır. Âişe Annemiz’den de bu hususta rızâ-yı ilâhî sınırlarını aşan herhangi bir endişe sâdır olmamıştır.

O güzel nümûnelere rağmen;

İllâ çocuk olsun diye endişeden endişeye sürüklenenler, ilâhî kaderin acı virajlarında perişan oluyor ve hayırdan mahrum neticelerin kıskacında rûhen bir ibret harâbesine dönüyorlar.

Hâlbuki;

Çare, Peygamber Efendimiz’in ve Âişe Annemiz’in teslîmiyet ve rızâsına edeple sarılmak. O zaman zâhirde ve bâtında rûhen bir huzur kitâbesi meydana geliyor.

Elbette;

Bu kıvam için, Kur’ân ve Sünnet tahsili şart.

 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Son Eklenen Haberler

Konya haberleri
Konya'da elektrik kesintisi!