00:00:00
-A +A
   Süleyman Göksu
Süleyman Göksu

SARAYÖNÜ ZİYARETİM VE İZLENİMLERİM

Merhaba. İnsanoğlu adeta kuş gibi, bir anda nerde olacağı hiç belli olmuyor. Konya’nın Sarayönü İlçesinin hayatımdaki yeri çok önemli. Babamın ve rahmetli annemin doğup büyüdükleri güzel bir ilçe. Konya-İstanbul karayoluna 8 km, Konya’ya uzaklığı ise 52 km mesafede. Sarayönü sakin bir emekli kenti. Çocukluğumda gördüğüm Sarayönü ticaret merkezi olarak çok hareketli idi.

Bir akrabanın taziyesi için Sarayönü’ndeydim. Bu arada Ak Parti’den Belediye Başkanı seçilen Nafiz Solak ve Belediye Başkan Yardımcığına atanan, 1. Sıra Meclis Üyesi Mevlüt Göksu’ya tebrik ziyaretinde bulundum. Nafiz Solak daha önce Ak Parti İlçe Başkanlığı ve serbest veteriner hekimlik yaptı. Mevlüt Göksu ise özel şirketlerde idarecilik görevlerinde bulundu. Sohbet sırasında Sarayönü’nün problemlerini ve geleceğini konuştuk. Başkan Solak, Yeni Büyükşehir Kanunuyla Belediye sınırları ve nüfusu artan Sarayönü’nün her köşesine icraatlarıyla canlılık kazandırmak istiyor. Önemli projeleri var. Yapılacak hizmetler konusunda, şimdiden ezbere konuşmak istemiyor. Bilindiği gibi, ilçelere yapılacak hizmetlerin programlanma yeri Konya Büyükşehir Belediye Meclisi.

Belediye Başkanı Solak, Konya Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Cevat Özpınar’ın hazırladığı bir proje ile 30 ile 50 evden oluşan 80 bin civarında ağaç ve çalısal bitkinin toprakla buluşacağı bahçeli site şeklinde, doğayla iç içe bir yaşam alanını Sarayönü’ne kazandırmak istediğini, kendilerinin de bu projeye sıcak baktıklarını söyledi. Bu sayede Sarayönü bir cazibe merkezi olacak. İlçenin Karatepe Mahallesi yönündeki çıkışında hayata geçirilecek olan bu uygulama ile yemyeşil bir yaşam alanı kurulması hedefleniyor. Bu faaliyet sosyal ve ekonomik olarak ilçeye katkı sağlayacak, başka girişimcilere de örnek olacaktır.

Başkan Solak, Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsünün Sarayönü’ne kaydırılması konusunda önemli çaba sarf ettiklerini ifade etti. Başkan, ayrıca Konuklar ve Gözlü Devlet Üretme çiftliklerinin Veteriner ve Ziraat Fakültelerinin uygulama alanı olması için gerekli girişimlerde bulunduklarını belirtti. Yapımı devam eden yüzme havuzu ise kısa zamanda bitirilecektir, dedi. Sayın Başkana, ilçeye doğalgaz getirilmesi için halkın taleplerinin olduğunu ifade ettim. Elbette, doğalgazın gelmesi için halkın müracaatının olması ve şirketin gelir-gider hesabı olarak bu işe sıcak bakması gerekiyor. Bu konu üst düzeyde de bir çalışma gerektiriyor.

Daha sonra Belediye Başkan Yardımcısı Mevlüt Göksu ile Lâdik Mahallesinde hızla yapımı devam eden TOKİ konutlarını gezdik. Sayın Göksu, konutların Sarayönü’ne renk ve güzellik katacağını belirtti. Bu arada, TOKİ Konutlarının gelmesi için büyük çaba sarf eden, Lâdik eski Belediye Başkanı Şükrü Tınas’ın kulaklarını çınlattık.

Bölgede vatandaşların çoğunluğunun geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Bu alanda var olan sıkıntıların iyi tespit edilmesi gerekir. İlgili kurul ve kuruluşlarla işbirliği içinde neticeye ulaşılacağını sanıyorum. Belediye Başkanına bu konularda önemli görev düşmektedir.

Sarayönü’nde işsizliği önlemek için istihdam alanlarına ihtiyaç var. Kültürel faaliyetlerin geliştirilmesi hususunda yeni çalışmalar gerekiyor. Şimdiden hissedilen, özellikle yaz aylarında ilçede daha çok artan ve ulusal medyaya yansıyan pis kokular konusunda vatandaş hala dertli.  

Tüm güzelliklerin, Sarayönü için olmasını diliyorum. Kalın sağlıcakla.

 

 

 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Son Eklenen Haberler

Konya haberleri
Konya'da elektrik kesintisi!