00:00:00
-A +A
   Süleyman Göksu
Süleyman Göksu

YAVUZ SULTAN SELİM?İN HİKAYESİ

Sanma şahım /herkesi sen / sadıkane / yar olur
Herkesi sen / dost mu sandın / belki ol / ağyar olur
Sadıkane / belki ol / alemde bir / dildar olur...
Yar olur / ağyar olur / dildar olur / serdar olur "

Yavuz Sultan Selim Han’a ait güzel ve anlamlı bir beyit. Dizelerin ilk kelimeleri yukardan aşağıya okunduğunda aynı dizeyi veriyor. Bu tarzda yazılan ilk beyit olduğu söylenmektedir. Divan Edebiyetinda bu özelliğe vezni aher denir. Yavuz Sultan Selim Han bu beyiti, Şah İsmail’e yazmıştır. Hikayesi şöyledir: Yavuz şiire, edebiyata ve santrança meraklı biridir. Aynı şekilde Şah İsmail’de de bu özellikler vardır. Sarayında ünlü şairleri barındırır ve çok iyi santranç oynardı.

Bunu bilen Yavuz, Şah’ın bu özelliğinden faydalanmak ister. Tebdili kıyafetle (gezgin bir abdal kılığında) Şah’ın ülkesine gider. Hanlarda ve kervansaraylarda santranç oynayarak, önüne geleni yener. Haber Şah’a ulaşır. Der ki, çağırın bir de benimle oynasın. Yavuz Şah’ı da yener. Şah sinirlenir ve Yavuz’a der ki :”Sen edep nedir bilme misin? Hiç Şah’lar mat edilir mi?” Elinin tersiyle Yavuz’a bir tokat atar. Şah’ın kızdığını anlayan Yavuz onu yücelten şiirler okumaya başlar. İşte Şah’ın huzurundan ayrılırken de bu şiiri okur. Ancah Şah İsmail hala onun Yavuz Sultan Selim olduğunu anlamamıştır.

Yavuz yediği tokatın acısını hiç unutamaz. Birkaç sene sonra Çaldıran Savaşında Şah İsmail’i yener ve ona bir mektup gönderir. Mektupta o günkü tokadın karşılığını aldığını söyler ve ilave eder: “Atacaksan tokadı, böyle atacaksın.”

Aslında Yavuz, bütün olanları şiirinde Şah’a anlatmış, ancak Şah anlamamıştır. Herkesin dost olmayacağını, bir gün böyle kişilerin karşısına serdar olarak ta çıkabileceğini söylemiştir.

 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Son Eklenen Haberler

Konya haberleri
Yatağa bağımlılar, "seyyar sandık" ile oy kullanıyor