15 gündür eylem yapan maden işçileri Konya'da patronun kapısına dayandı!

15 Eylül 2020 19:33

Karaman'ın Ermenek ilçesinde Seba ve Cenne Maden Ocaklarında aylardır maaşları ve hakları ödenmeyen maden işçilerinin eylemleri devam ediyor. Eylemlerinin 15. gününde işverenin Konya’da yaşadığı rezidansın ve yem fabrikasının önünde eylem yapan madenciler, sonuç alamayınca Ankara’ya yürüme kararı aldı. Burada açıklama yapan bir madenci, “Ben açım, aç ! 2 yaşındaki kızım 'baba bana çikolata al' diyor. O çikolata alacak parayı elimizden aldın sen Özbey" diyerek isyan etti. Bağımsız Maden İŞ tarafından yapılan açıklamada ise, eylem yapan işçilerin yasağa rağmen işten çıkarıldığını duyurdu.

15 gündür eylem yapan maden işçileri Konya'da patronun kapısına dayandı!

Karaman’ın  Ermenek ilçesinde Cenne 1 No’lu ve Seba Maden Ocaklarında 13 aydır maaş alamayan maden işçilerinin eylemi sürüyor. 


İŞVERENİN KAPISINA DAYANDILAR


Maden işçileri eylemlerinin 15. Gününde işverenin Konya’da yaşadığı rezidansın ve yem fabrikasının önünde toplandı. Burada maden sahibi Fehmi Özbey ile görüşen işçiler, sonuç alamadı. 


Özbey ile görüşen işçi temsilcileri, "Patron sadece laf kalabalığı yapıyor, hiçbir talep karşılanmadı, yaptıkları onca hukuksuz uygulamaya rağmen devlet müdahale etmiyor" diyerek, 1 Ekim'de Ankara'ya yürüme kararı aldıklarını ifade ettiler.


“DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI”


Taleplerinin karşılanmaması üzerine madenciler ve eşleri Özbeylerin Konya'daki evinin önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Burada söz alan bir madenci eşi, "Onlar burada bu lüks hayatı yaşarken biz alnımızdan akan ter, kara kömür lekesinin hakkını alamadık. Bizler emeğimizin hakkını istiyoruz. Alyansımızı bozduracak duruma geldik, böyle bir hayatı hakketmiyoruz. Artık yeter ! Dayanacak gücümüz kalmadı”


“BEN AÇIM AÇ !”


Söz alan bir maden işçisi ise, "Çıkardığımız bu kömürler nereye gidiyor, devlet neden bizim sesimizi duymuyor? Ben açım, aç ! 2 yaşındaki kızım 'baba bana çikolata al' diyor. O çikolata alacak parayı elimizden aldın sen Özbey" diye isyan etti.


YASAĞA RAĞMEN İŞTEN ÇIKARDILAR

Öte taraftan Bağımsız Maden-İş tarafından yapılan açıklamada, yasağa rağmen madencilerin işten çıkartıldıkları belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “İSİG Kanunu ve İş Kanunu 34 Maddeye göre Seba Madencilik'te üretimi durduran üyelerimiz Ahlaksız ilan edilip pandemi yalanı işten çıkarma yasağının foyasını ortaya çıkarır biçimde hukuksuzca atıldılar, direniyoruz. Patron ve kolluk baskısı o kadar yüksek ki işçi yasa vurguluyoruz”

KONYA'NIN NABZI ÖZEL

 

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler