Azerbaycan ordusu, 28 yıl sonra işgalden kurtardı! Çok kritik kent artık özgür

8 Kasım 2020 15:45

AZERBAYCAN Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ordunun Dağlık Karabağ'ın işgalden kurtarılmasında kritik öneme sahip Şuşa kentini işgalden kurtardığını açıkladı.

Azerbaycan ordusu, 28 yıl sonra işgalden kurtardı! Çok kritik kent artık özgür?v=1

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev,  ulusa sesleniş konuşmasında 28 yıldır işgal altında bulunan Şuşa'nın  ermenistan işgalinden kurtarıldığı müjdesini verdi. Önce merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in mezarını ziyaret eden İlham Aliyev, mezara çelenk bıraktı. Burada Azerbaycan Milli Marşı seslendirildi, Aliyev saygı duruşunda bulundu.

Askeri üniforma giyen Aliyev'e eşi Mihriban Aliyeva da eşlik etti. Aliyev daha sonra 20 Ocak şehitlerinin defnedildiği Bakü Şehitler Hıyabanını ziyaret etti. Ebedi Ateş Anıtına çelenk bırakan Aliyev, ulusa sesleniş konuşmasını burada gerçekleştirdi. Aliyev'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

- 8 Kasım 2020 Azerbaycan tarihinde ebedi olarak yaşayacak. Bu bizim şanlı zaferimizin günüdür. Dünyadaki tüm Azerbaycanlıların gözü aydın olsun.

- Babamın vasiyetini yerine getirdim, Şuşa'yı kurtardık. Bugün Azerbaycan bayrağı Şuşa'da dalgalanıyor.  28 yıl sonra Karabağ'ın kalbi Şuşa'da ezan sesi duyulacak. 

- 28 yıldır işgal altında olan Şuşa'nın Azerbaycan tarihinde hususi bir yeri var. Şuşa, sadece Azerbaycan'ın değil, tüm Kafkasya'nın incisidir.

- Bizim zafer yürüyüşümüz devam ediyor. Eğer Ermenistan taleplerimize cevap vermezse sonuna kadar gideceğiz.

- Hocalı kurbanlarının kanı yerde kalmıyor. İntikamımızı savaş meydanında alıyoruz. Düşmanı kovuyoruz ve kovacağız.

- Şuşa bizimdir, Karabağ bizimdir, Karabağ Azerbaycan'dır.

'ŞUŞA DÜŞERSE, KARABAĞ DÜŞER' DEMİŞTİ

Dağlık Karabağ’ın ayrılıkçı Ermeni lideri Arayik Harutyunyan, Facebook’tan paylaştığı video mesajda “Azerbaycan kuvvetleri Şuşa istikametinde ilerliyor. Şehre en fazla 5 kilometre mesafedeler. Şuşa düşerse, Karabağ düştü demektir” ifadelerini kullanmıştı.

Suşa Azerbaycan için önemli bir kent

Şuşa, Ermenistan tarafından 8 Mayıs 1992'de işgal edilmişti. 1752'de Karabağ hanı Penahali han tarafından kurulan Şuşa, hem çok sayıda tarihi anıta sahip olduğu için hem de çok sayıda seçkin bilim ve kültür adamının burada doğması dolayısıyla sadece Şuşalılar için değil, tüm Azerbaycanlılar için önemli bir kent.

Şuşa, Azerbaycan tarih ve kültürünün simgelerinden olan bir şehir olmanın yanı sıra hem bölgeye hakim coğrafi konumu hem de Dağlık Karabağ'ın en büyük şehri Hankendi'ne giden yolun üzerinde bulunduğu için stratejik önem de taşıyor.

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ'da 27 Eylül'de başladığı operasyonda, 4 kent merkezi, 3 kasaba ve 220 civarında köy ile bazı önemli tepeleri Ermenistan'ın işgalinden kurtarmıştı.

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +