Çok Bulutlu

13°C
Konya

Bakanlık duyurdu: Türkiye İsrail ile olan ticaretini tamamen durdurdu

Ticaret Bakanlığı, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları ve uluslararası hukuk ile insan haklarına aykırı uygulamaları nedeniyle tüm ithalat ve ihracat işlemlerinin durdurulduğunu açıkladı.
Bakanlık duyurdu: Türkiye İsrail ile olan ticaretini tamamen durdurdu
Kayıt Tarihi: 03.05.2024 06:20 - Son Güncelleme: 24.05.2024 05:33
YAZI
A

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarının sonucunda yaşanan insani felaketin ve fiziki yıkımın devam ettiği belirtildi.

Türkiye'nin, çatışmaların sona erdirilmesi, insani kayıpların ve fiziki yıkımın engellenmesi, kalıcı bir ateşkesin sağlanması ve iki devletli çözümün gerçekleştirilmesi için çaba sarf ettiği ve diplomasinin tüm araçlarını kullandığı vurgulandı. Ülkenin, Gazze halkına yardım elini uzattığı ve on binlerce ton insani yardım malzemesini bölgeye ulaştırdığı ifade edildi.

Ancak, İsrail'in uluslararası ateşkes çabalarını reddettiği ve insani yardımları engellediği belirtildi. Türkiye'nin bu nedenle 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren 54 ürün grubunun İsrail'e ihracatını kısıtladığı bildirildi. İsrail'in Gazze'ye kesintisiz ve yeterli miktarda insani yardım akışına izin vermediği sürece bu kısıtlamaların devam edeceği vurgulandı.

Bu çerçevede, Türkiye'nin İsrail'le ilgili ihracat ve ithalat işlemlerini tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurduğu belirtildi. Türkiye'nin, Filistinli kardeşlerinin bu kısıtlamalardan etkilenmemesi için Filistin Milli Ekonomi Bakanlığı ile işbirliği içinde çalıştığı ifade edildi.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin, bundan sonra da Filistinli kardeşlerinin haklı davasını desteklemeye devam edeceği vurgulandı.

ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nöbetçi Eczane

Kategorideki Diğer Haberler