Çok Bulutlu

13°C
Konya

Bu tünelden geçenlerin havası değişiyor! Demirkapı Tüneli ulaşımın can damarı oldu

Antalya ile Konya arasında geçen yıl hizmete giren ve 4 dakikada karasal iklimden Akdeniz iklimine geçişi sağlayan Demirkapı Tüneli, 1 yıldır bölgedeki ulaşımın can damarı oldu Ulaşım süresini 4 saatten 2.5 saate düşüren tünelin zaman ve yakıt tasarrufu sağladığını belirten sürücüler, "Tüneli geçince havamız bile değişiyor. Montu çıkarıp tişört giyiyoruz" diyor
Bu tünelden geçenlerin havası değişiyor! Demirkapı Tüneli ulaşımın can damarı oldu
Kayıt Tarihi: 15.05.2024 08:04 - Son Güncelleme: 24.05.2024 04:52
YAZI
A

Antalya ile Konya arasında geçen yıl hizmete giren ve 4 dakikada karasal iklimden Akdeniz iklimine geçişi sağlayan Demirkapı Tüneli ve bağlantı yolu 1 yıldır bölgedeki ulaşımın can damarı oldu. Antalya- Konya arası ulaşım süresini 4 saatten 2.5 saate düşüren tüneli kullanan sürücüler, tünelin kendilerine zaman ve yakıt tasarrufu sağladığını anlattı.

TARİHİ GÜZERGÂH

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 1 yıl önce hizmete açılan Demirkapı Tüneli, Romalılardan itibaren kullanılan 2 bin 400 yıllık ulaşım güzergâhını yeniden canlandırdı. Roma, Bizans ve Selçukluların kullandığı 4 kilometrelik tarihi döşeme yolun altından geçen 5 bin 68 metre uzunluğundaki çift tüplü tünel ile Antalya ve Konya arası ulaşım süresi 4 saatten 2.5 saate düştü. Adını zirvesindeki tarihi "Demirkapı" geçidinden alan tünelin bir başka özelliği ise 4 dakika gibi kısa bir süre içinde karasal iklimden Akdeniz iklimine geçişi sağlaması. Konya'dan Antalya yönüne giden sürücüler, doğa harikası Gembos ve Eynif ovalarından geçip tünele girdiklerinde, dakikalar sonra İç Anadolu'nun karasal ikliminden Akdeniz iklimine geçiyor.


MONTTAN TİŞÖRTE

Tüneli kullanan vatandaşlar, tünel sayesinde 1 yıldır rahat ulaşım imkânına kavuştuklarını anlattı.


Şoför Fikret Şahin (55): Demirkapı Tüneli, Antalya- Konya arasını 4 saatten 2.5 saate düşürdü. Zamandan ve yakıttan büyük tasarruf sağlıyoruz. Ayrıca tüneli geçince havamız bile değişiyor. 4 dakikada karasal iklimden Akdeniz iklimine geçiyoruz. 4 dakikada önce mont giyerken 4 dakika sonra tişörte geçiyoruz.

Şoför Adem Güzel (49): Tünelin geçerek 1800 rakımdan, kısa sürede 100 metre rakıma iniyoruz. 4 dakikada karasal iklimden Akdeniz iklimine geçmek ise bir filmde zaman tünelinin içinden geçmek gibi.

'DEMİRKAPI TÜNELİ 1 YAŞINDA'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yaptıkları projeler ile yolları kısaltmaya, insanları kavuşturmaya devam ettiklerini belirterek, "Dakikalar içinde, karasal iklimden Akdeniz iklimine ulaştıran tünel 1 yaşında. Antalya-Konya arasındaki mesafeyi 30 kilometre kısaltan Demirkapı Tüneli..." dedi.

YILDA 748 MİLYON TL TASARRUF

Çift tüplü inşa edilen tünel, taşıt trafiğine 2x2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında hizmet veriyor. 5.1 kilometre uzunluğundaki tünel, Antalya-Konya arasındaki mesafeyi 30 kilometre kısalttı. Bu sayede karbon salımı 11 ton azalırken, zaman ve yakıttan yılda 748 milyon TL tasarruf sağlandı.

Sabah

ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nöbetçi Eczane

Kategorideki Diğer Haberler