Cami hoparlörlerinden müzik yayını soruşturmasında tutuklama

22 Mayıs 2020 15:31

İzmir'de, cami hoparlörlerinden müzik yayınına ilişkin sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan Banu Ö, tutuklandı.

Cami hoparlörlerinden müzik yayını soruşturmasında tutuklama

İzmir'de, merkezi sistemin frekansına girilerek camiden korsan müzik yayını yapılan anları sosyal medya hesabında paylaşınca gözaltına alınan Banu Ö., 'dini değerleri aşağılama' suçundan sevk edildiği adliyede, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

KILIÇDAROĞLU: CAMİLERİMİZDE EZAN SESİ DUYMAK İSTERİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "İbadet yerleri kutsalımızdır. Camilerimizden ezan ve İstiklal Marşı dışında herhangi bir sesin yükselmesini asla kabul etmiyoruz" ifadesini kullandı. 

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından İzmir Müftülüğü'nün merkezi ses sistemi frekansına girilerek kentteki bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapılmasına ilişkin paylaşımda bulundu. 

Kemal Kılıçdaroğlu, "İbadet yerleri kutsalımızdır. Camilerimizden ezan ve İstiklal Marşı dışında başka herhangi bir sesin yükselmesini asla kabul etmiyoruz. İzmir'de yaşananların faillerinin bir an önce bulunmasını istiyoruz" değerlendirmesini yaptı.

SİSTEMİ YAPAN MÜHENDİS: YETKİLİLERİ UYARMIŞTIM, DİNLEMEDİLER

İzmir'deki cami hoparlörlerinin hacklenmesiyle ilgili merkezi ezan sistemini tasarlayan mühendis Vahap Ünalan ilk kez konuştu. Ünalan "Diyanet'i, siyasileri ve bürokratları 'bu teknoloji eskidi' diye uyardım, ama beni dinlemediler" dedi.

OLAYIN GEÇMİŞİ 

İzmir’de bazı camilerde 20 Mayıs'ta Çav Bella marşının çalınmasının ardından Bornova ve Bayraklı ilçelerindeki bazı camilerde Selda Bağcan’ın şarkısı çalınmıştı. İzmir Müftülüğü yaşanan olayların ardından İzmir’de merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son verildiğini açıklamıştı.

Bazı sosyal medya hesaplarından, kentteki bazı camilerin hoparlörlerinden Selda Bağcan şarkısının yer aldığı müzik yayını yapıldığı paylaşımları üzerine Müftülükten açıklama yapılmıştı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"20 Mayıs çarşamba günü ilimizdeki bazı camilerimizin hoparlörlerinden yapılan müzik yayınından sonra bugün yine Bornova ve Bayraklı ilçelerimizdeki bazı camilerimizde yine aynı tarzda bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Yaşanan bu olayın ardından konu adli mercilere intikal ettirilmiştir. Diğer taraftan söz konusu saldırılar aydınlığa kavuşturulana kadar, tedbir amaçlı olmak üzere İzmir'de merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son verilmiştir."

İzmir'deki bazı camilerin hoparlörlerinden dün müzik yayını yapılmış, Müftülükten yapılan açıklamada, yayının, merkezi sistemin frekansına korsan şekilde müdahil olanlarca yapıldığı belirtilmiş, konuyla ilgili inceleme başlatıldığı ve suç duyurusunda bulunulduğunu bildirmişti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da eylemi gerçekleştiren ve eyleme ilişkin videoları övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler