CHP'li Şener: Camilerde müzik yayını yapılmasının ana zanlıları iktidar ve çevresidir (ÖZEL )

25 Mayıs 2020 21:45

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, İzmir'de bazı camilerin merkezi sisteminden müzik çalınmasına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Olayı muhalif partilere yönelik kumpas kurma çabası olarak değerlendiren Şener, “İktidar provokatörleri ortaya çıkarmak yerine, muhalefeti suçluyor. Camilerden müzik yayınlama huyu bu olaydan önce de Ağrı’da AKP’liler tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu yüzden camilerde müzik yayını yapılmasının ana zanlıları iktidar ve çevresidir” dedi.

CHP'li Şener: Camilerde müzik yayını yapılmasının ana zanlıları iktidar ve çevresidir (ÖZEL )

AKP'nin kurucuları arasında yer alan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, İzmir'de bazı camilerin merkezi sistem frekanslarına girilerek müzik yayını yapılmasına ilişkin Sözcü’ye  çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“İKTİDARIN OLAYI ÇARPITARAK ÜSTÜNE GİTMESİ DİKKAT ÇEKİCİ”

Olayın doğrudan doğruya halkı tahrik etmeye yönelik bir provokasyon olduğunu belirten Şener, “ Bu provokasyon birileri tarafından Türkiye’yi karıştırmak için yapılmıştır. Bu bir provokasyondan da muhalif gördükleri partiler üzerinden kumpaslar oluşturma niyetindeki birilerinin planlarının sonucu da olabilir. Burada özellikle Cumhurbaşkanı ve hükümet çevrelerinin doğrudan doğruya bu işten zevk almışçasına üzerine giderek, olayı çarpıtarak üzerine gitmesi dikkat çekici” dedi.

“HÜKÜMET PROVOKATÖRLERİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRÜYOR”

Konuya ilişkin ciddi bir soruşturma başlatılması gerektiğini söyleyen Şener, “Bu konuyla ilgili yargısal soruşturmanın yapılması lazım. Ama olayın faillerini ortaya çıkarmak yerine medyadaki paylaşımında herhangi bir suç unsuru olmayan birisine eski kimliğinden dolayı olayı başka bir yere çekmeye çalışıyorlar. Hükümetin ve savcılığın görevi bu olayla ilgili paylaşım yapanları değil, bu provokasyonları yapan faillerin bulunmasıdır.  Burada hükümet çevresinde bakandan tutunda hükümetin başına varıncaya kadar bu algı operasyonuna devam ediyorlar. Sen provokatörlerden[t1]  yana mısın yoksa provokatörün kim olduğunu tespiti çabasında mısın? Şu ana kadar hükümet kanadından yapılanlar provokatörlerin ekmeğine yağ sürüyor” şeklinde konuştu.

“FAİLLER ORTAYA ÇIKARILMAZSA BU ONLARIN TEZGÂHIDIR”

“Camilerde kendi partileri lehine siyasi toplantı ve propagandalar yapmaya alışmış olan kesim iktidardır” diyen Şener konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu olay muhaliflere bir kumpas kurma çabası içerisinde organize edilmiş bir işe benziyor. Oysa partinin genel başkanından alttaki örgütlerine kadar camilerde defalarca toplantı ve propaganda yapmışlardır. Bunların onlarca örneği var. Partinin genel başkanı da camilerin avlusunda ya da caminin girişinde ve çıkışında siyasi konuşmalar yapmıştır. Öte tarafından Diyanet’e hakim oldukları için, Diyanet’e hutbe hazırlatmışlardır. Camilerden müzik yayınlama huyu bu olaydan önce Ağrı’da AKP’liler tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu yüzden burada zanlı ve olayın tezgâhı ile ilgili ana kitle de onlardır. Eğer failler ortaya çıkarılmazsa bu yüzde yüz kendi tezgâhlarıdır. Yargıya, polise, istihbarata hakimsin, telefonları dinliyorsun. Hala bu işin failini çıkartmıyor da paylaşım yapıyor diye birilerinin peşine düşüyorsa bu işin faili sen ve sana yakın kişilerdir.”

“HÜKÜMET SIKIŞMIŞ VAZİYETTE”

AKP hükümetinin oy kaybını telafi etmek için algı yürüttüğünü dile getiren Şener, “Hükümet sıkışmış vaziyette. Ülkeyi yönetemiyorlar. 5 yıldır bu ülkenin ekonomisi berbat. Bu ekonomik sıkıntı sadece virüs salgınıyla başlamadı. Çiftçi, esnaf ve diğer vatandaşlar kan İşsizlik ayyuka çıkmış. Böyle bir ülkeyi onlar inşa ettiler. Böyle bir noktada kan kaybettiklerini görerek, iktidarın ellerinden kaydığını görüyorlar. Bunu da telafi etmek için gece gündüz düşünüyorlar. Sürekli seçmeni manipüle etmek için ‘Dinin sahibi biziz, bunlar dine karşılar’ diyerek uğraşıp duruyor. Erdoğan’ın 10 yıllık konuşmalarına bakarsak, sürekli dini kavramlar üzerinden muhalefeti yanlış göstermek için her şeyi yapıyor. Böylesine iftira atan bir kesimin bir provokasyon ortaya çıkarmak suretiyle bu algıyı pekiştirmek çabası içerisinde olabileceğini düşünmeden edemeyiz. O halde bundan sonraki muhtemel provokasyon girişimlerinin de çok dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekiyor” dedi.

“MÜFTÜLÜĞÜN AÇIKLAMASI GARİBİME GİTTİ”

“Soruşturma kapsamında öncelikle şarkı okunan camilerdeki din görevlilerinin soruşturulması lazım” diyen Şener, şunları söyledi: “Cami görevlilerinin ardından o camilerin bağlı bulunduğu il müftülüklerinde sorgulanması lazım. Çünkü tüm camilerin ses cihazları müftülüğün kontrolünde merkezi bir sisteme bağlıdır. Ancak müftülüğün yaptığı açıklama benim garibime gitti. Müftülük, ‘Birilerinin merkez sistemimize girmek suretiyle, camilerde müzik yayını yapmışlardır’ diyor. Burada bir çelişki var. Müftülüğün merkezi sistemine girilmişse bütün camilerde bu yayının duyulması lazım. Bu yüzden öncelikle o cihazların kullanımından sorumlu birimler tarafından başlanılarak soruşturmanın yapılması lazım”

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler